اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

روش های خارج نمودن جسم خارجی از چشم

گاهی اوقات وارد شدن بعضی از اجسام خارجی یا حتی گرد و خاک بیرون روی سطح چشم می تواند عامل خطرناک و دردناکی باشد و بنابراین بسیار مهم است که هرچه سریع تر آن ها را خارج کنید. مژه ، پلک و اشک همگی عاملی برای جلوگیری از وارد شدن اجسام خارجی به چشم شما هستند و اگر جسمی هم به داخل چشم برود، از این طریق می توان راحت تر آن ها را خارج کرد.
برای خارج نمودن جسم خارجی در چشم به شیوه زیر عمل کنید:
1. قبل از لمس چشم ها حتماً دستانتان را بشویید.
بسیاری از افراد این مرحله را فراموش می کنند زیرا می خواهند سریع تر جسم خارجی را خارج کنند اما شستن دست ها و دست های بدون جرم و آلودگی بسیار حائز اهمیت هستند و خطر ورود باکتری و آلودگی را به چشم می کاهد.
2. سعی کنید پلک بزنید تا اشک چشمتان بیرون بیاید اما چشمان خود را نمالید.
مالیدن چشم ها یک واکنش طبیعی برای افرادی است که چیزی داخل چشمشان گیر کرده اما دیدن آن ها باعث آسیب رسانی بیشتر می شود. پس سعی کنید چند بار پشت سر هم پلک بزنید تا از چشم شما بیرون بیاید و همراه با آن، آلودگی و یا اجسام خارجی داخل چشمتان را بیرون هم بیاورد.
3. ببینید می توانید جسم خارجی را داخل چشم خود پیدا کنید یا خیر.
زمانی که در موقعیت بهتری قرار گرفتید ، فقط باید به داخل چشم خود نگاه کنید. بالا و پایین آن را ببینید و به گوشه های آن دقت کنید تا جسم خارجی را بیابید.اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، احتمالاً این جسم وارد قسمت داخلی پلک های تان شده است. پلک خود را کمی بالا بکشید و به آرامی زیر آن را نگاه کنید و مراقب باشید به چشمتان فشار وارد نکنید و مجددا برای پلک پایین هم همین کار را انجام دهید.
4. اگر چیز های ریزی مثل شن یا دانه های ریز داخل چشمتان گیر کرده، از یک عدد گوش پاک کن استفاده کنید.
اگر چنین جسم ریزی داخل چشمتان دیدید، می توانید یک عدد گوش پاک کن را به آرامی داخل چشم تان بچرخانید تا با آن برخورد کند و آن را از چشمتان جدا کنید.
5. چشمانتان را با آب تمیز بشویید.
اگر کاپ مخصوص چشم دارید، از آن استفاده کنید. اول باید کاپ را شستشو دهید و اجازه ندهید که هیچ چیز با آن برخورد کند ؛ حتی دستتان را هم به آن نزنید و سپس این کاپ را تا نصفه با آب تمیز و شوینده چشم پر کنید.سپس آن را روی چشم ها قرار دهید تا آن ها را بشویید. اگر کاپ را کمی سفت نگه دارید، مایع بیرون نمی ریزد. سرتان را عقب بگیرید و چشمانتان را باز کنید و به بالا و پایین و اطراف نگاه کنید و اجازه دهید که مایع کل چشم شما را بشوید.
اگر نمی توانید این مرحله را انجام دهید، می توانید به سادگی یک کاسه آب بردارید و سرتان را خم کنید و چشمان باز خود را داخل یک کاسه آب کنید و سپس آن ها را حرکت دهید تا به طور کامل شسته شود همچنین می توانید شیر آب را باز کنید و چشمتان را زیر آن نگه دارید.
6. به زمان مورد نیاز برای شسته شدن چشم توجه کنید.
بسیار مهم است بدانید که چشمان شما به چند مدت شستن نیاز دارند. اگر این حساسیت سطحی باشد، می توانید از شوینده چشم هم استفاده کنید که 5 دقیقه برای آن کافی است اما توصیه می شود که حداقل 15 دقیقه این کار را انجام دهید.
7. از یک دوست کمک بگیرید.
اگر مشکل دارید، می توانید از یکی از دوستانتان کمک بگیرید. احتمالاً او از شما آرامش بیشتری در چنین شرایطی دارد و می تواند جسم را شناسایی کند. کمی بالا و پایین را نگاه کنید تا بتوانند جسم خارجی را پیدا کند و مراحل بالا را در پیش گرفته و به شما کمک کند.
چه زمانی به چشم پزشک مراجعه کنیم؟
گاهی اوقات اصلاً نباید خودتان دست به کار شوید زیرا با این کار، حساسیت چشم را افزایش می دهید. شرایط زیر موقعیت هایی هستند که در صورت تجربه کردنشان حتما باید به چشم پزشک مراجعه کنید:
وارد شدن یک ماده شیمیایی داخل چشم
وارد شدن یک حشره داخل چشم
وارد شدن یک تکه شیشه یا فلز داخل چشم
در مطب پزشک یا درمانگاه اورژانس می توان اکثر اجسام خارجی را بدون بی حسی موضعی از چشم خارج نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن