اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

نحوه تمیز کردن چشم

اگر جسمی وارد چشم شما شود، ممکن است با احساس ناراحتی جزئی یا درد بسیار زیادی همراه باشد. بهترین راه برای خارج کردن هر جسم از چشم به نوع آن جسم بستگی دارد. سریع اقدام کنید تا بتوانید از آسیب دیدن چشم و بینایی خود جلوگیری نمایید.

مواد شیمیایی
بسیاری از مواد شیمیایی خانگی می توانند به چشمان شما آسیب برسانند. این مواد شامل سفیدکننده ها، مواد بازکننده لوله، کودها، پودر ظرفشویی، پولیش شیشه، و فرآورده های آهک مانند گچ و سیمان است.
بلافاصله پس از ورود این مواد به چشم، حداقل به مدت ۱۵ دقیقه چشم خود را با آب خنک یا محلول نمک بشویید. می توانید این کار را روی سینک یا زیر دوش انجام دهید. اگر لنز دارید، آنها را بیرون آورید ولی در حین انجام اینکار، شستشوی چشم خود را متوقف نکنید.
پس از اتمام شستشو، با اورژانس تماس بگیرید. آن ها بر اساس نوع ماده شیمیایی می توانند شما را راهنمایی کنند. برای مواردی مانند صابون و شامپو، احتمالا تنها به یک شستشوی کافی نیاز دارید. اگر مطمئن نیستید، با شماره تلفن مربوطه تماس بگیرید.
اگر متخصص سموم به شما گفت که باید به اورژانس مراجعه کنید، ظرف ماده شیمیایی را همراه خود ببرد تا پزشک متخصص چشم دقیقا از نوع ماده شیمیایی مطلع گردد.


چرک یا ترشح مخاطی
چرک یا ترشحات مخاطی خشک شده می توانند باعث ایجاد خارش و احساس ناخوشایند در چشم شوند. این وضعیت می تواند از سرماخوردگی، حساسیت یا التهاب ملتحمه ناشی شود. انسداد مجرای اشکی یا مشکل غدد چربی در پلک ها نیز می تواند باعث ایجاد این وضعیت شود.
اقداماتی که باید انجام دهید عبارت اند از:
ابتدا هرگونه ترشحات پوست های را از بین ببرید. به مدت چند دقیقه یک حوله گرم و مرطوب را روی چشم بسته خود قرار دهید. اگر نیاز است که مواد چسبناک را از چشم خود بیرون کنید، حوله را مجددا با آب گرم نمایید. سپس گلوله های پنبه ای گرم و مرطوب یا گوش های از حوله را برداشته و حین بسته بودن چشم، به آرامی گوشه داخلی تا گوشه خارجی چشم خود را تمیز کنید. این کار را با گلوله های پنبه ای جدید تکرار کنید تا چشم شما تمیز شود.
نکته:
چشم خود را تمیز نگه دارید. دستان خود را قبل و بعد از تماس با چشم ها بشویید.
از آب ولرم استفاده کنید. از آب داغ برای شستشوی چشم ها استفاده نکنید زیرا چشم ها، پلک ها و پوست اطراف آن ها حساس می باشند.
عفونت را گسترش ندهید. در صورت ابتلا به هرگونه عفونت مانند التهاب ملتحمه، برای هر بار تمیز کردن چشم از یک حوله جدید استفاده کنید. اگر در هر دو چشم خود مبتلا به التهاب ملتحمه هستید، از دو حوله جداگانه استفاده کنید تا عفونت از یک چشم به چشم دیگر منتقل نشود.


آشغال یا خاکروبه
هر از گاهی وزش باد می تواند باعث ورود گرد و خاک به چشم شما شود. حتی ممکن است اجسام بزرگتری نیز وارد چشم شما شوند. پلک بالایی خود را به آرامی پایین بکشید تا روی مژه های پایین شما قرار گیرد. چند بار پلک بزنید. این کار باعث ترشح اشک می شود و می تواند جسم خارجی را از چشم شما بیرون کند.
همچنین شما می توانید چشم خود را با آب خنک بشویید. این کار را تا زمانی که نیاز دارید انجام دهید.
اگر جسم کوچکی را روی کره چشم خود مشاهده می کنید، سعی کنید آن را به آرامی با یک حوله خیس بیرون آورید. بر روی آن فشار وارد نکنید. و اگر جسم در چشم شما گیر کرده است، این کار را انجام ندهید.
چه موقع باید به چشم پزشک مراجعه کرد
در شرایط زیر باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید:
مشکل در بینایی یا باز کردن چشم
درد
قرمزی قسمت سفید چشم
حساسیت به نور
ترشحات مداوم
مشکل در بیرون آوردن جسم خارجی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن