اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

درباره ویژن تراپی بیشتر بدانید

ویژن تراپی ، به مجموعه ای از تمرینات بینایی جهت ارتقاء مهارتهای بینایی وتقویت عضلات چشم با هدف افزایش عملکرد سیستم پردازش اطلاعات مغز و ادراک بینایی هماهنگی بهتر چشم ها را در انجام مهارتهایی چون مطالعه، یادگیری، ورزش، رانندگی را ایجاد میکند. همچنین در درمان انحرافات چشم بدون نیاز به جراحی، درمان سردردهای چشمی و خستگی بینایی، ارتقا یادگیری وتقویت ادرک بینایی نیز میتوان از ویژن تراپی استفاده کرد. تمرینات بینایی در کودکان بیش فعال، اوتیسم و افراد با سابقه صدمات مغزی و مشکلات نورلوژیک نیز کابرد موثری دارند. با ما در ادامه همراه باشید…

شاید شما جز افرادی هستید که با عینک دید خوبی را تجربه میکنید ولی با این وجود هنوز راحتی لازم را در هنگام انجام کارهای چشمی در چشم خود احساس نمی کنید یا بعد از مطالعه دچار خواب آلودگی می شوید و یا احساس درد و خستگی را تجربه می کنید و گاهی نیز احساس می کنید تمرکز لازم و درک مطلب کافی در انجام کارهای چشمی ندارید.ویژن تراپی بعنوان یک روش درمانی موثر جهت رفع این گونه مشکلات چشمی نقش ایفا میکند.

حال این سوال پیش می آید که آیا ویژن تراپی برای درمان تنبلی چشم موثر است؟

قطعا موثر بوده و یکی از روشهای موثر درمان محسوب میشود.اگر کودک تنبـلی چشــــــم دارد و والدین از بســـتن چشـــم او خستـــه شده انـد میتوان برای تسریع روند درمان و همکاری بیشتر کودک این روش درمان را انتخابی مناسب دانست. در این صورت نیاز به بستن طولانی مدت چشم در کودکی با تنبلی چشم مرتفع خواهد شد و روند درمان تسریع می شود. اگر شما جز افرادی هستید که انحراف چشم ندارید، اما قادر به درک تصاویر تلویزیونهای سه بعدی نیستید و یا در صورت دیدن دچار سردرد می شوید نیز می بایست تمرینات بینایی یا ویژن تراپی را انتخاب کنید.

راه های درمان تنبلی چشم کودکان
درمان تنبلی‌ چشم به سه عامل بستگی دارد:

1-سنی که در آن تنبلی‌ چشم به وجود آمده است.

2-مدت‌زمانی که از ایجاد تنبلی‌ چشم گذشته است.

3-زمان شروع درمان تنبلی چشم کودک.

بعد از این که تشخیص قطعی این بیماری داده شد راه‌های مختلفی برای درمان وجود دارد:

*بستن چشم سالم

*استفاده از عینک

*عمل جراحی تنبلی چشم

*انجام تمرینات چشمی

*عینک اصلاحی

*وصله های چشم

*قطره چشم دارویی

*جراحی.

ویژن تراپی بهترین درمان تنبلی چشم است؟
برای درمان مشکل تنبلی چشم کودکان ، راه‌های گوناگونی وجود دارد که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها «ویژن تراپی» است.

ویژن تراپی راهی برای درمان همزمان چشم و مغز است. این روش یکی از موثرترین و ابتدایی‌ترین راه‌های درمان بدون جراحی است که از آن برای درمان بسیاری از مشکلات بینایی از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

-تنبلی چشم کودکان و بزرگسالان

-انحراف چشم

-دوبینی

-رفع بسیاری از مشکلات خواندن و یادگیری

-بسیاری از بیمارانی که دیگر از درمان بیماری خود ناامید شده‌اند و از سن درمانشان گذشته است می‌توانند با استفاده از این روش تا حدی به درمان بیماری خود بپردازند.

ویژن تراپی در حقیقت به تمرین‌هایی گفته‌می‌شود که هم در خانه و هم در کلینیک تحت نظر اپتومتریست انجام می‌شود. در این روش از تجهیزات و ابزارهای مختلف مثل لنزهای اصلاحی، بوردهای تمرینی و برنامه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. تمرکز ویژن تراپی روی مهارت‌های حرکتی چشم و هماهنگی دو چشم برای تحلیل بهتر ورودی‌های بصری است. در نتیجه چشم ها ورودی را دریافت می‌کنند و به تحلیل آن می‌پردازند.

مسلما استفاده از عینک و لنزهای مخصوص، می‌تواند کمک بسیاری به بهبود وضوح دید کند، اما در کنار استفاده از چنین تجهیزاتی، می‌توانید تمرین‌های مخصوصی را نیز انجام دهید تا چشم‌های کودکتان تقویت و درمان شود. از جمله این تمرین‌های ویژن تراپی عبارتند از:

*استفاده از نرم‌افزار سایکلاپس

*تمرکز به نزدیک و دور

*خواندن، نوشتن، پازل

*استفاده از برنامه‌های کامپیوتری

قانون ۲۰-۲۰-*۲۰

علاوه بر این، اگر دچار اختلال یادگیری و مطالعه هستید، ویژن تراپی می‌تواند روش موثری برای حل مشکل شما باشد. این روش از درمان به شکل مشخص سراغ مشکلاتی می‌رود که بر خواندن، یادگیری و تحصیل تاثیر دارند.

چه کسانی به ویژن تراپی نیاز دارند ؟
۱- افراد با تنبلی چشم، انحراف یا لوچی
۲- افرادی که دوبینی دارند و اجسام را دو تایی میبینند.
۳- افرادی که تقارب ناکافی دارند و عدم تمرکز در نزدیک را در حین انجام کارهای چشمی تجربه میکنند.
۴- افرادی که مهارت دید دو چشـمی ضعیفی داشته و چشمها در انجام حرکات تعقیبی و پرشی در حین مطالعه و کارهای ظریف چشمی و مهارتهای ورزشی چون تنیس هماهنگی لازم را ندارند.
۵- افرادی که بعد از کار چشمی نزدیک چه مطالعه، چه کار با کامپیوتر، تاری گه گاه و خستگی بینایی و سردرد را تجربه میکنند.
۶- افراد با خستگیها و سردردهای بینایی

۷- ورزشکاران که هماهنگی چشم با دست، پا و مغز در آنها الزامی است و کوتاه تر شدن زمان عکس العمل ورزشکار در مهارتهای ورزشی که یک ضرورت است، با ویژن تراپی قابل حصول است.
۸- افرادی با نقص در ادراک حرکتی دیداری مانند افراد بیش فعال، اوتیسم و غیره

۹- افراد نیازمند به توانبخشی بینایی مانند آسیب های مغزی در اثر ضربه، سکته و فلج مغز

۱۰- افرادی که مشکلات بینایی مرتبط با یادگیری دارند.

عوارض مداوا نکردن تنبلی چشم
اگر تنبلی چشم درمان نشود، کاهش بینایی جدی و دائمی در چشم تنبل را به‌دنبال دارد. پس از۵ سالگی، هر چه درمان چشم تنبل بیشتر به تعویق بیفتد، احتمال به دست آوردن بینایی کامل نیز کم‌تر می‌شود. به طوری که پس از ۷ تا ۱۰ سالگی، درمان هیچ تاثیری در بینایی نخواهد داشت. عدم درمان تنبلی چشم کاهش بینایی جدی دید سه بعدی را از بین می‌برد و اگر چشم سالم بیمار شود یا به آن آسیبی برسد، ممکن است فرد تا آخر عمر از بینایی ضعیف رنج برد. از جمله شایع‌ترین عوارض عدم درمان تنبلی چشم می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱. خطاهای انکسار در دید

خطاهای انکسار شامل مشکلات بینایی رایج، مانند نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. با تشخیص به موقع، این مشکلات با عینک و لنز قابل درمان هستند ولی در صورت عدم تشخیص ممکن است مغز تنها از چشم سالم استفاده کند.

۲. آب مروارید

آب مروارید باعث مبهم و تار دیدن می‌شود. با این که بیشتر افراد مسن دچار آب مروارید می‌شوند اما این عارضه ممکن است در نوزادان و کودکان مبتلا به آب مروارید نیز اتفاق بیفتد.

واقعیت هایی در مورد ویژن تراپی و جراحی :

زمانی که چشم دچار انحراف میشود، والدین میتوانند یکی از این دو انتخاب را داشته باشند:

جراحی یا ویژن تراپی ؟
در موارد جراحی ممکن است در برخی انحرافات، نیاز به چند جراحی مکرر باشد که دلیل ان تغییر زاویه انحراف با رشد کودک و با گذشت زمان است.به همین دلیل والدینی هستند که به دنبال انتخابی غیر از جراحی می باشند که علم امروز ویژن تراپی را به انها پیشنهاد میکند. این روش درمان عبارت است از مجموعه ای از فعالیتهای حسی-عصبی و عصبی-عضلانی که تحت نظارت اپتومتریستی که در این زمینه آموزش دیده باشد، انجام می شود و مهارتها و عملکرد سیستم بینایی در طی درمان ارتقا می یابد و در نتیجه سیستم بینایی بیمار در شرایط بهینه ای از لحاظ ادراک بینایی قرار میگیرد. در واقع پتانسیل مهارتهای بینایی تا حدی توانمند میشود که چشمها می آموزند چگونه خود را مستقیم نگه دارند و از حالت انحراف خارج شوند.

اگر چه بعد از جراحی بیمار به لحاظ ظاهر رضایت خواهد داشت و در بسیاری از موارد چشم ها پس از جراحی صاف می شوند ولی میبایست این نکته را مدنظر داشته باشیم که چشم منحرف یا لوچ هنوز دید کافی ندارد و توانایی مغز در استفاده از چشم ها با یکدیگر، نا کافی است و هماهنگیهای لازم در عضلات چشم تقویت نشده است لذا با استفاده از ویژن تراپی با تلاش برای رفع مشکل اصلی که همان کمک به توانمندی مغز در استفاده از چشم هاست، می توان به ارتقای عملکرد بینایی و درمان انحراف عمل کرد که خود نهایتا منجر به صاف شدن چشم ها نیز می گردد.

از آنجایی که در ویژن تراپی به مغز آموزش می دهیم که چگونه هماهنگی چشم ها را حفظ کند، دیگر لازم نیست مغز در جهت پیشگیری از دوبینی تلاشی کند و در نتیجه ریشه اصلی مشکل مورد درمان قرار میگیرد.
و نه تنها در پایان درمان چشم ها صاف می شوند هر دو چشم نیز یاد گرفته اند که با هماهنگی، تصاویر را به مغز ارسال کنند تا فرد از یک بینایی راحت و کارآمد برخوردار شود.

سوالات متداول درباره تنبلی چشم کودکان
در ادامه به برخی از سوالات متداول درباره تنبلی چشم کودکان پاسخ داده‌شده‌است. با ما همراه باشید.

1- مراکز معاینه تنبلی چشم کودکان کجا قرار دارند؟

مطب‌های چشم‌پزشکی و یا کلینیک‌ چشم پزشکی و درمانی و حتی درمانگاه‌های بهداشت می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند. کلینیک چشم پزشکی صدرا با سالها تجربه آماده ارائه خدمت به شما عزیزان میباشد . جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمایید.

2-چه کارهایی در مورد رفع تنبلی چشم کودکان می توان انجام داد؟

از جمله روش‌هایی که می‌توان برای درمان تنبلی چشم کودکان در نظر گرفت، به ویژن تراپی، جراحی، چشم‌بند، انجام تمرین‌ها و بازی‌های موثر و دارو اشاره کرد.
یکی از مهم‌ترین کارهایی که به عنوان پدر و مادر می‌توانید برای درمان تنبلی چشم فرزند خود انجام دهید، این است که چشم بند را در زمان مناسب و با سخت‌گیری برای چشم فرزند خود استفاده کنید. این تمرین برای تقویت چشم ضعیف‌تر می‌تواند بسیار موثر باشد. در واقع بهترین روشی که برای درمان تنبلی چشم در نظر گرفته‌می‌شود، همین استفاده از چشم‌بند است.
اگر تنبلی چشم فرزند شما ناشی از مشکلاتی مانند افتادگی پلک و یا موارد مشابه باشد، بهتر است که سریعا برای درمان علت زمینه‌ای اقدام کنید. در غیر این صورت، تنبلی چشم بدتر خواهدشد.

3-طول درمان تنبلی چشم در کودکان چقدر است؟

درمان تنبلی چشم به مرور زمان حاصل می‌شود و نمی‌توان یک شبه به نتیجه‌ی دلخواه رسید. باید در اقدامات درمانی مداومت ورزیده شود. مثلا اگر قرار است که از چشم بند برای چشم کودکان استفاده شود، باید برای تنبلی چشم متوسط، از ۲ تا ۶ ساعت در روز بر روی چشم‌ها چشم بند قرار داده‌شود. این کار به آنها کمک می‌کند سریع‌تر چشم ضعیف را قوی کنند.در مواردی که کودک به تنبلی چشم شدید مبتلا باشد، باید از چشم بند در ساعات طولانی‌تری استفاده شود. حتی در مواردی می‌گویند که بهتر است برای تمام طول روز یکی از چشم‌ها بسته باشند.

4-تنبلی چشم در کودکان زیر ۲ سال چگونه است؟

با علائمی که برای تنبلی چشم ذکر شد، خود را نشان می‌دهد.

5-برای تنبلی چشم کودکان چه کنیم؟

روش‌های درمانی به طور دقیق ذکر شدند. می‌توان از ویژن تراپی، جراحی، جراحی لیزیک، چشم بند، دارو و بازی استفاده کرد.

6-پد تنبلی چشم کودکان چیست؟

یک چشم بند است که بر روی یکی از چشم‌ها گذاشته می‌شود.

در پایان :

بر خالف شکل‌های دیگر تمرین چشم، هدف ویژن تراپی فقط قوی کردن عضلات چشم نیست. این روش درمان نباید با برنامه‌های رایج تمرین شخصی چشم اشتباه گرفته شود. ویژن تراپی در کلینیک چشم پزشکی به کمک متخصص اپتومتریک انجام می‌شود و از تجهیزات پزشکی مختلف و برنامه‌های متفاوتی استفاده می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مشاوران کلینیک چشم پزشکی صدرا کلیک نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن