اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

لنز اسکلرال چیست؟

در مقالات گذشته بطور کامل در مورد علل و درمان بیماری قوز قرنیه صحبت کردیم در ادامه به معرفی لنز اسکلرال که برای درمان کراتوکونوس ستفاده میشود میپردازیم با ما همراه باشید .

لنز اسکلرال ، نوع مدرنی از لنزهای تماسی هستند که برای درمان قوز قرنیه (کراتوکونوس) و خشکی چشم ، بسیار کارآمد و مثمر ثمر میباشند . کراتوکونوس یا قوز قرنیه میتواند بینایی را بسیار کم کند. و افراد مبتلا به این بیماری ، مستعد عملهای لیزری چشم نمی باشند. حتی در برخی موارد ، اینگونه افراد با عینک هم نمیتوانند دید دلخواه خود را داشته باشند. لنز اسکلرال و مینی اسکلرال ، بهترین گزینه برای اصلاح صد درصدی دید در افراد دارای قوز قرنیه و نازکی قرنیه میباشد.

این لنزها معمولا بزرگتر از لنزهای سخت هستند و روی کنژ یا صلبیه (سفیدی چشم) قرار میگیرند. بنابراین مانند لنزهای نرم ، حس راحتی را در افراد بوجود می آورند. جنس این لنزها سخت تر از لنزهای نرم است . بنابر این مانند لنزهای نرم ، وضوح دید بیشتری دارند. و با اصلاح کل آستیگمات چشم ،‌دید بهتری از لنزهای نرم برای فرد ارائه میدهند. پس دید عالی تر از لنز نرم ، ‌بهمراه راحتی تحمل لنز نرم را به فرد میدهد. و این یک حالت فوق العاده است که این لنزها برای مبتلایان به قوز قرنیه و خشکی چشم دارند.

حتی کسانیکه بیماری قرنیه ندارند ، اما دارای آستیگماتهای بالا ، یا آستیگماتهای نامنظم هستند ، میتوانند از این لنزها استفاده نمایند. هیچ محدودیتی در شماره لنزهای اسکلرال وجود ندارد. این لنزها میتوانند برای افرادی با نزدیک بینی بالا ، دوربینی بالا و آستیگمات بالا و ترکیبی از این حالتها تجویز شوند. این لنزها بصورت منحصر بفرد برای قرنیه های متفاوت و با درنظر گرفتن ویژگیهای فردی قرنیه،‌ تجویز میشوند.


لنزهای اسکلرال برای چه کسانی مناسب هستند؟
طیف گسترده ای از اشخاص با بیماریهای مختلف بینایی وجود دارند که ناچار از لنزهای تماسی استفاده میکنند. البته امروزه راه حل های پیشرفته ای برای رفع عیوب انکساری چشم وجود دارد اما متاسفانه همه افراد شرایط مناسب برای عملهایی نظیر عمل لیزیک یا عمل لازک و عمل فمتولیزیک و فمتو اسمایل را ندارند. بخصوص افراد با قوز قرنیه اصلا کاندید مناسبی برای عملهای لیزری ( Lasik , PRK , Lasak , …) نیستند .

” لنزهای اسکلرال ” امید تجربه ی زندگی بدون حضور عینک را به این دسته از افراد هدیه میکند. لنزهای اسکلرال معجزه ی قرن جدید هستند که خوشبختانه در کشور ما، علیرغم تمامی تحریم ها و مشکلات، توسط متخصصین دوره دیده ی چشم، تجویز میشوند.

موارد استفاده ی لنزهای اسکلرال و مینی اسکلرال
پیشرفت های روز افزون در زمینه ی فناوری های طراحی لنزهای تماسی ، به تولید کنندگان این لنزها این امکان را می دهد تا لنزهای اسكلرال را طوری طراحی نمایند كه بتوانند توسط آنها ، طیف گسترده تری از بیماری های چشمی را درمان نمایند. بعنوان مثال لنزهای اسكلر bifocal که برای درمان پیرچشمی مناسب هستند. همچنین لنزهای اسکلرال برای افرادی که عمل پیوند قرنیه را انجام داده اند ، بسیار مناسب و کاربردی هستند. و میتوانند دید بسیار خوبی را به فرد بدهند ؛ در عین حال که آسیب و تداخلی با این عمل ندارند.

بطور کلی، مواردی که شامل استفاده از لنزهای اسکلرال هستند را میتوان به این صورت لیست نمود :

چشم های دارای مشکلات قرنیه از جمله کراتوکونوس (قوز قرنیه)، قرنیه های نامنظم،‌ اکتازی قرنیه
چشمهایی که تحت عمل پیوند قرنیه قرار دارند
افرادی که خشکی چشم شدید دارند
چشمهایی که تحت عمل لیزیک ،‌ پی آر کی، و لازک قرار گرفته اند و امکان دوباره ی عمل را ندارند
شماره های بالای چشم که امکان عمل لیزری برایشان میسر نیست
قرنیه های ضربه خورده
افراد دچار پیر چشمی
افرادیکه بعلت نازکی قرنیه قادر به انجام عمل لیزیک نیستند.
کسانیکه استفاده از لنزهای تماسی هارد ، برایشان دشوار است

مزایای استفاده از لنزهای اسکلرال :
لنزهای اسکرال مزایای بس

یار زیادی برای بیماریهای متعدد چشم نظیر قوزقرنیه ،‌خشکی چشم، تنبلی چشم، آستیگماتهای نامنظم و … دارند که به برخی از آنها اشاره میکنیم:


لنزهای اسکلرال دید عالی و شفافی دارند.
ایمنی بالا برای انواع قرنیه ها و مشکلات قرنیه ای ، از دیگر مزایای آنهاست.
این لنزها راحتی بالایی به سبب تماس نداشتن با قرنیه و سوار شدن روی صلبیه (سفیدی چشم) دارند.
لنزهای اسکلر بهترین روش برای اصلاح آستیگمات های نامنظم چشم هستند.
لنز اسکلرال و مینی اسکلرال ، بهترین گزینه برای اصلاح صد در صدی دید در افرادیست که قادر به عمل لیزری نیستند.
هیچ محدودیتی در شماره لنزهای اسکلرال وجود ندارد. این لنزها میتوانند برای افرادی با نزدیک بینی بالا ، دوربینی بالا و آستیگمات بالا و ترکیبی از این حالتها تجویز شوند.
این لنزها بصورت منحصر بفرد برای قرنیه های متفاوت و با درنظر گرفتن ویژگیهای فردی قرنیه ،‌تجویز میشوند.
معمولا لنزهای اسکلرال را بسیار طولانی مدت میتوان استفاده نمود. بنابراین از نظر اقتصادی هم بصرفه میباشد.
میدان دید لنزهای اسکلرال بیشتر از لنزهای دیگر است .
از این لنزها میتوان برای خشکی چشم که بر اثر عوامل و بیماری های مختلف ایجاد میشوند استفاده نمود. برای مثال سندرم استیون جانسون ، خشکی چشم شارلوت و…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن