اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

زونای چشمی چیست؟

زونا چشمی در اثر فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان به نام واریسلا زوستر، ایجاد می شود. پس از رفع عفونت اولیه آبله مرغان، ویروس در اعصاب سراسر بدن زندگی می کند، اما توسط سیستم ایمنی بدن کنترل می شود. بنابراین خطر زونا با هر فرآیندی که بتواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند، از جمله سن، بیماری و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، افزایش می یابد. سالانه حدود یک میلیون مورد زونا در ایالات متحده رخ می دهد.زونای چشمی در قسمت جلو چشم می تواند منجر به بی حسی قرنیه، زخم، عفونت های دیگر و حتی کوری شود. زونا حتی چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. زونا، یا هرپس زوستر، یک عفونت ویروسی است که با علائم بثورات دردناک، سوزش یا خارش شناخته می شود. این بثورات در امتداد یک عصب خاص آسیب دیده ظاهر می شوند، به عنوان مثال در یک طرف قفسه سینه یا شکم که از اطراف به پشت انتشار می یابد. در واقع، نام زونا از cingulum، کلمه لاتین کمربند یا ارسی گرفته شده ست.تا 20٪ از موارد زونا شامل اعصاب سر است، جایی که عفونت می تواند قسمت های مختلف چشم از جمله پلک، سطح چشم و قسمت های عمیق آن را تحت تأثیر قرار دهد. عفونت ویروسی چشم می تواند باعث درد، تخلیه، قرمزی و حساسیت به نور شود و در بعضی موارد احتمال دارد منجر به اختلال بینایی، از جمله نابینایی شود.
فرد مبتلا به زونا معمولاً دچار بثورات دردناکی می شود که به قسمت فوقانی بدن انتشار می یابد. با این وجود امکان ایجاد زونا در صورت و چشم وجود دارد. این شرایط می تواند مشکلات بینایی ایجاد کند که بسیار جدی است.هنگامی که فردی آبله مرغان را تجربه کرد، ویروس در بدن او باقی خواهد ماند.در بعضی از افراد، ویروس واریسلا در حالت غیر فعال باقی می ماند. در صورتی که ویروس فعال گردد ممکن است باعث زونا می شود. ویروس می تواند در طول زندگی فرد بارها و بارها فعال شود.
نام های دیگر ویروس واریسلا-زوستر شامل VZV و ویروس آبله مرغان است. بعد از برطرف شدن علائم آبله مرغان، ویروس در بدن غیر فعال است. در هر زمان، ویروس می تواند دوباره فعال شود و باعث ایجاد زونا شود. این ویروس در اعصاب حسی فرد زندگی می کند و دردی را بروز می دهد که می تواند شدید باشد. وقتی زونا بر اعصاب صورت تأثیر می گذارد، فرد ممکن است علائم مربوط به چشم را تجربه کند.

علائم زونا چشم
فرد مبتلا به زونای چشمی احتمال دارد تاول هایی را در پلک بالا خود تجربه کند. زونا یا هرپس زوستر می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. که اولین آن ها اغلب درد است.درد زونا می تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد. بعضی از آنها ضربان کسل کننده ای را تجربه می کنند در حالیکه دیگران احساس چاقو یا سوزش شدید دارند. درد احتمال دارد مداوم باشد یا در کوتاه مدت بروز کند و از بین برود.
یکی دیگر از علائم رایج بروز زونا، راش است که معمولاً به صورت تاول های ریز ایجاد می شود. اینها می توانند دردناک و خارش دار باشند. بثورات معمولاً به صورت نوارهایی در قسمت فوقانی بدن فرد ایجاد می شود، اما می تواند در صورت نیز ظاهر شود. علائم دیگر زونا شامل موارد زیر است:
سردرد
خستگی
تب یا لرز
حالت تهوع
مشکل ادرار کردن
التهاب غدد لنفاوی
ضعف یا درد عضلات و مفاصل
عوارض شدیدتر زونا می تواند شامل ذات الریه، التهاب مغز و مرگ باشد. این موارد نادر است و معمولاً فقط در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف رخ می دهد.

علائم زونا در صورت
بثورات زونا که در صورت فرد ایجاد شود، می تواند شامل موارد زیر شود:
مشکلات چشایی
افتادگی پلک ها
از دست دادن شنوایی
مشکل در حرکت دادن قسمتهای صورت
مشکلات بینایی، از جمله عدم توانایی حرکت چشم
علائم زونا در چشم
علائم زونا در چشم عبارتند از:
تاری دید
حساسیت به نور
خارش و تحریک چشم
قرمزی و التهاب در اطراف پلک ها
تاول در پلک فوقانی، معمولاً فقط در یک طرف صورت
در اطراف چشم، فرد احتمال دارد علائم زیر را تجربه کند:
درد و سوزش
حساسیت پوستی
قرمزی یا بثورات پوستی
در حالی که این علائم می تواند زونا را نشان دهد، اما شاید سایر شرایط چشم را نیز مشخص کند. هر فرد با هر یک از این علائم باید فوراً با چشم پزشک مشورت کند. زونا در چشم می تواند عوارض شدیدی مانند زخم قرنیه، التهاب و گلوکوم ایجاد کند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن