اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

علت تیرگی دور چشم

به دلایل مختلفی افراد ممکن است دچار تیرگی دور چشم شوند ، از جمله:
کم خونی
تورم چشم
عوامل ژنتیکی
اگزما یا آلرژی
عادت های زندگی
هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب
وجود ملانین در لایه پوستی پوست
سایه زدن به دلیل نازک بودن پوست
وجود رگ های خونی در سطح پوست
برخی از عوامل سبک زندگی که ممکن است در ایجاد تیرگی چشم موثر باشند، عبارتند از:
استرس
کمبود خواب
سیگار کشیدن
استفاده بیش از حد از الکل
افراد می توانند برخی فاکتورهای سبک زندگی را برای بهبود سلامتی و کاهش ظاهر سیاهی چشم تغییر دهند. با این حال، فرد نمی تواند برخی از عوامل دیگر مانند ژنتیک را اصلاح کند. می توانید از محصولات یا روش هایی برای کاهش تیرگی چشم استفاده کنند اما ممکن است نتوانند به طور کامل یا دائمی آنها را از بین ببرند.
سیاهی دور و زیر چشم برای سلامتی فرد مضر نیست، اما ممکن است برخی از افراد برای اهداف آرایشی ترجیح دهند با چشم پزشک یا متخصص پوست مشورت کنند. افرادی که به دلیل تیرگی چشم، اعتماد به نفس پایین یا کیفیت زندگی پایین دارند، بهتر است به پزشک مراجعه کنند.یک چشم پزشک یا متخصص پوست می تواند به تشخیص و طبقه بندی سیاهی چشم کمک کند که در انتخاب مناسب ترین روش درمانی یا تغییر سبک زندگی موثر است. پزشکان همچنین می توانند به افراد کمک کنند تا انتظارات خود را در مورد اثر بخشی هر روش درمانی مدیریت کنند.
به خاطر داشته باشید که بیشتر روش های درمانی قبل از اینکه شخص متوجه تغییر قابل توجهی شود، به ماهها استفاده روزانه نیاز دارد.

عوامل تیرگی دور چشم
برخی از عوامل خطر برای سیاهی تیرگی زیر چشم وجود دارد، مانند:
سن بالا : پیری طبیعی یکی دیگر از دلایل عمده سیاهی تیرگی زیر چشم شما است. هرچه پیرتر می شوید، پوست نازک می شود. همچنین چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ قابلیت ارتجاعی پوست را از دست می دهید. با وقوع این امر، رگهای خونی تیره در زیر پوست بیشتر و باعث تیرگی ناحیه زیر چشم می شوند.
کمبود آب بدن :یکی از دلایل عمده سیاهی تیرگی زیر چشم است. وقتی بدن به میزان مناسب آب دریافت نمی کند، پوست زیر چشم کدر به نظر می رسد و چشمان فرورفته به نظر می رسد. این به دلیل نزدیکی آنها با استخوان زیرین است.
ژنتیک: سابقه خانوادگی همچنین در ایجاد تیرگی زیر چشم نقش دارد. این می تواند یک ویژگی ارثی باشد که در اوایل کودکی دیده می شود و ممکن است با افزایش سن یا به تدریج ناپدید شود. استعدادها برای سایر شرایط پزشکی – مانند بیماری تیروئید – همچنین می تواند منجر به تیرگی زیر چشم شود.
قومیت : حلقه های تیره بیشتر در افراد با رنگ پوست تیره دیده می شود و بیشتر از افراد سفید پوست بر افراد رنگی تأثیر می گذارد. تصور می شود این عامل خطر به دلیل تغییر در رنگدانه ها باشد.
ژنتیک: سیاهی حلقه ها می توانند ارثی باشند. تحقیقات نشان داده است که اگر کسی زیر چشمانش تیرگی داشته باشد، این موارد در برخی دیگر از اعضای خانواده نیز دیده می شود.
خستگی چشم : خیره شدن به صفحه تلویزیون یا رایانه می تواند فشار چشمگیری در چشم ایجاد کند. این فشار می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی اطراف چشم شود. در نتیجه، پوست اطراف چشم ممکن است، تیره شود.
آلرژی : واکنش های آلرژیک و خشکی چشم می تواند باعث ایجاد تیرگی شود. هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک دارید، بدن هیستامین ها را به عنوان پاسخی به باکتری های مضر آزاد می کند. به غیر از ایجاد علائم ناخوشایند – از جمله خارش، قرمزی و پف کردگی چشم – هیستامین همچنین باعث گشاد شدن رگ های خونی و دیده شدن آن در زیر پوست می شود.آلرژی همچنین می تواند اشتیاق شما به مالش و خاراندن پوست خارش دور چشم را افزایش دهد. این اقدامات می توانند علائم را بدتر کنند، باعث التهاب، تورم و پاره شدن رگ های خونی شوند. این می تواند سایه های تیره زیر چشم شما ایجاد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن