اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

با اپی فورا آشنا شوید

اپی فورا ممکن است تحت شرایط مختلف ایجاد شود بدن برای مرطوب نگه داشتن چشم ها و خارج کردن هرگونه اجزای مختلف از داخل چشم اشک تولید می کند در بسیاری از موارد تولید اشک یک نوع شست و شو و ضد عفونی برای خود چشم محسوب می شود.اپی فورا به ریزش مداوم و بیش از حد اشک از چشم گفته می شود که اغلب در اثر تولید مازاد اشک، التهاب چشم و یا تخلیه ناکافی اشک از چشم بوجود می آید. هر نوع التهاب، عفونت، آلرژی ها، وجود جسم خارجی و یا سایر مواد محرک می تواند منجر به اپی فورا گردد.اشک توسط مجاری اشکی تولید نمی شود، اما در حمل اشک در چشم دخیل است، اشک به طور معمول از طریق منافذ کوچک ( puncta ) در قسمت داخلی پلک و در نزدیکی بینی تخلیه می شود. اگر مجاری اشک آور به هر دلیلی مسدود گردد می تواند منجر به اپی فورا شود.
بیماری اپی فورا در نوزادان
در نوزادان، شایع ترین علت اپی فورا مربوط به مسدود شدن مجرای اشک آور است. اپی فورا در نوزادان در عرض چند ماه به خودی خود بهبود می یابد و انسداد مجاری اشک برطرف می گردد. آبریزش چشم در کودکان خیلی نگران کننده نیست جز در حالتهای بسیاری نادری که نشانه یک بیماری جدی است و باید تحت نظر چشم پزشک قرار بگیرد، پس نگران آبریزش چشم فرزندتان نباشید مگر در صورتی که این حالت طولانی شود که در این صورت باید حتما به چشم پزشک مراجعه نمایید.

کلینیک چشم پزشکی صدرا در اصفهان
بیماری اپی فورا در افراد مسن
مجاری اشک آور چشم در افراد مسن نیز گاهی اوقات مسدود می شود و در این حالت اغلب ماهیچه هایی که قسمت داخلی و صاف پلک را نگه داشته و در استراحت کره چشم نقش دارند درگیر می شوند که در برخی موارد، باعث خشک شدن سطح چشم شده و در نتیجه منجر به ایجاد اپی فورا می گردد. در دیگر افراد گودال اشک تا پشت پلک تحتانی نیز ممکن است سرازیر شود.
عوامل شایع اپی فورا
التهاب پلک،انسداد مجاری اشک آور چشم،کاهش تولید اشک،چرخش پلک به سمت خارج ،چرخش پلک به سمت داخل ، رشد غیر معمول مژه،وجود جسم خارجی در چشم، عفونت مجاری اشک آور، ورم ملتحمه چشم،قرار گرفتن در نور شدید ، باد ، دود سیگار
دلایل بروز اپی فورا
ضربه به چشم و یا آسیب های دیگر چشم، سندرم فلاپی پلک،کوری مادرزادی یا کوری زودرس در نوزادان،فلج عصب صورت، عمل های جراحی چشم و یا بینی، پرتو درمانی،بیماری های التهابی چشم،اختلالات تیروئیدی
درمان های مربوط به اپی فورا
مصرف اپی نفرین،داروهای شیمی درمانی، آگونیست کولینرژیک،استفاده ازقطره های چشمی و پیلوکارپین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن