اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

مزایای استفاده از چشم بند

کمبود خواب روی جسم و چشم اثر منفی می‌گذارد و ما را بی‌حال و کسل می‌کند. بی‌خوابی روی کارکردهای مغزی نیز اثر می‌گذارد و بهره‌ وری ما را کاهش می‌دهد. یکی از راه‌حل‌های مشکل بی‌خوابی، استفاده از چشم بند خواب است. استفاده از چشم بند خواب موجب می‌شود خواب طبیعی و خوبی داشته باشیم. این وسیله ساده برای همه افراد در هر سنی و با هر نوع مشکلی در خواب مفید است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا شما را با فواید استفاده از چشم بند خواب مناسب و ویژگی‌های آن آشنا کنیم.

۱. جلوگیری از رسیدن نور مصنوعی به چشم‌ها
چشم بند خواب از رسیدن نور به‌ویژه نور مصنوعی به چشم‌ها جلوگیری می‌کند. نورهای مصنوعی در شب ساعت زیستی ما را که در تنظیم الگوهای خواب و بیداری نقش دارد مختل می‌کنند. قرارگرفتن در معرض نور مصنوعی ترشح ملاتونین را کاهش می‌دهد. ملاتونین هورمون محرک خواب است و کاهش ترشح آن موجب بروز اختلالاتی مانند بی‌خوابی می‌شود. چشم بند خواب مانع از رسیدن نور به چشم ها می شود این نورهای مصنوعی می‌شود و ساعت زیستی درونی بدن را با طلوع و غروب خورشید تنظیم می‌کند.
۲. محافظت از پوست
چشم‌بندی که از مواد نرم تهیه شده باشد، برای کسانی که پوست حساسی دارند عالی است. برای افراد مبتلا به بیماری‌های شدید پوستی مانند اگزما نیز مفید است. چشم‌بند پوست را تسکین می‌دهد و ما را از بیماری‌های پوستی تحریک‌کننده رها می‌کند. پس از یک روزِ کاری، پوست بی‌روح به نظر می‌رسد؛ چون زمانی را به آرامش و تمدد اعصاب اختصاص نمی‌دهیم. راحت‌ترین راه برای آرامش چشم‌ ها استفاده از چشم بند خواب است. چشم‌بندهایی نیز برای بیماران وجود دارد.
۳. جلوگیری از آکنه
اگر پوستی حساس دارید و با مشکل آکنه مواجه هستید، می‌توانید از چشم‌بندی استفاده کنید که ۱۰۰ درصد از مواد طبیعی مانند پنبه یا ابریشم تهیه شده است. استفاده از چشم بند خواب موجب می‌شود عادت‌های خوابتان را بهبود دهید و این تأثیر مثبتی روی آکنه شما دارد.
۴. کاهش خشکی چشم
استفاده از چشم بند خواب موجب کاهش خشکی چشم می شود .چشم بند خواب برای کسانی که با مشکل خشکی چشم مواجه‌اند مفید است. عوارض جانبی این مشکل نیز با استفاده از چشم بند خواب کاهش می‌یابد. چشم‌بندهای خواب فراوانی در بازار وجود دارد که خشکی چشم را کاهش می‌دهند؛ البته اگر از آنها درست استفاده کنید.
۵. کاهش زمان لازم برای به‌خواب‌رفتن
هرچه محیط اطراف تاریک‌تر باشد، ملاتونین بیشتری تولید می‌شود و خواب عمیق‌تری خواهید داشت. استفاده از چشم بند خواب موجب می‌شود در طول شب کمتر از خواب بیدار شوید. چشم بند خواب زمان بیداری در رختخواب را کاهش می‌دهد و در صورت استفاده از آن، بسیار سریع‌تر به خواب می‌روید. تاریکیِ کامل انرژی بدن را افزایش می‌دهد و مانع از غلت‌زدن و جابه‌جا‌شدن در رختخواب می‌شود. دانشمندان تأکید می‌کنند که برای داشتن خوابی مفید، به تاریکی نیاز داریم.
۶. مقابله با بی‌خوابی
مغز میان تاریکی و خواب ارتباط برقرار می‌کند و چشم بند خواب برای مقابله با بی‌خوابی و اضطراب بهترین وسیله است. استفاده از چشم‌بند موجب می‌شود دیگر نتوانیم چشم‌هایمان را باز کنیم و به چیزهای اطراف خود که حواس ما را پرت می‌کنند نگاه کنیم. چشم‌بند در بیماران مبتلا به بی‌خوابی آرامش عمیق ایجاد می‌کند و استفاده از آن همراه با گوشی صداگیر توگوشی در کاهش محرک‌های بیرونی که مغز را فعال نگه می‌دارند مؤثر است. چشم‌ بندهایی در انواع و شکل‌های گوناگونی وجود دارد که راحتی و فشار روی چشم‌ها را افزایش می‌دهند.
۷. درمان پف چشم
پف چشم دلایل فراوانی دارد، مانند کم‌خوابی یا حساسیت چشم . خوشبختانه بعضی از چشم‌بندهای خواب برای تسکین چشم‌ها طراحی شده‌اند، مانند چشم‌بندهای ژله‌ای. می‌توانید این چشم‌بندها را ۱ ساعت در یخچال بگذارید تا از سرمادرمانی آرامش‌بخش آن برای پف‌کردگی چشم‌ ها استفاده کنید.
۸. کاهش تورم
عوامل زیادی موجب تورم در صورت می‌شوند. یکی از این عوامل کم‌خوابی است. اگر مسائل مرتبط با خواب موجب تورم شده باشند، استفاده از چشم‌بندهای ژله‌ای تورم را کاهش می‌دهد. این چشم‌بندها موجب آرامش کامل می‌شوند. برای نتیجه بهتر، می‌توانید چشم‌بند را چند دقیقه در یخچال قرار دهید. این چشم‌بندها میگرن و سردرد را نیز درمان می‌کنند. استفاده از چشم‌بندی که کاملا متناسب و اندازه صورت شما باشد و برای درمان پف‌کردگی طراحی شده باشد پف‌کردگی پوست حساس شما را کاهش می‌دهد.
۹. تسکین سینوس‌ها
استفاده از چشم بند خواب یکی از بهترین درمان‌ها برای درد سینوس و سردرد است. چشم بند خواب وسیله‌ای صددرصد طبیعی، بی‌خطر و درمانی است. این کاربرد چشم‌بند از طب سنتی آیورودا الهام گرفته شده است. با استفاده از چشم‌بند به‌سرعت می‌توانید از ناراحتی‌های حساسیت، سرماخوردگی و درد سینوس رها شوید. چشم‌بند برای رهایی از درد سینوس، تورم چشم ، سردرد، پف چشم و مشکلات مرتبط فراوان دیگر نیز مفید است. چشم‌بند با کاهش جریان خون اطراف چشم‌ها اثر خنک‌کنندگی دارد و التهاب را نیز کاهش می‌دهد.
۱۰. تسکین درد
بسیاری از افراد سردرد یا میگرن دارند و سردرد و میگرن آنها با قرارگرفتن در معرض نور هنگام خواب بدتر می‌شود. چشم بند خواب با جلوگیری از رسیدن نور به چشم‌ها درد را تسکین می‌بخشند.
۱۱. خواب بهتر در سفر
استفاده از چشم بند خواب در هواپیما .چشم بند خواب از وسایل ضروری برای سفر است، زیرا کمکتان می‌کند احساس آرامش داشته باشید. می‌توانید از چشم‌بند در هر زمانی از روز استفاده کنید، زیرا مانع از رسیدن نور به چشم‌ ها می‌شود.گاهی در سفر کنترلی روی نور محیط اطراف خود نداریم؛ به‌ویژه وقتی سایر مسافران با خاموش‌کردن چراغ‌ها موافق نیستند. در این وضعیت، می‌توانید از چشم بند خواب خود استفاده کنید. با استفاده از چشم‌بند، مغز احساس می‌کند که همه‌جا کاملا تاریک است و هورمون ملاتونین ترشح می‌شود. استفاده از چشم بند خواب برای کسانی که در روز سفر می‌کنند و می‌خواهند در طول سفر بخوابند بسیار مفید است.
۱۲. ایمنی و راحتی
چشم‌بند، برخلاف قرص خواب، بی‌خطر و بدون هرگونه عوارض جانبی است. داروهای خواب‌آور اثرات نامطلوبی روی بدن دارند و ممکن است که به قرص‌ها اعتیاد پیدا کنید؛ ولی چشم‌بندها بی‌خطر و در درازمدت برای سلامتی شما بسیار مفیدترند. چشم‌بندی را پیدا کنید که برای شما مناسب است و با آن راحت هستید. استفاده از چشم‌بند آسان و حمل آن نیز راحت است. با استفاده از چشم‌بند به پرداخت هزینه برای دارو نیازی ندارید، زیرا چشم‌بند بدون نیاز به دارو، کیفیت خواب را افزایش می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن