اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

دکولمان شبکیه یا پارگی شبکیه

یکی از مشکلاتی که چشم ها ممکن است با آن مواجه شوند پارگی شبکیه چشم یا دکولمان شبکیه است . در این مقاله ما شما را با علت ایجاد این مشکل ، علائم پارگی شبکیه و راههای درمان آن آشنا میکنیم . پس با چشم پزشکی صدرا همراه باشید.

معرفی شبکیه چشم
شبکیه چشم بافتی است که به نور حساس است و قسمت پشتی چشم ماست. پرتوهای نور از طریق قرنیه ، مردمک و عدسی عبور کرده و روی شبکیه چشم متمرکز می‌شوند. شبکیه پرتوهای نور را به تکانه هایی که از طریق عصب بینایی به مغز ما می روند ، تبدیل می کند ، جایی که آنها به عنوان تصویری که می بینیم تعبیر می شود. یک شبکیه سالم و دست نخورده برای وضوح بینایی خیلی مهم است.

وسط چشم ما از ماده ژل مانند شفافی به نام زجاجیه (vi-tree-us) پر شده است که به شبکیه وصل است. بعضی اوقات توده های کوچک ژل یا سلول های داخل زجاجیه سایه هایی را بر روی شبکیه می اندازند ، و ممکن است گاهی اوقات نقاط ، نکات ، رشته ها یا ابرهای کوچکی را مشاهده کنید که در قسمت دید شما حرکت می کنند. به اینها شناور گفته می شود. شما اغلب می توانید هنگام دیدن یک پس زمینه ساده ، مانند یک دیوار خالی یا آسمان آبی ، آنها را مشاهده کنید.

هرچه سنمان بالاتر می‌رود، زجاجیه درهم فشرده و‌چروک شده و شبکیه را نیز به سمت خود می‌کشد؛ بنابراین ممکن است دیدمان حین نگاه به رعدوبرق، چراغ چشمک‌زن به شکل دیدن ستاره‌ها درآمده‌است. این حالت چشمک زدن نامیده می‌شود.

 

پارگی شبکیه و جداشدگی آن
هنگامی که زجاجیه بدون وجود مشکل خاصی از شبکیه دور می شود. اما گاهی اوقات زجاجیه به اندازه‌ای شبکیه را می‌کشد که شبکیه در یک یا چند مکان پاره می‌شود. مایعات ممکن است از طریق پارگی شبکیه عبور کرده و شبکیه را از پشت چشم بلند کنند – به همان اندازه که کاغذ دیواری می تواند از یک دیوار جدا شود. هنگامی که شبکیه از پشت چشم به این صورت کشیده می شود ، به آن جداشدگی شبکیه گفته می شود.
شبکیه هنگام جدا شدن به درستی کار نکرده و بینایی تار می شود. جدا شدن شبکیه یک مشکل بسیار جدی است که تقریباً همیشه باعث کوری می شود مگر اینکه با جراحی جدا شده شبکیه درمان شود.

علائم دکولمان شبکیه یا پارگی شبکیه چشم
علائم پارگی شبکیه و جداشدگی شبکیه می تواند موارد زیر را شامل شود:

• افزایش ناگهانی اندازه و تعداد شناورها ، نشانگر پارگی شبکیه است.
• بروز ناگهانی چشمک‌زدن ، که می تواند اولین مرحله از پارگی یا جدا شدن شبکیه باشد.
• سایه در حاشیه (سمت) میدان دید شما ظاهر می شود.
• دیدن یک پرده خاکستری که در وسط میدان دید شما حرکت می کند.
• کاهش ناگهانی دید شما.
• شناورها و چشمک‌زنی به خودی خود بسیار رایج است و همیشه به این معنی نیست که پارگی یا جداشدگی شبکیه دارید. با این حال ، اگر آنها به طور ناگهانی شدیدتر هستند و متوجه می شوید که بینایی را از دست می دهید ، باید سریعاً با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

چه کسانی در معرض پارگی یا دکولمان شبکیه قرار دارند؟
افرادی که شرایط زیر دارند خطر بیشتری برای جدا شدن شبکیه دارند:

• نزدیک بینی
• آب مروارید قبلی ، گلوکوم یا سایر جراحی های چشم
• داروهای گلوکوم که باعث می شود مردمک کوچک‌تر شود (مانند پیلوکارپین)
• آسیب دیدن چشم
• سابقه جداشدگی شبکیه در چشم دیگر
• سابقه خانوادگی جداشدگی شبکیه
• مناطق ضعیف در شبکیه که توسط چشم پزشک در معاینه چشم قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید :

عکس OCT چشم
عکس آنژیوگرافی
اگر فاکتورهای خطر برای جدا شدن شبکیه دارید ، بدانید که علائم هشدار دهنده در صورت داشتن هر یک از این علائم ، فوریت های پزشکی را دنبال می کنند.
اگر بسیار نزدیک بینی دارید و یا سابقه خانوادگی در زمینه مشکلات شبکیه دارید ، حتماً به طور مرتب معاینات چشم را انجام دهید. و همیشه در هنگام ورزش و یا مشغول انجام فعالیتهای خطرناک دیگر ، عینک محافظ داشته باشید. اگر شما یک آسیب جدی در چشم دارید ، سریعاً برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید.

آیا دکولمان شبکیه یا پارگی شبکیه روی بینایی تاثیری دارد؟
اگر پارگی شبکیه اتفاق بیفتد ، ممکن است شاهد افزایش ناگهانی اندازه و تعداد شناورها باشید. با وقوع پارگی یا جداشدگی شبکیه ، سایه ای ممکن است در دید جانبی (جانبی) شما ظاهر شود و پرده خاکستری تیره ممکن است در قسمت بینایی شما حرکت کند.

چه زمانی برای درمان پارگی شبکیه به پزشک مراجعه کنید؟
اگر علائم یا علائم جداشدگی شبکیه را تجربه کردید ، فوراً مراقب پزشکی باشید. جداشدگی شبکیه یک اورژانس پزشکی است که در آن می توانید بینایی خود را برای همیشه از دست دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با چشم پزشکی صدرا کلیک نمائید

علت پارگی شبکیه
سه نوع مختلف از جداشدگی یا دکولمان شبکیه وجود دارد:

1-رگماتوژن: این نوع جداشدگیهای شبکیه شایع ترین آنهاست. جدا شدن رگماتوژن توسط سوراخ یا پارگی در شبکیه ایجاد می شود که اجازه می دهد تا مایعات از زیر شبکیه عبور کرده و جمع شوند و شبکیه را از بافت های زیرین دور کنند. مناطقی که جداشدگی شبکیه خون را از دست می دهد و کار را متوقف می کند ، باعث می شود بینایی از بین برود.

شایع ترین علت جدا شدن رگماتوژن پیری است. با بالا رفتن سن ، ماده‌ای ژل مانند داخل چشم شما ، معروف به زجاجیه (VIT-ree-us) است، ممکن است در قوام تغییر کرده و کوچک شود یا مایع تر شود. به طور معمول ، زجاجیه از سطح شبکیه و بدون هیچ گونه عارضه جدا می شود – یک بیماری مشترک به نام جداشدگی زجاجیه خلفی (PVD). یکی از عوارض این جداشدگی،اشک است.

از آنجا که زجاجیه از شبکیه جدا می شود ، ممکن است با ایجاد نیروی کافی روی شبکیه قرار گرفته تا پارگی شبکیه ایجاد شود. در صورت عدم درمان ،زجاجیه می تواند از طریق پارگی داخل فضای پشت شبکیه عبور کرده و باعث جدا شدن شبکیه شود.

2-کششی: کششی این نوع جدا شدن می تواند هنگامی رخ دهد که بافت اسکار روی سطح شبکیه رشد کرده و باعث شود شبکیه از پشت چشم جدا شود. جدا شدن کششی معمولاً در افرادی مشاهده می شود که دیابت کنترل‌نشده یا شرایط دیگری دارند

3-اگزوداتیو: در این نوع دکولمان، مایع در زیر شبکیه تجمع می یابد ، اما هیچ سوراخی یا اشک در شبکیه وجود ندارد. جداشدگی اگزوداتیو می تواند در اثر انحطاط ماکولا وابسته به سن ، آسیب دیدگی چشم ، تومورها یا اختلالات التهابی ایجاد شود.


تشخیص و درمان دکولمان شبکیه
ممکن است پزشک‌تان از آزمایشات ، ابزارها و روشهای زیر برای تشخیص جداشدگی شبکیه استفاده کند:

• معاینه شبکیه: پزشک ممکن است از ابزاری با نور روشن و لنزهای خاص برای معاینه قسمت پشت چشم شما از جمله شبکیه استفاده کند. این نوع دستگاه نمایی کاملاً دقیق از کل چشم شما ارائه می دهد و به پزشک این امکان را می دهد تا هرگونه سوراخ ، اشک یا جداشدگی شبکیه را مشاهده کند.

• تصویربرداری با سونوگرافی: اگردر چشم‌تان خونریزی اتفاق افتاده باشد ، پزشک شما ممکن است از این آزمایش استفاده کند چون دیدن شبکیه‌تان دشوار شده است.
پزشک شما حتی در صورت وجود علائم فقط در یک مورد ، هر دو چشم را معاینه می کند. اگر در این بازدید پارگی مشخص نشود ، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا طی چند هفته برگردد تا تأیید کند که چشم شما به دلیل همان جداسازی زجاجیه ، پارگی تاخیری ایجاد نکرده است. همچنین اگر علائم جدیدی را تجربه کرده اید ، مهم است که سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.
جراحی تقریباً همیشه برای ترمیم پارگی ، سوراخ یا جدا شدن شبکیه استفاده می شود. تکنیک های مختلفی در دسترس است. در مورد خطرات و مزایای گزینه های درمانی خود از چشم پزشک خود مشورت کنید. با هم می توانید تعیین کنید که چه روشی یا ترکیبی از رویه ها برای شما مناسب است.

در پایان:

اگر شبکیه شما جدا شده باشد ، برای ترمیم آن نیاز به عمل جراحی دارید ، ترجیحاً طی چند روز پس از تشخیص. نوع جراحی که جراح شما توصیه می کند به چندین عامل بستگی دارد ، از جمله اینکه شدت جداشدگی چقدر است. چشم پزشکی صدرا با سالها تجربه وکادری مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن