اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

ناخنک چشم چیست؟

ناخنک یا پتریژیوم (petrygium)، رشد ملتحمه (غشای مخاطی نازک و شفافی که سطح داخلی پلکها را مفروش می‌کند) یا غشای مخاطی است که قسمت سفید رنگ بالای قرنیه چشم را می‌پوشاند. قرنیه پوشش روشن (رنگی) جلوی چشم است. این رشد خوش خیم یا غیر سرطانی اغلب شبیه سطح شیب دار (یا همان مثلث شکل) است.
نوع معمولی ناخنک چشم مشکل خاصی ایجاد نمی کند و نیازمند درمان نیست. درمان ناخنک چشم تنها در صورتی انجام می‌شود که در بینایی شما مشکل ایجاد کند؛ در این حالت باید عمل ناخنک چشم انجام شود.

علت ناخنک چشم

به طور دقیق، علت ناخنک چشم ناشناخته است. به تعبیری می‌توان علت ناخنک چشم را قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور فرابفنش (UV) دانست. همچنین این بیماری بیشتر در افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند و زمان زیادی را در محیط‌های آفتابی یا بادی خارج از خانه می‌گذرانند، رخ می‌دهد. افرادی که چشمشان به طور مرتب در معرض عناصر خاصی قرار دارد، خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری را متحمل می‌شوند. این عناصر شامل:
خشکی چشم
گرده
شن
دود سیگار
باد
قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش مانند خورشید
نگاه کردن بیش از حد به مانیتور کامپیوتر، گوشی و یا هر گجت دیجیتالی

این بیماری به طور کلی علائم خاص خود را ندارد. البته وقتی که به وجود می‌آید معمولاً علائم خفیف معمول بیماری‌های چشم را دارد. شایع‌ترین علائم ناخنک چشم شامل شامل قرمزی، تاری دید و سوزش چشم است. همچنین در هنگام ابتلا به این بیماری، ممکن است احساس خارش چشم نیز داشته باشید.
اگر این عارضه به اندازه کافی بزرگ شود (به اندازه‌ای که قرنیه را بپوشاند) می‌تواند در بینایی شما اختلال ایجاد کند. ضخیم یا بزرگتر شدن این بیماری می‌تواند باعث شود احساس کنید که یک جسم خارجی در چشم دارید. اگر از لنز استفاده می‌کنید به دلیل ناراحتی به وجود آمده ممکن است نتوانید از لنزهای تماسی استفاده کنید.

ناخنک چشم چقدر جدی است؟

این بیماری می تواند منجر به زخم شدید در قرینه شما شود؛ اما این مورد نادر است. زخم بر روی قرینه باید درمان شود زیرا اگر درمان نشود می‌تواند باعث از بین رفتن بینایی شود. در موارد جزئی‌تر، استفاده از قطره ناخنک چشم یا پماد موثر خواهد بود. در موارد جدی‌تر، درمان ناخنک چشم مستلزم برداشتن بیماری با استفاده از جراحی است.

ناخنک چشم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص این بیماری بسیار ساده است. چشم پزشک ممکن است براساس معاینه جسمی با استفاده از لامپ شکاف، این بیماری را تشخیص دهد. این لامپ به چشم پزشک شما اجازه می‌دهد با کمک بزرگنمایی و روشنایی، چشم شما را مشاهده کند. آزمایشات اضافی که دکتر ممکن است احتیاج داشته باشد شامل موارد زیر می شود:

درمان ناخنک چشم

همانطور که گفته شد، ناخنک چشم معمولاً به طور جزئی رخ می‌دهد؛ بنابراین بهترین راه درمان ناخنک چشم در این شرایط، استفاده از قطره ناخنک چشم یا استفاده از پماد است. توجه کنید که به طور کلی، این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد؛ مگر اینکه منجر به جلوگیری از بینایی شما شود یا ناراحتی شدید مانند قرمزی و تحریک چشم ایجاد کند.
ممکن است چشم پزشک، گاهی اوقات چشم شما را معاینه کند تا ببیند آیا رشد این عارضه باعث ایجاد مشکلات بینایی می‌شود یا خیر. که در نهایت ممکن است چشم پزشک تشخیص دهد شما نیاز به عمل دارید یا با انجام راه‌های درمان خانگی ناخنک چشم، مشکل شما حل خواهد شد.

دارو برای ناخنک چشم

اگر این بیماری باعث تحریک و قرمزی زیادی شود، چشم پزشک ممکن است برای کاهش التهاب، قطره ناخنک چشم یا پماد حاوی کورتیکواستروئیدها را تجویز کند. از جمله داروهای ناخنک چشم می‌توان به داروهای کاهش قرمزی، خارش، تورم و درد استروئیدی اشاره نمود.

عمل جراحی ناخنک چشم

اگر این بیماری با قطره ناخنک چشم یا پماد تسکین نیابد، چشم پزشک شما ممکن است عمل جراحی ناخنک چشم را توصیه کند. جراحی ناخنک چشم نیز هنگامی انجام می‌شود که این بیماری باعث از بین رفتن بینایی یا وضعیتی به نام آستیگماتیسم شود که می‌تواند منجر به تاری دید شما شود.
چند خطر مرتبط با عمل جراحی این بیماری وجود دارد. در بعضی موارد، ناخنک چشم می‌تواند پس از برداشتن توسط عمل جراحی چشم  بازگردد. ممکن است چشم شما بعد از عمل احساس خشکی و تحریک کند. پزشک می‌تواند داروهایی برای تسکین و کاهش خطر رشد مجدد بیماری تجویز کند.

معمولاً چشم پزشکان فقط در شرایطی توصیه به عمل این بیماری می‌کنند که:
سایر درمان‌ها ناموفق بوده است.
بینایی شما در معرض خطر است.
بنظر می‌رسد که این بیماری شما را اذیت می‌کند.

پیشگیری از ناخنک چشم

برای پیشگیری از ناخنک چشم، در صورت امکان از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی که می‌توانند منجر به ایجاد این بیماری شوند خودداری کنید. شما می‌توانید از عینک آفتابی (می تواند 99 الی 100 اشعه فرابنفش را دفع کند) یا کلاه برای محافظت از چشمان خود در مقابل نور خورشید، باد، گرد و غبار استفاده کنید تا از این بیماری پیشگیری کرده باشید. همچنین برای کار با کامپیوتر، گوشی و سایر گجت‌های دیجیتال، از عینک‌های آنتی رفلکس استفاده کنید.
اگر دچار این بیماری هستید، عینک‌های آفتابی شما باید در برابر اشعه فرابنفش خورشید از چشمان‌تان مراقبت کند. اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض موارد زیر، می‌تواند گامی مهم در جهت جلوگیری از ناخنک چشم باشد:
باد
شن و گرد و غبار
دود سیگار
اشعه خورشید
گرده
مانیتور کامپیوتر، موبایل و هر گجت دیجیتالی

اگر شما عمل جراحی حذف ناخنک چشم را انجام داده‌اید، رعایت موارد بالا از بازگشت بیماری جلوگیری می‌کند.
کارشناسان UV (اشعه فرابنفش) توصیه می‌کنند برای محافظت از چشمان خود در برابر نور خورشید، یک کلاه لبه دار استفاده کنید و برای مرطوب نگه داشتن چشم‌ها در هوای خشک از اشک مصنوعی استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن