اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

دلایل سوزش چشم

سوزش چشم عارضه‌ای ناخوشایند و آزاردهنده است که با نشانه‌ها و علت‌هایی همراه است و گاهی اوقات ممکن است که به‌راحتی نتوان دلیل آن را تشخیص داد. سوزش چشم در بعضی مواقع نیازمند درمان‌های جدی‌تر است. معمولا به ایجاد حس خارش یا ناراحتی در چشم‌ها، سوزش چشم گفته می‌شود. در ادامه، دلایل شایع سوزش چشم را بیان می‌کنیم.

۱. پلک‌آماس یا بلفاریت (Blepharitis)
بلفاریت با ایجاد پوست‌هایی ورقه‌ورقه و شبیه شوره در لبه‌ی پلک‌ها بروز می‌کند. بلفاریت بر اثر عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. نشانه‌های دیگر بلفاریت شامل تورم و قرمزی چشم است.
۲. خشکی چشم
خشکی چشم زمانی ایجاد می‌شود که مجاری اشک، اشک کافی یا نوع مناسبی از اشک را تولید نمی‌کنند. خشکی چشم بیشتر در زنان و افراد مسن بروز می‌کند. سایر نشانه‌های خشکی چشم عبارت است از:
درد
قرمزی چشم
سنگینی پلک‌ها
تاری دید
۳. آلرژی‌های چشمی
آلرژی‌های چشمی که با نام ورم ملتحمه‌ی آلرژیک (allergic conjunctivitis) نیز شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که مواد تحریک‌کننده‌ای وارد چشم می‌شود و بدن نیز با تولید هیستامین به این مواد واکنش نشان می‌دهد و درنتیجه چشم دچار سوزش می‌شود. موادی که معمولا موجب آلرژی‌های چشمی می‌شوند شامل گردوغبار، دانه‌های گرده، دود، عطرها، شوره‌ی بدن حیوانات و موادغذایی است. سایر نشانه‌های آلرژی چشمی عبارت‌اند از:
قرمزی
اشک و تورم
خارش چشم
۴. آفتاب‌سوختگی چشم
قرار گرفتن بیش‌از حد درمعرض اشعه‌ی فرابنفش (UV) موجود در نور خورشید موجب آفتاب سوختگی چشم می‌شود که به آن فوتوکراتیتیس (photokeratitis) نیز گفته می‌شود. آفتاب‌سوختگی چشم علاوه‌بر سوزش چشم نشانه‌های دیگری نیز دارد که عبارت‌اند از:
حساسیت به نور
درد
احساس وجود ریگ در چشم
ریزش اشک
مشاهده‌ی هاله و حلقه‌های نورانی در اطراف چراغ و لامپ
۵. روزاسه‌ی چشمی (ocular rosacea)
روزاسه‌ی چشمی بیماری‌ای است که باعث التهاب پلک‌ها می‌شود. روزاسه‌ی چشمی افرادی را درگیر می‌کند که دچار آکنه روزاسه (acnerosacea) هستند. آکنه روزاسه مشکلی پوستی است که باعث قرمزی و گرگرفتگی صورت می‌شود. سایر نشانه‌های روزاسه‌ی چشمی عبارت است از:
درد
حساسیت به نور
کاهش بینایی در موارد شدید
۶. ناخنک (Pterygium)
ناخنک رشد بافتی گوشتی روی سفیدی چشم است. ناخنک معمولا در نزدیک‌ترین قسمت سفیدی چشم به بینی رخ می‌دهد، البته گاهی در بخش بیرونی چشم نیز ظاهر می‌شود. تصور می‌شود که عامل ایجاد ناخنک، ترکیبی از خشکی چشم و اشعه‌ی UV است. نشانه‌های ناخنک عبارت است از:
سوزش چشم
خارش
قرمزی
تورم
در بعضی موارد، رشد این بافت گوشتی گسترش می‌یابد و قرنیه را نیز می‌پوشاند و بر بینایی نیز اثر می‌گذارد.

تشخیص علت سوزش چشم
افرادی که دچار سوزش چشم می‌شوند، باید در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنند. پزشک برای تشخیص علت سوزش چشم تاریخچه‌ی پزشکی بیمار را بررسی می‌کند و درمورد علائم و نشانه‌های او می‌پرسد. او درمورد مسائلی مانند زمان شروع نشانه‌های این مشکل، چیزهایی که سوزش چشم فرد را بدتر یا بهتر می‌کند و ابتلای فرد به بیماری‌ها و مشکلات دیگری که بر چشم اثر می‌گذارد، سؤالاتی را مطرح می‌کند. پزشک داروهای مورداستفاده‌ی فرد را نیز بررسی می‌کند. بعضی داروها مانند داروهای ضداحتقان (decongestants) می‌توانند موجب سوزش چشم شوند. پزشک علاوه‌بر دریافت سابقه‌ی پزشکی به معاینه‌ی چشم‌ها نیز می‌پردازد. او چشم‌ها را ازنظر وجود علائم غیرطبیعی، خشکی و آسیب‌دیدگی بررسی می‌کند. ممکن است که پزشک از ابزارها و تجهیزات پزشکی تخصصی برای مشاهده‌ی واضح‌تر و دقیق‌تر چشم استفاده کند. پزشکان متخصص چشم گاهی از قطره‌های چشمی برای مشاهده‌ی جریان اشک و میزان رطوبت چشم‌ها استفاده می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن