اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

پینگوکولا چشم

بیماری پنگوکولا (Pinguecula) زائده نسبتاً شایع و غیر سرطانی است که بر روی ملتحمه یا بافت سفید در نزدیکی قرنیه چشم به وجود می آید. این لکه یا برآمدگی زرد رنگ بوده و معمولاً در قسمت داخلی چشم ، نزدیک به بینی شکل می گیرد. در حقیقت پینگوکولار در اثر تغییر در بافت ملتحمه چشم فرد ایجاد می شود. این تغییرات چشمی با سوزش ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب، گرد و غبار و باد مرتبط بوده و با افزایش سن احتمال بروز آن افزایش می یابد. این برآمدگی ها یا زائده های به وجود آمده ممکن است حاوی ترکیبی از پروتئین، چربی یا کلسیم یا ترکیبی از هر سه باشد. پنگوکولا ها در افراد میانسال یا مسن که زمان زیادی را زیر نور خورشید می گذرانند یا اهل آفتاب گرفتن هستند، شایع تر است. اما پنگوکولاها ممکن است در افراد جوان و حتی کودکان نیز رخ دهد – به ویژه افرادی که اغلب بدون عینک آفتابی یا کلاه برای محافظت از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار می گیرند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری خواهند بود. ابتلا به پنگوکولا مربوط به سن خاصی نبوده و هر فردی در هر سنی ممکن است دچار این عارضه چشمی شود. علاوه بر این پس از به وجود آمدن این زائده در داخل چشم، معمولاً فرد نیاز به درمان نخواهد داشت.

علت پنگوکولا چشم
اشعه های ماوراء بنفش ناشی از خورشید عامل اصلی ایجاد پنگوکولا ها هستند.
قرار گرفتن مکرر در معرض گرد و غبار و باد نیز از جمله عوامل خطر محسوب می شود.
بیماری خشکی چشم نیز یکی از عواملی است که ممکن است باعث افزایش رشد پنگوکولاها در داخل چشم فرد شود. برای کاهش خطر ابتلا به پنگوکولا، استفاده از عینک آفتابی در بیرون از منزل حتی در روزهای ابری و برفی از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. زیرا پرتوهای UV خورشید در هوای ابری منعکس شده و بازهم می توانند به چشم فرد آسیب برسانند. برای بهترین محافظت از چشم ها از عینک آفتابی استفاده کنید که قاب مناسبی داشته و تمام قسمت های چشم را بپوشاند.
در بیشتر افراد مبتلا، پنگوکول علائم زیادی ایجاد نمی کند. اما وقتی این اتفاق بیفتد، این علائم معمولاً خود را با اختلال در پرده اشکی نشان خواهد داد.

در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا بیشتر بخوانید : رتینوپاتی دیابتی
خشکی چشم
از آنجا که یک پینگوکولا یک برجستگی ببر روی چشم می باشد، ممکن است پرده اشکی نتواند به طور مساوی اشک را ددر سطح چشم پخش کرده و در نتیجه باعث بروز خشکی سطح چشم شود.همین عارضه می تواند باعث علائم خشکی چشم مانند شود از جمله:
خارش
تاری دید
مور مور شدن
احساس سوزش
احساس وجود جسم خارجی در داخل چشم
رگ های خونی
یکی دیگر از علائم آن ظاهر شدن رگ های خونی در داخل بافت ملتحمه است که سفیدی (اسکلرا) چشم را می پوشاند.وجود این رگ ها بر روی قسمت های سفید چشم باعث، قرمز شدن ظاهر چشم ها خواهد شد.
پنگوکولیت
پنگوکولا ها می توانند متورم و ملتهب شوند. به این عارضه پنگوکولیت گفته می شود.تحریک و قرمزی چشم ناشی از پنگکولیت، معمولاً به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، باد، گرد و غبار یا آب و هوای بسیار خشک به وجود می آید.
گاهی اوقات افراد مبتلا به پینگوکولا، رشد این زائده های چشمی را با ناخنک چشم که به صورت زائده در داخل چشم به وجود می آید به اشتباه می گیرند. اما این دو عارضه چشمی از هم متفاوت هستند.علائم کلی بروز پینگوکولا شامل موارد زیر می شود:
خارش
خشکی
تاری دید
سوزش چشم ها
احساس وجود خاک یا دیگر ذرات در داخل چشم
نقطه یا برآمدگی زرد رنگ بر روی سفیدی چشم
قرمزی و تورم بافت ملتحمه چشم به خصوص زمانی که پینگوکولا در حال رشد است.

مقایسه پینگوکولا با ناخنک چشم (pterygia)
پینگوکولا و ناخنک ضایعه های چشمی هستند که می توانند روی چشم فرد ایجاد شوند.به عارضه چشمی ناشی از به وجود آمدن ناخنک در چشم، pterygium گفته می شود.با وجود اینکه این دو عارضه چشمی چندین ویژگی مشترک دارند اما تفاوتهای قابل توجهی نیز بین آنها وجود دارد. پینگوکولا و ناخنک چشم هر دو عارضه های چشمی خوش خیمی هستند که در نزدیکی قرنیه چشم ایجاد می شوند. جالب اینجاست که هر دو عارضه با قرار گرفتن در معرض آفتاب، باد و سایر عناصر محیطی آسیب زننده شدت می گیرند. با این حال عارضه چشمی ناخنک از نظر ظاهری با پینگوکولا متفاوت است. ناخنک چشم فرم دایره ای، بیضی یا خمیده ای شکلی دارد که گوشتی است. علاوه بر این احتمال رشد بیش از حد ناخنک و گرفتن قرنیه چشم بسیار بیشتر از عارضه پینگوکولا است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن