اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

انتروپیون چیست

انتروپیون (Entropion) یا چرخش پلک به سمت درون یک عارضه چشمی است که در آن پلک چشم به سمت داخل برگشته و مژه ها و پوست با سطح چشم تماس داشته و باعث ایجاد سایش می شوند. این سایش به وجود آمده باعث ناراحتی و آزردگی فرد خواهد شد. زمانی که فرد مبتلا به درون چرخش پلک باشد، ممکن است پلک چشم همیشه به سمت داخل برگشته باشد یا تنها زمانی که فرد محکم پلک زده یا پلک ها را به هم فشار می دهد، این اتفاق بیفتد. درون چرخش پلک عارضه ای چشمی است که بیشتر افراد سالمند به آن مبتلا شده و معمولاً پلک پایین بیمار درگیر خواهد شد.می توان با استفاده از داروهایی مثل اشک مصنوعی یا پمادهای روان کننده علائم ناشی از عارضه درون چرخش پلک را کاهش داد. با این حال برای درمان کامل این عارضه چشمی، فرد بیمار نیاز به عمل جراحی خواهد داشت. در صورت تداوم این عارضه ممکن است باعث آسیب قرنیه (لایه شفاف پوشاننده چشم )، عفونت های چشمی و از دست دادن قدرت بینایی شود.
انتروپیون معمولاً به دلیل موارد زیر اتفاق میفتد:
عارضه رشد. این اختلال هنگام تولد کودک به وجود آمده ممکن است ناشی از برگشت پوست اضافه پلک به سمت داخل چشم باشد.
ضعف عضلات. با بالا رفتن سن و ورود به میانسالی، عضلات زیر چشم ضعیف تر شده و تاندون ها کشیده می شوند. در نتیجه ضعف عضلات علت اصلی بروز درون چرخش پلک است.
اسکارها یا جراحی های قبلی. در نتیجه آسیب دیدگی پوستی ناشی از مواد شیمیایی، ضربه یا جراحی نیز ممکن است پلک فرد به داخل کشیده شود. زیرا این عوامل می تواند به کلی انحنای چشم را از حالت طبیعی خارج کند.
عفونت چشمی. عفونت چشمی که به آن تراخم (trachoma) نیز گفته می شود، عارضه است که در بین مردم آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و خاورمیانه رایج بوده و می تواند باعث آسیب بخش داخلی پلک شود. در نتیجه فرد می تواند در نتیجه عفونت چشمی دچار درون چرخش پلک شده یا حتی برای همیشه بینایی خود را از دست بدهد.
التهابات. آزردگی چشمی در نتیجه خشکی یا التهابات ممکن است باعث شود تا فرد با مالیدن پلک ها یا محکم روی هم گذاشتن آن ها سعی در کاهش آزردگی ها داشته باشند. این رفتارها ممکن است باعث اسپاسم عضلات پلک شده و لبه پلک را به سمت داخل چشم برگرداند.
علائم و نشانه های ابتلا به درون چرخش پلک شامل موارد زیر می شود:
احساس درد در داخل چشم
افتادگی پوست اطراف چشم ها
وجود قرمزی در داخل سفیدی چشم
آزردگی و احساس وجود شیء خارجی در چشم
آب ریزش شدید چشمی که به آن اپی فورا گفته می شود.
پوسته پوسته شدن یا ترشحات مخاطی در داخل پلک چشم
حساسیت نسبت به نور که به آن فوتوفوبیا گفته می شود
احتمال بروز مشکلات چشمی همانند آسیب قرنیه چشم نیز وجود خواهد داشت.

زمان مراجعه به چشم پزشک در انتروپیون
در صورت تشخیص بیماری یا بروز عوارض زیر بهتر است سریعاً به چشم پزشک مراجعه کنید:
افزایش سریع قرمزی چشم ها
درد چشمی
حساسیت به نور خورشید
کاهش قدرت بینایی
موارد گفته شده می تواند نشان دهنده آسیب قرنیه باشد که در صورت عدم پیگیری به بینایی فرد آسیب زده و آن را دچار مشکل خواهد کرد. اگر دائماً احساس می کنید شیء خارجی در داخل چشم تان وجود داشته یا مژه های تان ظاهراً به سمت داخل برگشته، بهتر است سریعاً به چشم پزشک مراجعه کنید. زیرا در صورتی که عارضه چشمی درون چرخش پلک را بدون درمان به حال خود رها کنید ممکن است باعث آسیب دائمی به چشم تان شود. برای شروع درمان می توانید از اشک های مصنوعی و پمادهای روان کننده چشم استفاده کنید تا از چشم خود پیش از رسیدن به مطب پزشک محافظت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن