اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

لکه چشمی بعد از جراحی آب مروارید

لکه چشمی بعد از جراحی آب مروارید ، یکی از عوارض جانبی و شایع این جراحی است. به طور کلی، لنز قسمتی از چشم شما است که نور را متمرکز و به شما در دیدن واضح کمک می کند. آب مروارید باعث کدر شدن عدسی چشم شما می شود و دیدن را دشوار می کند.برای درمان آب مروارید می توان از جراحی استفاده کرد. در طی این جراحی، پزشک لنزهای کدر را برداشته و یک لنز مصنوعی جدید جایگزین می کند. مانند هر نوع عمل، جراحی آب مروارید نیز عوارض جانبی بالقوه ای دارد. یکی از این موارد، لکه های شناور است.
آب مروارید از زمانی شروع می شود که پروتئین های موجود در چشم به صورت انبوه درآمده و از ارسال تصاویر واضح به لنز توسط لنز جلوگیری می کنند. شبکیه با تبدیل نوری که از طریق لنز به سیگنال می آید کار می کند. این سیگنال ها را به عصب بینایی می فرستد که آنها را به مغز می رساند. این وضعیت، به تدریج پیشرفت کرده و در نهایت بینایی شما را مختل می کند. ممکن است در هر دو چشم با آب مروارید مواجه شوید ، اما معمولاً به طور هم زمان تشکیل نمی شوند. آب مروارید در افراد سالمند شایع است. طبق گفته انستیتوی چشم ملی ، بیش از نیمی از افراد در ایالات متحده آب مروارید دارند یا تا 80 سالگی تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته اند .
علت لکه چشمی بعد از جراحی آب مروارید چیست؟
لکه های چشمی، اشکال تیره ای هستند که در سراسر میدان دید شما حرکت می کنند یا شناور می شوند. می توان آنها را به طرق مختلف توصیف کرد، مانند:
تارها
موها
لکه ها
حباب ها
خطوط شکننده
لکه های چشمی با چشمان شما حرکت می کنند، که دیدن مستقیم را کمی دشوار خواهند کرد. با این حال، هنگامی که حرکت چشم خود را متوقف می کنید، متوجه خواهید شد که لکه های چشمی همچنان در میدان دید شما حرکت می کنند. بیشتر اوقات، لکه های چشمی به دلیل تغییرات طبیعی مربوط به افزایش سن در چشم شما اتفاق میفتند. چشم حاوی ماده ای ژل مانند به نام زجاجیه است. زجاجیه به حفظ فرم چشم کمک می کند. همچنین حاوی الیافی است که آن را به سطح شبکیه چشم شما متصل می کند.
با افزایش سن، الیاف موجود در زجاجیه می توانند شروع به جمع شدن کنند. آنها همچنین ممکن است به هم بچسبند یا جمع شوند. در این شرایط، سایه های بر روی شبکیه شما قرار می گیرند. این سایه ها به عنوان لکه های شناور به نظر می رسند.افرادی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به لکه های شناور چشمی هستند. چند دلیل بالقوه برای ایجاد شناور بعد از جراحی آب مروارید وجود دارد.این احتمال وجود دارد که لکه های چشمی قبل از جراحی آب مروارید وجود داشته باشند. از آنجا که جراحی آب مروارید به پاکسازی بینایی شما کمک می کند، ممکن است پس از انجام عمل، لکه های چشمی قبلی را با وضوح بیشتری ببینید.
برخی از علل لکه های چشمی بعد از آب مروارید، عبارتند از:
جدا شدن زجاجیه خلفی (PVD)
PVD فرایندی است که در آن زجاجیه جمع و از شبکیه جدا می شود. این وضعیت اغلب با افزایش سن به طور طبیعی اتفاق میفتد و باعث ایجاد لکه های چشمی می شود.جراحی آب مروارید شامل دستکاری چشم برای قرار دادن لنز جدید است. این جراحی می تواند منجر به تغییر در زجاجیه و PVD شود. برخی از عوامل دیگری که ممکن است در ایجاد PVD از جراحی آب مروارید نقش داشته باشند، شامل موارد زیر است:
روش جراحی
عوارض حین جراحی
سابقه بیماری های قبلی، مانند نزدیک بینی شدید
پارگی یا جداشدگی شبکیه
در موارد نادر، PVD ناشی از جراحی آب مروارید می تواند منجر به پارگی شبکیه شود. اگر فیبرهای زجاجیه در حین یا بعد از جراحی به شبکیه ادامه دهند، این وضعیت رخ می دهد.فشاری که به شبکیه وارد می شود می تواند باعث ایجاد پارگی شود. پارگی شبکیه می تواند تا جدا شدن کامل شبکیه پیشرفت کند. هر دو حالت می تواند منجر به کاهش بینایی در چشم آسیب دیده شود. لکه های چشمی می توانند علامت پارگی یا جداشدگی شبکیه باشند.
لکه های چشمی می توانند علل دیگری داشته باشند. برخی از دلایل احتمالی دیگر لکه های چشمی عبارتند از:
عفونت چشم
آسیب دیدگی چشم
خونریزی داخل چشم
یووئیت، التهاب یک بافت خاص در چشم شما به نام uvea

علائم لکه چشمی بعد از آب مروارید
لکه های چشمی می توانند نشانه یک عارضه جانبی بالقوه جدی پس از جراحی آب مروارید مانند پارگی شبکیه یا جدا شدن از آن باشند. علائم دیگر این شرایط عبارتند از:
چشمک زدن ناگهانی نور
سایه ای در دید محیطی (جانبی)
پرده ای خاکستری که بخشی از میدان دید شما را مسدود می کند.
علائم دیگر از عارضه جانبی جدی بعد از عمل جراحی آب مروارید، عبارتند از:
هر نوع کاهش بینایی
چشم های خیلی قرمز
درد چشم که با دارو برطرف نمی شود.
اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را مشاهده کردید، بلافاصله با یک چشم پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن