اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

ضعیفی چشم چیست؟

ضعیفی چشم چیست؟
ضعیفی چشم شامل درجات مختلفی از کاهش بینایی ، از نقاط کور ، کم بینایی در شب و مشکلات مربوط به خیره نگاه کردن تا تقریباً از بین رفتن کامل بینایی است.ضعیفی چشم شامل از بین رفتن بینایی فرد است که به وسیله تجویز عینک،لنزهای طبی یا جراحی قابل اصلاح نیست. این نوع از بین رفتن بینایی شامل کوری کامل نیست ، زیرا هنوز بینایی در فرد وجود دارد و بعضی اوقات با استفاده از وسایل کمکی بینایی قابل بهبود است. انجمن اپتومتریک آمریکا ضعیفی چشم را به دو دسته تعریف می‌کند:
“بینایی جزئی:فرد با استفاده از لنزهای تجویز شده بینایی بین 20/70 و 20/200 دارد.

“از نظر قانونی نابینا: فرد دارای بینایی بهتر از 20/200 با تصحیح معمولی و یا یک میدان دید محدودتر از عرض 20 درجه نیست.
اندازه گیری نسبت بینایی ، حدت بینایی یا وضوح بینایی را با 20 پا از یک جسم توصیف می‌کنند. به عنوان مثال ، داشتن دید 20/70 به این معنی است که شما باید در فاصله 20 پا باشید تا ببینید فرد با دید طبیعی در 70 فوت چه چیزی را می‌تواند ببیند.

چه کسانی بیشتر در معرض ضعیفی چشم هستند؟
هر کسی ممکن است تحت تأثیر ضعیفی چشم قرار بگیرد زیرا این حالت ناشی از انواع مختلفی از شرایط و بیماری‌ها است. به دلیل اختلالات مرتبط با سن مانند اختلالات دژنراسیون ماکولا و گلوکوم ، ضعیفی چشم در بزرگسالان بالای 45 سال و حتی در بزرگسالان بالای 75 سال شایع است. از هر چهار بزرگ سال بالاتر از 75 سال ، یک نفر به بیماری ضعیفی چشم مبتلا می‌شود. متداول‌ترین انواع ضعیفی چشم عبارت‌اند از:
از دست دادن بینایی مرکزی: یک نقطه کور در مرکز دید فرد ایجاد می‌شود
از دست دادن دید محیطی (جانبی): عدم توانایی در دیدن اشیا در طرفین ناحیه دید، بالاتر یا پایین تر از سطح چشم. با این حال ، دید مرکزی دست نخورده باقی مانده است.
شب کوری: عدم توانایی دیدن اشیا در مناطق کم نور نظیر سالن‌های سینما و همچنین در مناطق تاریک و هنگام شب
تاری دید: اشیاء هم در نزدیکی و هم در دور به صورت نا‌واضح دیده می‌شوند
بینایی مبهم: به نظر می‌رسد تمام زمینه بینایی با یک فیلم یا یک چشم بسیار نورانی پوشانده شده است

برای دریافت نوبت اینترنتی در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا کلیک نمایید .
چه عواملی باعث ضعیفی چشم می‌شوند؟
ممکن است یک یا چند دلیل برای ضعیفی چشم فرد وجود داشته باشد. این دلایل معمولاً نتیجه اختلالات یا صدمات وارده بر چشم یا اختلالاتی مانند دیابت هستند که بر کل بدن تأثیر می‌گذارد. برخی از شایع‌ترین دلایل ضعیفی چشم عبارت‌اند از: دژنراسیون ماکولا که وابسته به افزایش سن می‌باشد، دیابت و گلوکوم. ضعیفی چشم همچنین ممکن است ناشی از سرطان چشم ، آلبینیسم ، آسیب مغزی یا اختلالات ارثی چشم از جمله رتینیت پیگمنتوزا باشد. اگر این اختلالات را دارید یا احتمال ابتلا به آن‌ها در شما وجود دارد، از نظر ضعیفی چشم نیز بیشتر در معرض خطر هستید.

ضعیفی چشم چگونه تشخیص داده می‌شود؟
معاینه چشم توسط متخصص مراقبت چشم شما می‌تواند ضعیفی چشم را تشخیص دهد. اگر مشکلات بینایی شما را از انجام فعالیت‌های روزمره مانند مسافرت ، آشپزی ، کار و مدرسه باز دارد، باید با پزشک چشم خود قرار ملاقات بگذارید. آزمایشاتی که دکتر چشم انجام خواهد داد شامل استفاده از نورپردازی، ذره بین و نمودارهای ویژه برای کمک به تشخیص میزان بینایی، درک عمق و میدان بینایی است.

آیا ضعیفی چشم قابل درمان است؟
برخی از اختلالات بینایی ، مانند رتینوپاتی دیابتی ، برای ترمیم یا حفظ بینایی قابل درمان هستند. هنگامی که این کار امکان پذیر نیست ، ضعیفی چشم دائمی خواهد بود. با این حال ، برای بسیاری از افراد مبتلا به ضعیفی چشم، استفاده از ابزارهای کمک بینایی مفید خواهد بود. ابزار کمکی برای بهبود ضعیفی چشم که به صورت شایع استفاده می‌شوند شامل:
عینک‌های تلسکوپی
لنزهایی که نور را فیلتر می‌کنند
عینک‌های ذره بین
ذره بین‌های دستی
تلویزیون مداربسته
خواندن منشورها

آیا می‌توان از ضعیفی چشم پیشگیری کرد؟
ضعیفی چشم ممکن است برای بیماران مبتلا به دیابت قابل پیشگیری باشد و ممکن است برخی از بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا و گلوکوم برای جلوگیری از بین رفتن بیشتر بینایی خود تحت درمان قرار گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن