اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

علل ترشحات چشم

معمولا صبح بعد از بیدار شدن از خواب، گوشه های چشم، پوسته پوسته شده و مختصری ترشح ایجاد می کند. چشم ها در طول روز و شب مخاطی را ترشح کرده تا به دفع مواد زاید کمک کنند. در هنگام خواب، تجمع سموم و همچنین روغن طبیعی، سلول های قدیمی پوست و سایر مواد در گوشه چشم منجر به تشکیل ترشحات پوسته پوسته می شود. ترشح کم در گوشه های داخلی چشم هنگام بیدار شدن، امری طبیعی است.اما اگر ترشحات چشم در رنگ، قوام یا حجم تغییر کرده باشد، ممکن است علائم یک بیماری زمینه ای باشد:
ترشحات سفید و عفونت چشمی
ترشحات سفید چشم در یک یا هر دو چشم شما اغلب نشانه تحریک یا عفونت چشم است. در موارد دیگر، این ترشحات ممکن است فقط تجمع روغن و مخاط باشد که هنگام استراحت جمع می شود. ترشحات چشم سفید ممکن است در برخی موارد دلیل خاصی نداشته باشد، اما با این حال برای جلوگیری از بروز عوارض چشمی، مراقبت های چشم پزشکی توصیه می شود.
ترشحات زیاد و بلفاریت
ترشحات بیش از حد و ضخیم تر از حد طبیعی می تواند نشان دهنده عفونت چشم باشد. در واقع، پوسته پوسته ضخیم در امتداد خطوط جشم ممکن است نشانه ای از بلفاریت یا التهاب پلک باشد. بلفاریت شرایطی است که در آن، فولیکول های مژه به دلیل عفونت، مسدود یا تحریک می شوند که به نوبه خود باعث التهاب می شود. در بلفاریت، علاوه بر بروز ترشحات یا پوسته پوسته شدن اطراف، ممکن است مژه ها مبتلا شود بر همین اساس موقع بیدار شدن از خواب، نمی توانید به راحتی چشم های خود را باز کنید.طبق اعلام انجمن اپتومتریک آمریکا، استفاده از بسته آب گرم می تواند پوسته ها را شل کند. بهتر است این کار را چندین بار در روز و به خصوص هنگام صبح انجام دهید. در عین حال، از بهداشت مناسب برای پلک را رعایت کنید.
ترشحات زرد یا سبز و ملتحمه
ترشحات چشمی زرد یا سبز کاملاً سفت و ضخیم است و باعث می شود چشمان شما به هم بچسبد. این ترشحات می تواند نشانه عفونت ملتحمه باشد که معمولاً به عنوان چشم صورتی مشهور است. طبق آمار موسسه ملی چشم، حدود 3 میلیون مورد از چشم صورتی هر ساله در ایالات متحده رخ می دهد. این نوع عفونت، تحریک و ناراحت کننده است و با علائمی مانند قرمزی، خارش، التهاب، پارگی و احساس شیء خارجی یا سوزش در چشم همراه است.این بیماری می تواند در اثر باکتری ها، ویروس ها یا آلرژی ها ایجاد شود. قرار دادن کمپرس سرد بر روی پلک های بسته می تواند به کاهش خارش و التهاب ناشی از چشم صورتی کمک کند. همچنین می توانید از کمپرس گرم استفاده کنید تا از خشک شدن ترشحات و چسبیدن به مژگان جلوگیری شود.از آنجا که ملتحمه واگیردار و مسری است، توصیه می شود چند روز در خانه بمانید تا زمانی که این بیماری درمان شود.
ترشحات زرد ضخیم و استایل
استایل ها هنگام ورود باکتری ها به غده های روغنی در پلک ها اتفاق میفتند. این بیماری منجر به برجستگی های گرد و قرمز نزدیک به مژگان، ایجاد پوسته ضخیم و زرد در اطراف پلک و درد می شود. یکی دیگر از علائم شایع این وضعیت، احساس یک شی ء خارجی در چشم است. قرار دادن کمپرس آب گرم موثرترین روش برای درمان این وضعیت است.در صورت بروز چسبندگی پلک ها از مواد آرایشی و لنز استفاده نکنید. از طرفی هم متخصصان توصیه می کنند نباید این وضعیت را نادیده بگیرید چون می تواند عفونت را انتشار دهد. استایل چشم معمولاً طی 1 یا 2 هفته بهبود می یابد.
ترشحات آبکی چشم و سرماخوردگی
اگر در گوشه چشم خود، ترشح آبکی دارید مراقب بروز علائم سرماخوردگی باشید. سرماخوردگی روی تمام غشاهای مخاطی سر تأثیر می گذارد و معمولاً منجر بر ترشح آبکی چشم می شود. علاوه بر آن، سرماخوردگی منجر به بروز علائم دیگری مانند احتقان، فشار سینوس، آبریزش بینی، از بین رفتن بو یا طعم، عطسه و سردرد، قرمزی و تحریک چشم می شود. مؤثرترین و محبوب ترین داروهای خانگی برای سرماخوردگی شامل غرغره شدن با آب نمک، استراحت و مصرف آب کافی است.
ترشحات ضخیم، استیک گانک و داکریوسیستیت
ترشحات ضخیم و چسبندگی چشم می تواند به دلیل داکریوسیستیت باشد. داکریوسیستیت، عفونت کیسه اشک است. در این شرایط، یک مجرای اشک مسدود شده مانع از تخلیه طبیعی اشک می شود و به باکتری ها اجازه می دهد تا درون کیسه اشک وارد شوند. این شرایط با ترشحات ضخیم و چسبنده همراه است. در کنار ترشح، علائم دیگر داکریوسیستیت شامل درد، قرمزی، چشم آبکی و التهاب در گوشه چشم در کنار بینی است. برای تسکین درد و تورم از عفونت، استفاده از یک کمپرس گرم بر روی پلک بسته خود چند بار در روز را امتحان کنید. با این حال، درمان اصلی داکریوسیستیت آنتی بیوتیک ها است که نیاز به مراجعه چشم پزشک دارد.
حساسیت به لنز
بروز هر گونه علائم و حساسیت به لنز، بهتر است لنزهای خود را تعویض کنید؛ زیرا لنز های کثیف ممکن است آلوده به ویروس یا باکتری باشند. این آلودگی خطر عفونت چشم را افزایش می دهد و باعث ترشحات بیشتر چشم می شود. لنز خود را توسط یک متخصص بررسی کرده و در صورت لزوم آنها تعویض کنید. همیشه لنزهای خود را در محلول مناسب که توسط پزشک چشم توصیه شده بشویید و با لنز در چشم نخوابید.
زخم قرنیه
ترشح چرکی چشم که دید شما را تحت تاثیر قرار داده نیاز به مراجعه به چشم پزشک دارد. گاهی اوقات، این علائم می تواند ناشی از زخم قرنیه باشد. زخم قرنیه یک زخم آلوده در قرنیه است که می تواند باعث ترشح ضخیم چرک شود که دید را مختل می کند. این نوع عفونت در افرادی که لنزهای کثیف یا یکبار مصرف را برای مدت طولانی استفاده می کنند رایج است. در کنار ترشحات ثابت و ضخیم، علائم دیگر زخم قرنیه شامل خارش چشم، آبکی بودن، احساس سوزش یا لرزش در چشم، قرمزی یا و افزایش حساسیت به نور است.اگر علائمی از زخم احتمالی قرنیه دارید، به چشم پزشک مراجعه کنید. بسته به علت، برای درمان بیماری ممکن است به داروهای ضد باکتری، ضد قارچ یا ضد ویروسی نیاز داشته باشید. بیشتر موارد زخم قرنیه نیاز به درمان دارند. اگر این وضعیت منجر به درد شدید شود، پزشک ممکن است برای درمان آنتی بیوتیکی تجویز کند د. در موارد شدید، اگر زخم قرنیه به طور دائمی بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد یا منجر به آسیب دائمی شود، پیوند قرنیه ضروری است.
آلرژی
آلرژی چشم یا التهاب ملتحمه آلرژیک، یک پاسخ ایمنی است که در صورت تحریک چشم توسط عوامل حساسیت زا مانند گرده یا گرد و غبار ایجاد می شود. این شکل از التهاب ملتحمه می تواند روی یک یا هر دو چشم تأثیر بگذارد و همچنین ممکن است با احتقان و ترشحات چشم همراه باشد. علائم دیگر مرتبط با آلرژی چشم عبارتند از:
خارش
سوزش
آبریزش بینی
عطسه کردن
پلک های متورم
داروهای آلرژی است در درمان علائم آلرژی چشم مفید باشد. همچنین ممکن است پزشک برای تسکین التهاب و ناراحتی قطره های چشمی تجویز کند. با این حال، بهترین راه برای جلوگیری از واکنش آلرژیک و تحریک چشم، جلوگیری از آلرژن شناخته شده در صورت امکان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن