اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

عوارض عمل بینی بر چشم

اگر شما هم به تازگی عمل زیبایی بینی انجام داده‌اید یا قصد انجام آن را دارید، حتما برایتان سوال پیش آمده است که ” ایا عمل بینی روی چشم تاثیر دارد ؟” این سوال بسیاری از متقاضیان جراحی بینی است چرا که واقعا تاثیر عمل بینی بر چشم مشهود است. در برخی موارد تاثیر عمل بینی بر چشم می‌تواند یک اثر منفی باشد و در برخی دیگر یک تغییر زیبا و خیره‌کننده ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم هر دو جنبه تاثیر عمل بینی بر چشم را بررسی کنیم. پس همراه ما باشید.

نظر پزشکان در پاسخ به این سوال منفی است. اما بسیاری از افرادی که مورد جراحی بینی قرار می‌گیرند معتقدند جراحی بینی می‌تواند بر روی زیبایی، بینایی و فرم چشم تاثیر بگذارد.

دلیل این احساس که بیماران دارند، این است که بعد از عمل، فرم بینی به طور کلی تغییر می‎کند. هنگامی که قوز روی بینی برداشته می‌شود یا استخوان تیغه بینی باریک‌تر می‌شود، به نظر می‌آید که فاصله بین دو چشم تغییر کرده و کمی چشم‌ها درشت‌تر دیده می‌شوند. از سوی دیگر عده‎ای معتقدند گودی و کبودی زیر چشم بعد از عمل اتفاقی است که تا طولانی مدت زیبایی چشم‌ها را کاهش می‌دهد.بنابراین می‌توان گفت عمل بینی بر روی چشم تاثیر مستقیم نخواهد داشت مگر اینکه پزشک در حین جراحی قصور کند ناخواسته به چشم آسیب برساند.
در صورت، هر عضوی که بزرگ‎تر باشد، بیشتر نگاهان را به خود جلب می‎کند. به همین دلیل زمانی که فرد بینی خود را عمل می‌کند تمرکز از روی بینی او برداشته شده و به سمت چشم‌ها یا لب‌هایش کشیده می‌شود. همین مساله موجب شده است بسیاری معتقد باشند تاثیر عمل بینی بر زیبایی چشم امری رایج و طبیعی است. در حالی که در حقیقت، روی چشم‌های شما اتفاق خاصی نیوفتاده است.
عده‌ای دیگر بر این باورند که با جراحی بینی و کوچک‌تر شدن تیغه بینی، فاصله بین دو چشم کم یا زیاد می‌شود. این کم یا زیاد شدن به روش عمل بینی که انجام داده‌اند بستگی دارد. از این رو می‌توان گفت چشم‌ها از نقطه داخلی کمی کشیده‌تر به نظر می‌آید. مجددا باید یادآوری کنیم که این نظر صرفا احساس افراد در مشاهده فرد بعد از جراحی بینی است و اگر بدون در نظر گرفتن فرم بینی، تصویر قبل و بعد از عمل فرد را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که فرم چشم‌ها تغییر خاصی نداشته است.البته گاهی تغییرات جزئی با توجه به کشسانی پوست ممکن است مشاهده شود، اما دلیل اصلی این تغییرات همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، به دلیل برداشته شدن تمرکز در نگاه اول از بینی به سمت عضو درشت بعدی در صورت است.
عوارض عمل بینی بر چشم
عمل بینی می‌تواند عوارض کوتاه مدتی از جمله خون‌مردگی، کبودی و التهاب درون و اطراف چشم را همراه داشته باشند. این اتفاق کاملا طبیعی بوده و بین یک هفته الی 1 ماه التهابات و کبودی‌ها یا به طور کلی از بین می‎روند یا تا حد زیادی بهبود می‌یابند.اگر بلافاصله از انجام عمل جراحی بینی دچارتاری دید شدیدی، اصلا نگران نباشید چرا که ممکن است به دلیل عوارض داروی بیهوشی و یا خون‌مردگی درون چشم باشد که در کمتر از 48 ساعت برطرف خواهد شد. همه عوارض عمل بینی بر چشم، نشات گرفته از ضربات و فشارهایی است که پزشک در حین عمل برای برداشتن و تغییرات غضروفی و استخوانی روی بینی است.
چنانچه بینی شما روند آسانی برای جراحی داشته باشد (مثل غوز بینی نداشته باشید یا خیلی کم باشد) طبیعتا فشارهای وارده بر صورت کمتر بوده و کبودی و التهابات بعد از عمل کاهش خواهد یافت. این هنر پزشک شماست که کمترین عوارض بر روی چشم و نواحی اطراف بینی، وارد شود.

چشم پزشکی در اصفهان
آیا عمل بینی بر بینایی اثر می‌گذارد؟
خیر! عمل بینی نه بر افزایش دید نه بر کاهش دید تاثیر ندارد. افرادی که گمان می‌کنند به دلیل انجام عمل لیزر چشم ، کاشت لنز و یا استفاده از لنزهای طبی نمی‌توانند عمل بینی انجام دهند، سخت در اشتباه هستند. در واقع تاثیر عمل بینی بر چشم یک تصور غلط است که میان عده‌ای جا افتاده و باعث نگرانی آن‌ها شده است. تنها نکته‌ای که باید در انجام عمل بینی برای چشم‌های خود در نظر بگیرید این است که اگر از لنز طبی استفاده می‌کنید، باید لنز را در حین عمل از چشم خارج نمایید.همچنین بعد از پایان یافتن عمل، چنانچه چشمتان عفونی نشده باشد می‌توانید مجددا بعد از 1 هفته از لنز طبی خود استفاده کنید. فقط مراقب باشید که استفاده از لنز منجر به عفونی شدن چشمتان نشود چرا که این عضو بعد از عمل بینی کمی حساس است.
روش‌های کاهش عوارض چشمی عمل بینی بعد از جراحی
برای کاهش التهابات، کبودی‌ها، قرمزی و خون‌مردگی داخل و اطراف چشم می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید. البته باید توجه داشته باشید که این التهابات همراه با خروج چرک از اطراف چشم و تورم بیش از حد به طوری که پلکتان باز نشود نباشد. چرا که در این صورت احتمالی عفونی بودن التهابات وجود داشته و باید از درمان خودسرانه جلوگیری کنید. در صورت مشاهده عفونت در اطراف یا داخل چشم، سریعا با پزشک خود این مساله را مطرح کنید. چنانچه چشمتان عفونی نبود می‌توانید:
استفاده از بالش‌های قطور هنگام خواب و یا دو قرار دادن دو بالش زیر سر
قرار دادن کمپرس آب سر بر روی نواحی ملتهب در 24 ساعت بعدی عمل جراحی
نوشیدن آب میوه‌ها و سبزیجات فیبر بالا مثل آب کرفس، آب هویج و آب آناناس
ترجیحا در هفته اول جراحی، از غذاهای نرم که نیاز به جویدن زیاد ندارد استفاده کنید
از فعالیت‌های سنگین بلافاصله بعد از عمل بینی خودداری کنید
در هنگام استحمام آب ولرم استفاده کنید چرا که پوست شما حساس شده و آب گرم موجب تشدید حساسیت و تورم خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن