اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

متداولترین عیوب انکساری (جراحی فمتولیزیک)

چشم ما مهمترین و با ارزش ترین قسمت بدن ماست. حدود 70-80٪ از آنچه ما درک می کنیم و یاد می گیریم از طریق دید حاصل می شود. بنابراین، دید واضح و مهم، مهمترین عاملی است که بر ظرفیت ما برای داشتن یک زندگی عادی تأثیر می گذارد. دید روشن نتیجه تمرکز نور توسط قرنیه و لنزهای بلوری روی شبکیه است. اگر انحنای چشم یا قدرت تمرکز با طول آن مطابقت نداشته باشد، شبکیه تصویری شفاف و متمرکز دریافت نمی کند و باعث ایجاد وضعیتی به نام Refractive Error یا Ametropia می شود. عیوب انکسار در واحدهای قدرت دیوپتر (Diopters یا D) اندازه گیری می شود:
طبق اعلام انجمن اپتومتری آمریکا، دید 20/20 اصطلاحی است که برای بیان حدت بینایی معمولی (وضوح یا وضوح بینایی) استفاده می شود که از فاصله 20 فوت اندازه گیری می شود. اگر دید 20/20 دارید، می توانید به وضوح با سرعت 20 فوت ببینید که در آن فاصله معمولاً چه چیزی باید مشاهده شود. دید 20/20 وضوح دید را از راه دور نشان می دهد. مهارت های مهم بینایی دیگر، از جمله آگاهی محیطی یا دید جانبی، هماهنگی چشم، درک عمق، توانایی تمرکز و بینایی رنگ وجود دارد که به توانایی کلی بینایی شما کمک می کند.

عیوب انکساری چشم
موارد زیر متداول ترین عیوب انکسار است که همه آنها روی دید تأثیر می گذارند و ممکن است به لنزهای اصلاحی احتیاج داشته باشند:

1. نزدیک بینی
نزدیک بینی، نتیجه قدرت انکسار است که نسبت به طول چشم خیلی قوی است. این می تواند ناشی از قرنیه ای باشد که خیلی خمیده است، یا از چشم خیلی طولانی باشد. به همین دلیل تصاویر اشیاء دور در جلوی شبکیه متمرکز شده و هنگام رسیدن به شبکیه تار می شوند و باعث می شود فرد دارای این مشکل از فاصله دور با وضوح بیشتری نسبت به فاصله نزدیک اشیا ببیند.


2. دور بینی
هایپروپیا (Hyperopia) که همچنین به عنوان hypermetropia یا دور بینی (نوع ژنتیکی) شناخته می شود، حاصل از قدرت انکساری است که نسبت به طول چشم خیلی ضعیف است، و این از قرنیه ای که خیلی صاف است، یا از چشمی که خیلی کوتاه است ناشی می شود. در نتیجه، سیستم نوری قادر به تمرکز تصاویر قبل از رسیدن پرتوهای نوری به شبکیه نیست، که در این صورت فقط یک تصویر تار دریافت می کند.دید در مسافت دور می تواند روشن باشد یا نباشد اما اشیاء نزدیک تر به خوبی و وضوح دیده نمی شوند. چشمان شما می تواند مقدار کمی از چربی خون را برای دیدن فاصله به طور کامل جبران کند، اما هرچه پیرتر می شوید یا تمرکز بیشتری لازم می شود، ممکن است علائم سردرد یا خستگی چشم را تجربه کرده و این توانایی جبران کننده را از دست دهید که این باعث تاری دید در هر دو فاصله دور و نزدیک می شود.

3. آستیگماتیسم
آستیگماتیسم نتیجه ناتوانی کلی چشم در تمرکز تصاویر، به دلیل انحنای ناموزون قرنیه است. شکل قرنیه به جای اینکه کروی مانند و شبیه یک توپ بسکتبال باشد، بیشتر شبیه شکل یک توپ راگبی است. نور توسط قرنیه بر روی شبکیه متشر می شود، و اگر قرنیه ناهموار باشد، تصویر درک شده توسط شبکیه مشخص نخواهد بود. این مشکل اغلب همزمان با مشکل نزدیک بینی، یا دور بینی وجود دارد. این مشکل با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی انکسار قابل اصلاح است.


4- پرستبیوپی
Presbyopia یک وضعیت عمومی است که در افراد بالای 38 سال تأثیر دارد، به این ترتیب که لنزها و ماهیچه های چشم که نقش در تمرکز دارد شروع به از دست دادن توانایی تغییر شکل جهت تمرکز روی اشیاء نزدیک می کند. این وضعیت اغلب با دور بینی ژنتیکی اشتباه گرفته می شود.لنزهای طبیعی (لنزهای کریستالی) داخل چشم وظیفه تغییر تمرکز ما از فاصله دور به نزدیک را دارند.

هنگامی که اشیاء در مسافت های مختلف از ما قرار دارند، پرتوهای نوری که به چشم می آیند، به شکلی متفاوت روی شبکیه وارد می شوند. لنزهای کریستالی با تغییر شکل چیزهایی را در فواصل مختلف وجود دارند بصورت طبیعی نشان می دهند. این یک فرآیند خودکار است، هیچ گونه تفکر یا تلاش آگاهانه ای در کار نیست. هرچه پیرتر می شویم، این لنز انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و نمی تواند مانند گذشته تغییر شکل دهد. هیچ درمانی برای پریسبیوپی وجود ندارد و هیچ کس نمی تواند از آن فرار کند، به دلیل روند پیری این یک تغییر طبیعی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن