اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

دلایل پف زیر چشم

چشم ها جزء آن دسته از اعضاء بدن میباشند که باید به تغییرات آنها بسیار توجه کرد یکی از این تغییرات پف زیر چشم است .هر چند علت حلقه‌های تیره‌ی پای چشمها می‌تواند صرفا خستگی و خوب نخوابیدن باشد، اما ممکن است دلایل پنهان جدی‌تری هم وجود داشته باشد.حلقه‌های تیره‌ی پای چشمها توسط رگهای خونی ایجاد می‌شوند که درست زیر پوست قرار دارند و خودنمایی می‌کنند، پُف چشمها نیز به علت تجمع مایعات در زیر چشمها بوجود می‌آید.


علت می‌تواند سن‌تان باشد
با افزایش سن، پوست بخشی از توانایی‌اش را برای بازسازی و انعطاف پذیری از دست می‌دهد. حلقه‌های تیره‌ی پای چشمها، نتیجه‌ی بازتاب رنگ رگهای خونی هستند که در زیر پوست ظریف پای چشم ها قابل مشاهده‌اند. وقتی سن‌تان بالا می‌‌رود، پوست نازک‌تر می‌شود و به همین دلیل است که افراد سالخورده‌ای را اغلب می‌بینید که پای چشمهای‌شان حلقه‌های تیره‌ای وجود دارد.


ممکن است ژنتیکی باشد
حلقه‌های تیره پای چشم ها می‌تواند ناشی از ژنتیک شما باشد که در افراد با پوست تیره، بیشتر مشاهده می‌شود. چنین حالتی، هیپرپیگمانتاسیون دور چشم نامیده می‌شود؛ بیماری که در پوست پای چشم‌ها، ملانین زیادی تولید می‌‌کند. متاسفانه این بیماری می‌تواند نسبتا شدید هم باشد و درمان آن تقریبا غیرممکن است.

ممکن است آلرژی غذایی داشته باشید
هر چند هر کسی که آلرژی غذایی دارد، دچار پُف زیر چشمها و تیرگی آن نمی‌شود، اما می‌تواند علتی برای بروز این علائم باشد. ممکن است شما از مدتها قبل به مواد غذایی خاصی حساسیت داشته باشید اما این حساسیت تشخیص داده نشده و نسبت به آن ناآگاه باشید، بنابراین درمان یا مراقبتی انجام نمی‌دهید، این آلرژی می‌تواند فشارهایی به کبدتان وارد کند که خودش را به صورت حلقه‌های تیره رنگ زیر چشمها نشان خواهند داد.


شاید هم زیاد نمک می‌خورید
پُف کردگی پای چشمها می‌تواند صرفا نتیجه‌ی مصرف زیاد نمک در رژیم غذایی‌تان باشد. به این صورت که مصرف نمک زیاد باعث حفظ مایعات در زیر پوست شده و این مایعات در زیر پوست پای چشم ها آشکار می‌شوند.


کمبود خواب دارید
این درست است که کمبود خواب می‌تواند سبب بروز تیرگی پای چشمها باشد. دلیلش هم ساده است؛ وقتی خوب و کافی نمی‌خوابید، پوست شما رنگ پریده به نظر رسیده و اجازه می‌دهد رنگ رگهای زیر پوست، خودشان را بیشتر نشان دهند.


شاید سمومی در بدن‌تان دارید
حلقه‌های تیره‌ی پای چشم می‌تواند علامت این باشد که سموم از بدن‌تان به خوبی دفع نمی‌‌شوند. بنابراین شما به یک پاکسازی درست و حسابی در بدن‌تان نیاز دارید، و حداقل کاری که می‌توانید انجام دهید، اصلاح سبک زندگی و عادات غذایی‌تان است.


ممکن است نارسایی کلیوی داشته باشید
پُف زیر چشمها می‌تواند نتیجه‌ی مشکلات کلیوی باشد، اما معمولا علامت‌های دیگری نیز خواهید داشت. مشکلات کلیوی اغلب باعث پُف کردگی کلی در اطراف چشمها می‌شوند نه فقط زیر آنها. نارسایی کلیوی معمولا همراه با تورم انگشت‌ها یا قوزک پا است. اگر تردید دارید که ممکن است مشکل شما این باشد، حتما برای درمان به پزشک مراجعه کنید و خود درمانی نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن