اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

علل تاری دید ناگهانی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دچاری تاری دید شده باشید ، افرادی که تاری دید ناگهانی را تجربه می کنند، بدنبال علل تاری دید ناگهانی و رفع مشکل ناراحت کننده و و همچنین در جستجوی حل آن می باشند. اگرچه تاری دید ناگهانی در همه موارد نگران کننده نیست، اما برخی از آنها ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشند. ما در این مقاله سعی کرده ایم علل تاری دید ناگهانی را مورد بررسی قرار دهیم.
علل تاری دید ناگهانی
جداشدگی شبکیه دلیل احتمالی تاری دید ناگهانی است. طبق گفته موسسه ملی چشم، علائم جداشدگی شبکیه می توانند به سرعت ظاهر شوند. در نتیجه بدون درمان سریع، آسیب دائمی و از دست دادن بینایی رخ می دهد.
علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:
سایه در کناره ها یا وسط دید فرد
لکه های خاکستری یا سیاه شناور در دید
چشمک های نوری که می تواند در یک یا هر دو چشم ایجاد شود.
درمان جداشدگی شبکیه
درمان جداشدگی شبکیه شامل اتصال دوباره شبکیه است. یک چشم پزشک ممکن است فریز درمانی، لیزر یا جراحی را توصیه کند.
ضربه مغزی
ضربه مغزی زمانی رخ می دهد که فرد ضربه به سر را تجربه کند. علائم ضربه مغزی همراه با تغییرات بینایی، می تواند شامل موارد زیر باشد:
گیجی
فراموشی
سردرد
سرگیجه
خواب آلودگی
پس از اطمینان پزشک از جدی نبودن آسیب، درمان ضربه مغزی بر کاهش علائم متمرکز است. ممکن است یک نفر بعد از ضربه مغزی تقریباً 24–48 ساعت به استراحت کافی نیاز داشته باشد. همچنین فرد می تواند دارو های بدون نسخه (OTC) را برای کمک به کاهش علائم سردرد مصرف کند. اما فرد باید از مصرف داروهایی که می تواند عملکرد شناختی و الگوی خواب فرد را تغییر دهد، خودداری کند، زیرا این امر ممکن است علائم ضربه مغزی را پنهان کند.
سکته مغزی
سکته مغزی می تواند باعث تاری دید در یک یا هر دو چشم شود.علائم سکته مغزی عبارتند از:
سردرد ناگهانی و شدید
مشکل در دیدن یک یا هر دو چشم
گیجی و مشکل در صحبت یا درک کردن
مشکل در راه رفتن، و همچنین سرگیجه و عدم هماهنگی
بی حسی در صورت، پا یا بازو، به طور معمول در یک طرف بدن
اگر شخصی فکر می کند شخصی دچار سکته مغزی شده است، باید فوراً با اورژانس تماس بگیرد.
طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، درمان برای سکته های مغزی تا سه ساعت بعد از بروز اولین علائم موثرتر هستند. درمان سکته مغزی به نوع آن و اینکه کدام قسمت از مغز تأثیر می گذارد و چه عواملی باعث سکته مغزی می شود، بستگی دارد.
اندوفتالمیت
اندوفتالمیت، یک عفونت و التهاب شدید مایع یا بافت داخل چشم است. اندوفتالمیت علاوه بر تاری دید ناگهانی، منجر به بروز علائم زیر می شود:
سرخی
چشم درد
حساسیت به نور
طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا، کوری اگر فرد مبتلا به اندوفتالمیت سریعا درمان نشود، ممکن است کور شود. درمان می تواند شامل تزریق آنتی بیوتیک یا ضد قارچ باشد. جراحی اورژانسی ممکن است لازم باشد.
هایفما
هایفما هنگامی که خون در چشم جمع می شود، رخ می دهد. آسیب، ضربه و عفونت می تواند باعث ایجاد هایفما شود. علائم آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:
درد
تاری دید
حساسیت به نور
خونریزی در چشم
برای درمان هایفما، ممکن است فرد به قطره چشمی نیاز داشته باشد. اگر هایفما باعث فشار زیاد در چشم شود، یک چشم پزشک می تواند تصمیم بگیرد خون را با جراحی خارج کند.

برای دریافت نوبت اینترنتی در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا کلیک نمایید .
آرتریت سلول غول پیکر (GCA)
علاوه بر تاری دید، فرد مبتلا به GCA ممکن است سردرد نیز داشته باشد. طبق کالج روماتولوژی آمریکا، این بیماری فقط بزرگسالان، به ویژه افراد بالای 50 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. درمان با کورتیکواستروئیدها باید در اسرع وقت صورت بگیرد، تا از آسیب دائمی بینایی جلوگیری شود.
دژنراسیون ماکولای وابسته به سن
دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD) بیماری است که می تواند شبکیه چشم را تحت تأثیر قرار دهد و باعث تاری دید شود. براساس موسسه ملی چشم، AMD در بزرگسالان مسن تر شایع است و ممکن است در یک یا هر دو چشم رخ دهد. طبق موسسه ملی چشم، هیچ درمانی برای مراحل اولیه AMD وجود ندارد.تغییر در سبک زندگی، مانند ترک سیگار، می تواند از پیشرفت آن در مراحل اولیه جلوگیری کند.در صورت پیشرفت بیماری، چشم پزشک ممکن است تزریق دارو به چشم برای بهبود علائم یا لیزر درمانی به منظور کاهش سرعت اختلال در بینایی را توصیه کند.
سوراخ ماکولا
حفره های ماکولا شکاف یا پارگی کوچک در ماکولا است و به طور معمول بزرگسالان بالای 60 سال را درگیر می کند. افرادی که سوراخ ماکولا دارند ممکن است وقتی مستقیم به جلو نگاه می کنند متوجه اعوجاج یا تیرگی شوند که خطوط مستقیم موج دار به نظر می رسند.برخی از سوراخ های ماکولا می توانند با گذشت زمان خود شان را ترمیم کنند. با این حال، در بیشتر موارد، پزشک یک روش جراحی به نام وایترکتومی را توصیه می کند.
التهاب عصب بینایی (نوریت بینایی)
عصب بینایی با اتصال چشم و مغز، اطلاعات بصری را از شبکیه به مغز منتقل می کند. التهاب عصب می تواند باعث تحریف یا تار شدن بینایی شود.علائم نوریت بینایی شامل موارد زیر است:
چراغ چشمک زن
درد در اطراف چشم
از دست دادن دید رنگی
نوریت بینایی معمولاً به خودی خود بهبود می یابد. با این حال، اگر علائم شدید باشد،چشم پزشک ممکن است برای تسریع در بهبودی، استروئیدهایی را تجویز کند.رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل، هیدراته ماندن بدن و ترک سیگار نیز ممکن است در بهبود این وضعیت موثر باشد.
عفونت چشم
برخی از عفونت های چشم بسته به شدت علائم ممکن است به درمان سریع پزشکی نیاز داشته باشند.
کراتیت
کراتیت التهاب یا عفونت قرنیه است. علائم شامل پارگی، قرمزی، تحریک و درد در چشم است. درمان به دلیل اصلی التهاب بستگی دارد اما ممکن است شامل داروهای آنتی بیوتیکی، ضد ویروسی یا ضد قارچی به صورت قطره چشمی یا قرص باشد.

برای مشاهده مقالات بیشتر در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا کلیک نمایید.
ورم ملتحمه
ورم ملتحمه نوعی عفونت باکتریایی یا ویروسی است که رگهای خونی غشای اطراف کره چشم را تحت تأثیر قرار می دهد. آلرژی همچنین می تواند باعث التهاب ملتحمه شود. علائم ممکن است تاری دید، ترشحات چشم و رنگ صورتی یا قرمز سفیدی چشم باشد.پزشک ممکن است آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی را برای عفونت باکتریایی تجویز کند یا آنتی هیستامین های OTC را برای التهاب ملتحمه ایجاد شده توسط آلرژی توصیه کند.هیچ درمانی برای عفونت ویروسی وجود ندارد.
سلولیت مداری
سلولیت یک عفونت باکتریایی یا قارچی است که می تواند پلک ها و کره چشم را تحت تأثیر قرار دهد. علائم همچنین ممکن است شامل برجستگی چشم، مشکل در حرکت دادن چشم و تب باشد.درمان ممکن است شامل آنتی بیوتیک یا جراحی برای تخلیه مایعات از چشم باشد.
التهاب یوئیت
یوئیت التهاب uvea، قسمت میانی چشم است که حاوی عنبیه نیز می باشد. پزشکان التهاب خاص عنبیه را ایریتیس می نامند. عفونت های باکتریایی یا قارچی به طور معمول باعث یوویت می شوند. علائم ممکن است شامل تاری دید، درد و حساسیت به نور باشد و می تواند روی یک یا هر دو چشم تأثیر بگذارد. استروئیدها می توانند یوئیت را درمان کنند.
میگرن
حملات میگرن گاهی اوقات با هاله ای روبرو می شود، که می تواند باعث تاری دید و نور چشمک زن شود. درمان می تواند شامل پیشگیری و تسکین علائم در هنگام حمله میگرن باشد. پیشگیری به طور معمول شامل داروها و تغییرات رفتاری است. مصرف داروهای تجویز شده باید به کاهش علائم کمک کند.
خستگی چشم
استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش یا تمرکز روی چیزی برای مدت طولانی بدون وقفه می تواند باعث خستگی چشم شود. خستگی چشم ممکن است منجر به تاری دید ناگهانی، خارش چشم یا سردرد شود. استراحت منظم برای استراحت چشم کمک به تسکین علائم می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن