اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

با سرطان پلک آشنا شوید

سرطان پلک چیست ؟ این بیماری نوعی تومور است که معمولاً پوست یا غدد پلک را درگیر می کند. شایع ترین انواع تومور پلک، کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی هستند. انواع تومورهای پلک کمتر شایع دیگر، سرطان سباسه، کارسینوم سلول مرکل و ملانوم است. سرطان پلک معمولاً با جراحی درمان می شود. حدود 85٪ تا 95٪ سرطان های پلک در کشورهای غیر آسیایی از نوع سرطان پوست پایه هستند. تخمین زده می شود که 70٪ این موارد در پلک پایین اتفاق میفتد، اما در گوشه داخلی چشم ، درب های بالایی و گوشه خارجی چشم نیز رخ می دهد. سرطان سلول پایه بیشتر در بزرگسالان تشخیص داده می شود و به ندرت در کودکان اتفاق میفتد. تقریباً هرگز به سایر نقاط بدن سرایت نمی کند. انواع دیگر سرطان پلک بسیار کمتر دیده می شود. سرطان پوست سلول سنگفرشی و ملانوم به ترتیب 5٪ و کمتر از 1٪ از کل سرطان پلک را تشکیل می دهند. همچنین برجستگی پلک اگر ادامه پیدا کند ممکن است به سرطان پلک تبدیل شود.

انواع سرطان پلک
متداول ترین انواع سرطان در پلک ، کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سباسه، سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم هستند.
سرطان سلول مرکل
این یک سرطان نادر، اما تهاجمی است که از گیرنده های لمس پلک شروع می شود. به صورت توده ای با رشد سریع، ارغوانی یا گوشتی خود را نشان می دهد.
ملانوم
عمیق ترین لایه اپیدرم شامل سلول های پراکنده ای به نام ملانوسیت است که ملانین تولید کننده رنگ پوست را تولید می کند. ملانوم از ملانوسیت شروع می شود و جدی ترین آن از بین سه نوع سرطان پوست است.
کارسینوم سلول بازال
کارسینوم سلول پایه در زیر سلول های سنگفرشی(سلول های مسطح)در اپیدرم تحتانی سلول های گردی وجود دارد که به سلول های پایه معروف هستند. حدود 80٪ سرطان های پوست از این لایه از پوست ناشی می شود و ارتباط مستقیمی با قرار گرفتن در معرض آفتاب دارند. متداول ترین نوع سرطان پلک، معمولاً در درپوش تحتانی ظاهر می شود و بیشتر در افرادی با پوست روشن یا رنگ پریده رخ می دهد.
سرطان سلول سنگفرشی
سلول های سنگفرشی بیشتر لایه بالایی اپیدرم را تشکیل می دهند. تقریباً 10 تا 30 درصد سرطان های پوست در این لایه شروع می شود. این سرطان های پوستی با قرار گرفتن در معرض آفتاب در ارتباط هستند و همچنین ممکن است در پوستی که سوخته، در اثر مواد شیمیایی آسیب دیده یا در معرض اشعه ایکس قرار گرفته باشد، ظاهر شوند. سرطان سلول سنگفرشی بسیار کمتر از کارسینوم سلول بازال است، اما رفتار تهاجمی تری دارد. به راحتی می تواند به بافت های مجاور انتشار یابد.
سرطان سباسه
سرطان چربی که بیشتر در سنین میانسالی تا بزرگسالان دیده می شود، دومین سرطان پلک است. ممکن است از غدد میبومیا شروع شود، که غدد پلک هستند. سرطان سباسه یک سرطان تهاجمی است که به طور معمول در پلک فوقانی اتفاق میفتد و با قرار گرفتن در معرض اشعه، بیماری بوون و سندرم Muir-Torre همراه است. ممکن است یک کارسینومای بزرگ سباسه یا سرطان که بعد از درمان برمی گردد، نیاز به برداشتن چشم از طریق جراحی داشته باشد.

علائم سرطان پلک
افراد مبتلا به سرطان پلک ممکن است تغییرات خاصی را در پلک مشاهده کنند یا هیچ علائمی نداشته باشند. گاهی اوقات علائم ممکن است به دلیل یک بیماری پزشکی ایجاد شود که سرطان نیست. با این حال، علائم ذکر شده در زیر نباید نادیده گرفته شوند.
تورم پلک
ضخیم شدن پلک
عفونت مزمن پلک
تغییر در ظاهر پوست پلک
زخم روی پلک که خوب نمی شود
یک توده پخش کننده و بی رنگ روی پلک
عوامل خطر سرطان پلک
علاوه بر اشعه ماورا بنفش، اینها همچنین عوامل خطر سرطان پلک هستند:
سن: بیشتر سرطان های سلول پایه و سنگفرشی پس از 50 سالگی ظاهر می شوند.
جنسیت: میزان سرطان پوست در مردان سفیدپوست طی سال های اخیر افزایش یافته است.
سرطان پوست قبلی: افرادی که به هر نوع سرطان پوست مبتلا شده اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست دیگر هستند.
سابقه آفتاب سوختگی یا شکنندگی پوست: پوستی که سوخته، آفتاب سوخته یا از بیماری آسیب دیده است، خطر بیشتری برای سرطان پلک دارد.
بیماری های پوستی سرطانی: انواع اکتینیک کراتوز و بوون بیماری ممکن است به رشد سرطان سلول سنگفرشی در برخی از افراد مرتبط است.
سیستم ایمنی ضعیف: افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند یا کسانی که از داروهای خاص استفاده می کنند بیشتر در معرض برخی سرطان های پوست قرار دارند.
پوست روشن: افرادی با موهای روشن و چشمان رنگ روشن که پوستی ندارند که برنزه نمی شود اما در عوض کک و مک دارد یا به راحتی پوستشان می سوزد، بیشتر در معرض سرطان پلک قرار می گیرند.
قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش (UV)
نور خورشید شامل اشعه ماوراء بنفش (UVB) A و اشعه ماورا بنفش(UVB) Bاست. اشعه UVB باعث آفتاب سوختگی می شود و در ایجاد سرطان سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم نقش دارد. اشعه UVA با نفوذ عمیق تری در پوست، باعث ایجاد چین و چروک می شود. نقش اشعه UVA در ایجاد سرطان پلک غیر ملانوم مشکوک است، اما قطعی نیست. افرادی که در مناطقی با تابش نور خورشید در طول سال زندگی می کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پلک هستند. همینطور افرادی که زمان قابل توجهی را بیرون یا روی تخت برنزه می گذرانند، بیشتر اشعه UVA تولید می کند. افرادی که در مناطقی با تابش نور خورشید در طول سال زندگی می کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پلک هستند.

مراحل سرطان چشم

مرحله بندی روشی است برای توصیف محل سرطان، وجود یا انتشار آن و اینکه آیا بر سایر نقاط بدن تأثیر می گذارد، تومور را ارزیابی می کند. پزشکان از آزمایش های تشخیصی برای کشف مرحله سرطان استفاده می کنند. بنابراین مرحله بندی ممکن است تا اتمام آزمایشات به پایان نرسد. تشخیص  مرحله سرطان به چشم پزشک کمک می کند تا تصمیم بگیرد که بهترین روش درمانی چیست و می تواند به پیش آگهی بیمار یعنی شانس بهبودی کمک کند. شرح مراحل مختلفی برای انواع مختلف سرطان وجود دارد. همراه با مرحله بندی، نوع تومور برای پیش آگهی بیمار مهم است. به عنوان مثال، یک سرطان سلول پایه نسبت به سرطان سلول مرکل پیش آگهی بهتری دارد.
مرحله بندی سرطان پلک غیر ملانوم
ابزاری که پزشکان برای توصیف مرحله استفاده می کنند سیستم TNM است که مخفف تومور، گره، متاستاز می باد. پزشکان از نتایج آزمایشات و اسکن های تشخیصی برای پاسخ به این سوالات استفاده می کنند:
تومور (T): اندازه تومور اولیه چقدر است؟ کجا قرار دارد؟
گره (N): آیا تومور به غدد لنفاوی گسترش یافته است ؟ اگر چنین است، کجا و چند؟
متاستاز (M): آیا سرطان به سایر قسمت های بدن متاستاز داده است؟ اگر چنین است، کجا و چه مقدار؟
مرحله بندی ملانوم
برای تعیین مرحله ملانوم، باید ضایعه و برخی از بافت های سالم اطراف آن با جراحی برداشته و تحت میکروسکوپ تجزیه و تحلیل شود. پزشکان از ضخامت ملانوم، اندازه گیری شده بر حسب میلی متر و سایر مشخصات برای تعیین مرحله سرطان استفاده می کنند.
پزشکان همچنین از نتایج آزمایش های تشخیصی برای پاسخ به این سوالات در مورد مرحله ملانوم استفاده می کنند:
ملانوم کجا واقع شده است؟
آیا ملانوم به غدد لنفاوی انتشار یافته است؟ اگر چنین است، کجا و چند؟
آیا ملانوم به سایر قسمت های بدن متاستاز داده است؟ اگر چنین است، کجا و چه مقدار؟
ملانوم اصلی که غالباً ملانوم اولیه یا تومور اولیه نامیده می شود، چقدر ضخیم یا عمیق است؟


تشخیص سرطان پلک

علاوه بر معاینه بدنی، ممکن است از یک یا چند آزمایش زیر برای تشخیص سرطان پلک استفاده شود.
نمونه برداری
از آنجا که سرطان سلول پایه و سلول سنگفرشی به ندرت به سایر نقاط بدن گسترش می یابد، نمونه برداری اغلب تنها آزمایش مورد نیاز برای تعیین میزان سرطان است. بیوپسی برداشتن مقدار کمی از بافت برای بررسی در زیر میکروسکوپ است. آزمایشات دیگر می تواند وجود سرطان را نشان دهد، اما فقط با نمونه برداری می توان تشخیص قطعی داد.
 انواع نمونه برداری از سرطان پوست
اگر پزشک شما شک کرده است که سرطان به بیش از پلک گسترش یافته است، آزمایشات تصویربرداری ممکن است انجام شود. آنها شامل:
سونوگرافی. در سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از اندام های داخلی استفاده می شود.
توموگرافی رایانه ای(CT یا CAT)اسکن. سی تی اسکن با دستگاه اشعه S یک تصویر سه بعدی از داخل بدن ایجاد می کند. همچنین می تواند برای اندازه گیری اندازه تومور استفاده شود.
تصویربرداری تشدید مغناطیسیMRI. MRI از میدان های مغناطیسی و نه اشعه X برای تولید تصاویر دقیق استفاده می کند. مانند سی تی اسکن، MRI همچنین می تواند اندازه تومور را اندازه گیری کند.
اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون(PET). اسکن PET راهی برای ایجاد تصاویر از اندام ها و بافت های داخل بدن است. مقدار کمی از ماده قند رادیواکتیو به بدن بیمار تزریق می شود. این ماده قندی توسط سلول هایی مصرف می شود که بیشترین انرژی را مصرف می کنند و از آنجا که سرطان تمایل به استفاده فعال از انرژی دارد، بیشتر ماده رادیواکتیو را جذب می کند. سپس یک اسکنر با شناسایی این ماده، تصاویری از داخل بدن تولید می کند.

درمان سرطان پلک

همانطور که قبلا ذکر شد، بیوپسی اغلب می تواند به عنوان یک ابزار تشخیصی و همچنین یک روش درمانی استفاده شود. بیوپسی جراحی ممکن است بخشی از تومور(برشی)یا کل تومور(خارج شده)را از بین ببرد. اگر مشخص شود که تومور سرطانی است و جراح حاشیه کافی از بافت سالم را به همراه تومور برداشته است، بیوپسی خارج از بدن ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشد.
جراحی موهز
این روش شامل از بین بردن تومور قابل مشاهده و قطعات کوچک لبه محل وجود تومور است. هر قطعه کوچک زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا زمانی که همه سرطان برداشته شود. این روش غالباً برای تومور بزرگتر، تومور در مکانهایی که به سختی قابل دسترسی هستند و سرطانی که به همان مکان برگشته است، استفاده می شود. جراحی Mohs به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک روش ترجیحی برای از بین بردن تومور پلک است.
جراحی بینی
جراحی بینی، که کرایوتراپی یا کرایوابیلاسیون نیز نامیده می شود، از نیتروژن مایع برای انجماد و از بین بردن سلول ها استفاده می شود. پوست بعداً تاول زده و از بین می رود. این روش گاهی اوقات جای زخم کم رنگی را به جا می گذارد و بیماران ممکن است به بیش از یک روش انجماد نیاز داشته باشند.
جراحی ترمیمی
بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان پلک به جراحی ترمیمی نیاز دارند. جراحی ترمیمی با جراحی زیبایی تفاوت دارد زیرا به طور کلی برای بهبود عملکرد چشم انجام می شود، اگرچه ممکن است برای تقریبی ظاهر طبیعی نیز انجام شود. اغلب اوقات، چندین عمل جراحی انجام می شود که در طی یک دوره زمانی پخش می شود.
درمان غیر جراحی
علاوه بر جراحی، برخی از بیماران ممکن است به انواع دیگر درمان مانند درمان هدفمند، پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز نیاز داشته باشند. این به نوع سرطان، مرحله و اندازه تومور و گسترش سرطان به غدد لنفاوی یا سایر اندام های بدن بستگی دارد.
مقابله با سرطان پلک
علاوه بر عوارض جانبی جسمی، ممکن است تأثیرات عاطفی و اجتماعی نیز داشته باشد. بیماران و خانواده هایشان تشویق می شوند که احساسات خود را با یکی از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارند که می تواند در راهکارهای مقابله ای از جمله نگرانی در مورد مدیریت هزینه مراقبت از سرطان کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن