اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

تیرگی دور چشم

برخی از افراد ممکن است فکر کنند تیرگی زیر چشم باعث خستگی و پیرتر شدن آنها می شود، بنابراین به دنبال درمان های خانگی و روش های درمانی هستند که می تواند ظاهر آنها را به حداقل برساند.برخی از افراد عادت های زندگی خود را تغییر می دهند، در حالی که دیگران به درمان ها و محصولاتی روی می آورند که در فروشگاه های زیبایی پیدا می شود. گرچه این محصولات بی خطر هستند، اما بیشتر این درمان های خانگی ممکن است بی نتیجه باشند. انتخاب گزینه مناسب درمانی برای تیرگی دور چشم به علت و تشخیص درست آن بستگی دارد.

برخی از راهکارهای خانگی برای درمان تیرگی زیر چشم، عبارتند از:


خواب کافی
بعضی از افراد وقتی دوره هایی از خواب با کیفیت پایین را تجربه می کنند، متوجه تیرگی چشم می شوند. کمبود خواب ممکن است تیرگی چشم را تشدید کند. مطالعات محدود نشان داده است که استراحت و سلامت عمومی خوب، تیرگی حلقه های چشم را کاهش می دهد.


بالا بردن سر در هنگام خواب
افرادی که صبح تیرگی پوست زیر چشم را تجربه می کنند و در طول روز این تیرگی کمی محو می شود، ممکن است رگ های خونی یا عروق اطراف چشم آنها افزایش یابد. رنگ تیره نیز می تواند نتیجه تورم باشد. این افراد می توانند با بالا بردن سر در هنگام خواب، تورم و رنگ تیره زیر چشم را کاهش دهند.


استفاده از کمپرس سرد
استفاده از کمپرس سرد در افراد باعث افزایش عروق زیر چشم می شود. کمپرس سرد می تواند رگ های خونی اطراف چشم را منقبض کند و ظاهر آنها را در سطح پوست کاهش دهد. کمپرس همچنین می تواند تورم دور چشم را کاهش داده و رنگ تیره را کاهش دهد.

به حداقل رساندن آفتاب
افراد می توانند با محافظت از پوست در برابر آفتاب، تیرگی چشم را کاهش دهند. اشعه ماوراء بنفش می تواند تیرگی چشم در برخی افراد را بدتر کند. محافظت با عینک آفتابی، مرطوب کننده های ضد آفتاب و کلاه می تواند از پوست در برابر آفتاب محافظت کرده و از بدتر شدن تیرگی چشم جلوگیری کند.


برش های خیار و کیسه های چای
گاهی مردم برای کاهش ظاهر سیاهی حلقه چشم، برش های خیار را به چشم خود می مالند. اگرچه مکانیسم تأثیر آن ناشناخته است، اما درجه حرارت سرد برش های خیار ممکن است تورم ناشی از خواب، اگزما یا آلرژی را بهبود بخشد. استفاده از برش های خیار روی چشم ها ممکن است چشم های خسته را تسکین داده و تورم را کاهش دهد. مقدار زیاد آب و ویتامین C خیار ممکن است به تغذیه و مرطوب سازی پوست کمک کند. خیار همچنین حاوی سیلیس است که برای بافت سالم ضروری است.
برخی افراد از کیسه های چای نیز استفاده می کنند. تی بگ های چای را در یخچال بگذارید تا آنها خنک شوند و سپس آنها را روی چشم قرار دهید. برخی پیشنهاد می کنند از کیسه های چای کافئین دار استفاده کنید زیرا کافئین همچنین می تواند رگ های خونی را منقبض کرده و ظاهر آنها را در سطح پوست کاهش دهد.
کافئین همچنین می تواند جریان خون را از طریق رگ های خونی اطراف چشم تسریع کرده و ظاهری جوان و شاداب را به پوست ببخشد. توجه به این نکته مهم است که محققان اثرات استفاده از برش های خیار یا کیسه های چای سرد بر روی چشم ها را برای جلوگیری یا درمان تیرگی چشم مطالعه نکرده اند.


ویتامین C
ویتامین C می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد. افزایش تولید کلاژن در زیر چشم می تواند تجمع خون را کاهش دهد که ممکن است باعث تغییر رنگ شود. افراد هنگام استفاده از محصولات زیبایی با غلظت زیاد ویتامین C ممکن است متوجه بهبود سیاهی تیرگی زیر چشم خود شوند.


محصولات مراقبت از پوست آنتی اکسیدان
کرم های صورت و محصولات زیر چشم که حاوی آنتی اکسیدان هستند ممکن است به کاهش ظاهر سیاهی چشم کمک کنند. ویتامین های E و C آنتی اکسیدان هایی هستند که ممکن است به درمان سیاهی چشم کمک کنند.


ویتامین K
در یک مطالعه ، محققان کارایی یک پد ضد چروک و حلقه چشم تیره را که حاوی 3٪ کافئین و 1٪ ویتامینK بود ارزیابی کردند. شرکت کنندگان به مدت 4 هفته هر شب به مدت 1 ساعت از پد چشم استفاده می کردند. محققان در پایان مطالعه متوجه کاهش ظاهر تیرگی چشم شدند. برای تأیید کارآیی بالشتک های حاوی ویتامین K و کافئین برای کاهش حلقه های تیرگی چشم، مطالعات بیشتری لازم است.


کانسیلر و آرایش
برخی از افراد برای پنهان نگه داشتن سیاهی دور چشم خود، آرایش را انتخاب می کنند. مواد های آرایشی می تواند لکه های تیره زیر چشم را پنهان کند.کانسیلر، نوعی مواد آرایشی هستند که نور دور از پوست را منعکس می کنند و می توانند ظاهر سیاهی چشم را بهبود بخشند. این تکنیک ها تیرگی چشم را درمان یا از آن جلوگیری نمی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن