اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

اسکنر عنبیه چشم

عنبیه‌‌ ی چشم انسان الگوهایی دارد که در هر فرد متفاوت هستند و حتی در دوقلوها نیز یکسان نیست (البته در صورتی‌که دوقلوها همسان باشند و DNA آن‌ها کاملا یکسان باشد، الگوی عنبیه‌ی آن‌ها نیز کاملا یکسان است). جالب است بدانید حتی الگوهای عنبیه‌ی چشم راست و چپ هر فرد نیز با یکدیگر تفاوت دارند. از سوی دیگر عنبیه با افزایش سن هیچ تغییری نمی‌کند و به دلیل اینکه که پلک‌ها، قرنیه و زلالیه‌ی چشم به خوبی از آن محافظت می‌کنند، به ندرت آسیب می‌بیند. تمام این ویژگی‌ها این عضو منحصر‌به‌فرد از بدن را به یکی از بهترین ابزارها برای شناسایی هویت افراد تبدیل کرده است.اسکنر عنبیه یکی از بهترین و دقیق‌ترین روش‌های تشخیص هویت زیست‌سنجشی محسوب می‌شود که کاربرد آن در حوزه‌های مختلف برای جلوگیری از جعل هویت درحال افزایش است.

در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا بیشتر بخوانید : آب مروارید
اسکنر عنبیه یکی از فناوری‌های زیست‌ سنجشی محسوب می‌شود که در آن از یک دوربین دیجیتالی با استفاده از امواج مادون قرمز برای تصویربرداری از الگوهای پیچیده‌ی عنبیه که شامل خطوط و رنگ‌های خاصی هستند و نمی‌توان آن‌ها را با چشم غیرمسلح دید، استفاده می‌شود. سپس نرم‌افزاری که موتور انطباق «Matching Engine» نامیده می‌شود برای رمزگشایی تصویر دربردارنده‌ی اطلاعات عنبیه و مطابقت آن با نمونه‌ی ذخیره‌شده، به کار گرفته می‌شود.
تاریخ تشخیص الگوهای اختصاصی عنبیه‌ به گذشته‌ی بسیار دور باز‌می‌گردد. مردم یونان و مصر باستان در طالع‌بینی از این الگوها استفاده می‌کردند. در سال ۱۹۳۶، سال‌ها قبل از اینکه فناوری تشخیص عنبیه ایجاد شود، چشم‌پزشکی آمریکایی به نام فرانک برچ ایده‌ی تشخیص هویت مردم با استفاده از الگوهای عنبیه آن‌ها را مطرح کرد. در سال ۱۹۴۹ چشم‌‌پزشکی به نام داگارت، به وجود الگوهای پیچیده در عنبیه و اختصاصی‌بودن آن‌ها برای هر فرد (مانند اثر انگشت) پی برد؛ در سال ۱۹۵۳ نیز دکتر آدلر در کتاب خود تحت‌عنوان فیزیولوژی چشم (Physiology of the Eye) با اشاره به نظرات دکتر داگر، موضوع اختصاصی‌بودن الگوهای عنبیه‌ی چشم در هر فرد و امکان تصویربرداری از آن برای تشخیص هویت به‌جای اثر انگشت را مطرح کرد.
در سال ۱۹۸۱ دو چشم‌پزشک آمریکایی یعنی دکتر لئونارد فلام و آرام سفیر، قصد داشتند از الگوهای عنبیه برای تشخیص هویت استفاده کنند؛ اما هیچ روش و الگوریتمی برای عملی‌‌کردن این فناوری وجود نداشت. البته این دو پزشک در سال ۱۹۸۷ موفق شدند پنتنت مفاهیم پایه این این فناوری را ثبت کنند. سرانجام در سال ۱۹۹۴، جان داگمن، بنیان‌گذار فناوری تشخیص عنبیه به شکل امروزی، پنتنت الگوریم تشخیص عنبیه را ثبت کرد.


این الگوریتم در دهه‌ی ۱۹۹۰ برای اولین‌بار تجاری‌سازی شد و در سال ۱۹۹۶ برای اولین‌بار اسکنر عنبیه به‌عنوان روشی برای تشخیص هویت زندانیان مورد آزمایش قرار گرفت. از دیگر رویدادهای مهم در تاریخ فناوری اسکن عنبیه می‌توان به مجهز شدن دستگاه‌های خودپرداز شهر هیوستون آمریکا به اسکنرهای عنبیه در سال ۱۹۹۹، تجهیز دو فرودگاه بین‌المللی شارلوت داگلاس در آمریکا و فرودگاه فلوگهافن در آلمان به اسکنر عنبیه برای اولین‌بار در جهان در سال ۲۰۰۰ و تجهیز برخی از فرودگاه‌های انگلستان از جمله فرودگاه‌های هیترو، گاتویک، بیرمنگام و استانستد لندن به اسکنر عنبیه و استفاده‌ی اختیاری مسافران از این فناوری برای جلوگیری از انتظار طولانی در صف‌های بررسی گذرنامه در سال ۲۰۰۶، تجهیز نخستین دستگاه خودپرداز به اسکنر عنبیه در سال ۲۰۰۹ و عرضه‌ی نخستین گوشی هوشمند مجهز به اسکنر عنبیه یعنی فوجیتسو ان ایکس اف- ۰۴ جی (Fujitsu NX F-04 G) در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد.
الگوریتم جان هاگمن که از قابلیت تشخیص آنی افراد با رمزگشایی الگوهای تصادفی قابل‌مشاهده در عنبیه چشم در فاصله‌ی مشخص برخوردار است، تا سال ۲۰۱۵ برای موارد گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

اسکنر عنبیه مجهز به یک دوربین دیجیتال است که با استفاده از نور معمولی و نورمادون قرمز (با استفاده از امواج مادون قرمز، الگوهای چشم‌های دارای رنگ تیره نسبت به زمانی‌که از نور معمولی استفاده می‌شود، بهتر مشخص می‌شوند) تصویری با وضوح بالا از عنبیه می‌گیرد (در هنگام تصویربرداری عنبیه باید در جای مناسبی قرار گیرد تا دوربین درست روی آن فوکوس کند). سپس اسکنر از الگوهای تشخیصی برای اسکن الگوهای عنبیه و مطابقت آن با الگوهای ذخیره‌شده در پایگاه داده‌ها استفاده می‌کند. برخلاف تصور عموم مردم و آنچه که در فیلم‌های هالیوودی نمایش داده شده است، هیچ یک از اسکنرهای عنبیه از اشعه‌ی لیزر برای اسکن و شناسایی عنبیه استفاده نمی کنند.
در مرحله‌ی مطابقت الگوها با یکدیگر، سیستمی کامپیوتری برای بهینه‌سازی تصور برخی از جزئیات مانند سایه‌ها، قسمت‌های پوشیده شده با پلک‌ها، قسمت‌هایی که نور را بازتاب کرده‌اند و همچنین مژه‌ها حذف و تقریبا ۲۴۰ ویژگی منحصر‌به‌فرد شناسایی می‌شوند (تقریبا پنج برابر نقاط مقایسه که در اسکنرهای اثر انگشت). سپس این ویژگی‌های که برای هر چشم اختصاصی هستند، به یک عدد ساده‌ی ۵۱۲ رقمی که کد عنبیه نام دارد، تبدیل می‌شوند و در پایگاه داده در کنار اسامی افراد و دیگر اطلاعات آن‌ها ثبت می‌شوند. فرایند ثبت الگوهای عنبیه که برای استفاده از اسکنر ضروری است، به‌صورت خودکار انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید : آب سیاه چشم یاگلوکوم
در هنگام پردازش اطلاعات، نرم‌افزار پردازنده سعی می‌کند عنبیه را با ترسیم دو دایره از سایر قسمت‌های چشم جدا کند؛ یکی از این دایره‌ها در قسمت داخلی عنبیه (مرز بین مردمک و عنبیه) و دیگری در لبه‌ی بیرونی بین عنبیه و سفیدی چشم ترسیم می‌شود. قسمت داخلی به آسانی تشخیص داده می‌شود؛ زیرا در مرز بین عنبیه و مردمک، تغییری ناگهانی در روشنایی ایجاد می‌شود. برای تشخیص لبه‌ی بیرونی نیز از فرایند مشابهی استفاده می‌شود که البته به دلیل اینکه ممکن است پلک‌ها بخشی از عنبیه را بپوشانند، تشخیص لبه‌ی بیرونی کمی دشوارتر است.
در مرحله‌ی بعدی اسکنر الگوی قسمت‌های تاریک و روشن عنبیه را با استفاده از فیلتر میان‌گذر (فیلتری به فرکانس‌های محدوده‌ی خاصی اجازه‌ی عبور می‌دهد و مانع گذر فرکانس‌های خارج از محدوده می‌شود) مشخص می‌کند. در این فرایند فیلتر در‌صورتی‌که قسمت خاص بیش از میزان مشخص‌شده روشن باشد، با عدد ۱ و در غیر این صورت با عدد ۰ مشخص می‌کند و سپس کد عنبیه دیجیتالی و اختصاصی با کمک معادله‌های ریاضی ایجاد می‌شود. این کد به ندرت در دو چشم یکسان می‌شود.در مرحله‌ی بعدی دوایر متحد‌المرکز و خطوط شعاعی که همه‌ی آن‌ها به یک نقطه ختم می‌شوند، برای تشخیص قسمت مورد نظر برای تجزیه‌و‌تحلیل، به تصویر افزوده می‌شوند. با این کار ویژگی‌های کلیدی عنبیه با دقت بالا مشخص و در فضایی دوبعدی با یکدیگر مقایسه می‌شوند. نور کم یا زیاد باعث انبساط و انقباض مردمک می‌شود؛ اما این اتفاق هیچ تغییری در الگوهای عنبیه ایجاد نمی‌کند و اسکنر در چنین شرایطی نیز می‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

تشخیص هویت ملی
با به‌کارگیری اسکنرهای عنبیه می‌توان در کشورهایی که در آن‌ها از کد ملی برای شناسایی شهروندان استفاده می‌شود، از عنبیه‌ به‌جای کد استفاده کرد. از مزایای بهره‌گیری از این روش برای تشخیص هویت شهروندان می‌توان به جلوگیری از جعل هویت ملی، شناسایی هویت دقیق و سریع در رأی‌گیری‌ها، دسترسی آسان به سوابق فرد و تسهیل مشارکت سازمان‌های دولتی با یکدیگر برای ادغام، تأیید و حفظ اطلاعات شهروندان اشاره کرد.
تشخیص هویت فرودگاه‌ها و مرزبانی‌ها
در چند فرودگاه جهان از اسکنر عنبیه که دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین روش تشخیص هویت مسافران است، برای شناسایی هویت مسافران استفاده می‌شود.
امور مالی و بانکداری
دستگاه خودپرداز مجهز به اسکنر عنبیه
با استفاده از اسکنر عنبیه دیگر نیازی به استفاده از سیستم‌های مبتنی بر ورود گذرواژه یا پین کد یا روش‌های قدیمی زمان‌بر برای تشخیص هویت افراد برای انجام امور مالی نیست.
ورود به اپلیکیشن با اسکنر عنبیه
استفاده از این فناوری باعث می‌شود بانک‌ها به‌جای صرف وقت برای تشخیص هویت مشتریان خود، بیشتر روی ارائه‌ی خدمات بهتر و گسترده‌تر تمرکز کنند. درضمن بهره‌گیری از اسکنر عنبیه می‌تواند در افزایش امنیت بانکداری اینترنتی نیز نقش مهمی داشته باشد.

بیشتر بخوانید : تاریخچه اسکنر عنبیه چشم
سلامت و درمان
استفاده از اسکنر عنبیه در حوزه سلامت و درمان
با استفاده از اسکنرهای عنبیه می‌توان از سوءاستفاده و دستیابی به اطلاعات بیماران و کپی آن‌ها در شرکت‌های بیمه و بیمارستان‌ها جلوگیری کرد. درضمن این فناوری می‌تواند به ایجاد روش‌های درمانی بهتر برای بیماران نیز کمک کند. استفاده از اسکنر عنبیه زمینه‌ی تسهیل و افزایش دقت تشخیص هویت بیماران در زمینه‌های مختلف را فراهم می‌کند
حفظ امنیت عمومی
استفاده از اسکنر عنبیه در اداره پلیس
تقریبا همه‌ی ما می‌دانیم که در برخی از اداره های پلیس برای شناسایی و دستگیری مجرمان یا بررسی سوءسابقه‌ی آن‌ها از اسکنرهای اثر انگشت استفاده می‌شود؛ اسکنرهای عنبیه نیز می‌تواند چنین کاربری داشته باشند. درضمن با استفاده از این فناوری می‌توان از ورود تروریست‌ها به داخل کشور و ایجاد فجایع ناگوار بعد از آن نیز جلوگیری کرد.
شناسایی افراد در محیط‌های آموزشی
اسکنرهای عنبیه می‌توانند در محیط‌های آموزشی برای شناسایی دانش آموزان برای مواردی همچون حضور و غیاب دانش‌آموزان در کلاس، سالن غذاخوری، کتابخانه، پرداخت هزینه‌ی سرویس حمل‌ونقل، دستگاه‌های اغذیه‌فروشی و همچنین کنترل دسترسی افراد به اطلاعات استفاده کرد
قفل‌های هوشمند
به‌تازگی قفل‌های هوشمند مجهز به حسگر عنبیه عرضه شده است که میزان خطای آن‌ها یک در ۱٫۵ میلیون است و می‌تواند امنیت منازل شما را تا میزان زیادی افزایش دهند. برخی از این قفل‌ها قادر هستند افراد در‌حال حرکت یا افرادی را که فاصله‌ی زیادی با قفل دارند، نیز شناسایی کنند.
دستگاه حضور و غیاب مجهز به اسکنر عنبیه
همه‌ی ما می‌دالنیم که سیستم‌های حضور و غیاب قدیمی مثل دستگاه‌های کارت‌زن معایب زیادی دارند؛ مثلا ممکن است روزی فراموش کنید کارت خود را همراه‌تان ببرید یا شخصی به‌جای شخص دیگری کارت بزند و هیچ کس متوجه این تخلف نشود. دستگاه‌های حضور و غیاب و کنترل تردد مجهز به اسکنر تشخیص هویت زیست‌سنجشی مانند حسگر اثر انگشت و اسکنرعنبیه می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای این دستگاه‌ها باشد.
ساعت هوشمند مجهز به اسکنر عنبیه
شرکت فیدلیس (Fidelys) نخستین ساعت هوشمند مجهز به اسکنر عنبیه دنیا را عرضه کرده است. با استفاده از اسکنر عنبیه این ساعت هم می‌توانید بدون نیاز به واردکردن گذرواژه قفل آن را باز کنید و هم می‌توانید از آن برای ورود به سایت‌‌هایی که قبلا یک بار گذرواژه‌ی خود را در آن‌ها ثبت کرده‌اید و همچنین پرداخت موبایلی نیز استفاده کنید به دلیل اینکه این ساعت از سیستم‌عامل‌های اندروید، iOS، ویندوز، مک او اس و لینوکس پشتیبانی می‌کند، می‌توان اپلیکیشن‌های این سیستم‌عامل‌ها را رمزگذاری و دسترسی به آن‌ها را تنها با استفاده از اسکنر عنبیه امکان‌پذیر کرد.
عینک واقعیت افزوده
اسکنر عنبیه می‌تواند در هدست‌های واقعیت مجازی و عینک‌های واقعیت افزوده جهت تشخیص کاربران و اعمال تنظیماتی که ایجاد کرده‌اند و افزایش دقت فناوری دنبال‌‌کردن حرکات چشم، انجام پرداخت‌های موبایلی، ورود به گوشی و کامپیوتر با استفاده از عینک واقعیت مجازی و شناسایی یگانه (شناسایی هویت کاربر برای دسترسی به نرم‌افزارهای کامپیوتری یا وب‌سایت‌های امن) به کار گرفته شود؛ درضمن اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی می‌توانند در اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی نیز برای شناسایی کاربران و انجام پرداخت‌های موبایلی نیز استفاده شوند؛ البته اسکنری که در این گجت‌ها استفاده می‌شوند؛ هنگام گردش چشم به اطراف و همچنین منبسط‌شدن مردمک هنگام بازتاب نور به آن، نیز عنبیه را شناسایی و اسکن کند.

بیشتر بخوانید : نحوه عملکرد اسکنر عنبیه
اسکنر عنبیه در خودرو
این اسکنر می‌تواند در بخش‌های مختلف خودرو مثل آینه جلو، ستون کنار راننده و فرمان خودروها نصب و برای اعمال تنظیمات شخصی ایجاد‌شده از سوی راننده، استفاده از فناوری پرداخت درون خودرو، اتصال خودرو با وسایل اینترنت اشیا و رمزگذاری شبکه‌ی درون‌خودرو استفاده شود. همچنین با ادغام اسکنر عنبیه با سیستم دقیق تشخیص مکان مردمک چشم و لبه‌های‌ پلک، در صورت خواب‌آلوده‌بودن راننده می‌توان این موضوع را تشخیص و به راننده هشدار داد.
استفاده از عنبیه در گوشی‌های هوشمند
اسکنرهای عنبیه اولیه به دلیل برخورداری از لنزها و حسگرهای بزرگ، حجیم و بزرگ بودند؛ اما با پیدایش میکرو لنزها و میکرو حسگرها و ایجاد تغییراتی روی آن‌ها ازسوی شرکت‌های سازنده‌ی گوشی، امکان ساخت اسکنرهای عنبیه در اندازه کوچک و استفاده از آن‌ها در گوشی‌ها فراهم شد (امروزه حتی لنزها و حسگرهای دارای دریچه‌ی دیافراگم کوچک نیز می‌توانند برای اسکن عنبیه استفاده شوند). به‌طور کلی می‌توان گفت اسکنر عنبیه در گوشی‌های هوشمند برای موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد
بهره‌مندی از فناوری پرداخت موبایلی با استفاده از پروتکل فیدو (پروتکل‌های ایجادکننده‌ی روش‌های احراز هویت جدید که وابستگی به گذرواژه در آن‌ها کاهش داده شده است)
باز‌کردن قفل گوشی و جلوگیری از نفوذ هکرها به گوشی
رمزگذاری پوشه‌ها، فایل‌ها، ایمیل‌ها ،اجرای اپلیکیشن‌ها ،افزایش امنیت وسایل مختلف اینترنت اشیا ازجمله خودرو، گجت‌های پوشیدنی، گوشی‌های هوشمند، وسایل خانه‌ی هوشمند و سایر موارد.

اگرچه زمان زیادی از پیدایش اسکنرهای عنبیه نمی‌گذرد؛ اما کارایی و توانایی‌های بالقوه آن‌ها کاملا ثابت شده است و می‌‌توانند آینده‌ی روش‌های تشخیص هویت زیست‌سنجشی را از آن خود کنند؛ البته این اسکنرها بی‌نقص نیستند و معایبی دارند که قابلیت‌ها و مزایای آن را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهند.

مزایا

امنیت
تردیدی نیست که اسکنرهای عنبیه یکی از امن‌ترین روش‌ها برای تشخیص هویت محسوب می‌شوند. همان‌طور که گفتیم از هر ۱٫۵ میلیون اسکن، تنها در یک مورد امکان فریب‌خوردن اسکنر وجود دارد؛ بنابراین این اسکنرها تقریبا غیرقابل نفوذ هستند و هک آن‌ها بسیار سخت است (البته غیر ممکن نیست)؛ درضمن این اسکنرها با قابلیت تشخیص حرکت عنبیه، زنده‌بودن فرد را تشخیص می‌دهد و در‌صورتی که عنبیه هیچ حرکتی نداشته باشد، اسکنر عمل نمی‌کند. احتمال یکسان‌بودن الگوهای اسکن عنبیه در دو فرد، یک به ۱۰ به توان ۷۸ است.
هک اسکنر عنبیه با عنبیه فرد مرده امکان‌پذیر نیست
بهداشت بالابرخی از افراد تصور می‌کنند با کشتن یک فرد ودرآوردن حدقه‌ی چشم او می‌توانند اسکنرهای عنبیه را فریب دهند! اما چنین کاری امکان‌پذیر نیست؛ زیرا وقتی خون موجود در چشم تخلیه می‌شود، ماهیچه‌های عنبیه شل و مردمک به میزان زیادی گشاد می‌شود و بخش زیادی از عنبیه را می‌پوشاند؛ بنابراین احتمال تشخیص عنبیه توسط اسکنر کاهش پیدا می‌کند. در پژوهش‌های مرتبط با این موضوع، مشخص شده است که فریب‌دادن اسکنر با فرد مرده تنها چند دقیقه پس از مرگ او امکان‌پذیر است؛ البته احتمال بسیار کمی برای هک‌شدن اسکنر به این شیوه وجود دارد.
تماس نداشتن انسان با اسکنر موجب شده است فناوری تشخیص عنبیه به روشی بهداشتی برای تشخیص هویت تبدیل شود. استفاده از این اسکنر  در بیمارستان‌ها برای تشخیص بیماران و پرسنل می‌تواند از تجمع باکتری‌ها و میکروب‌ها و در نهایت انتقال بیماری مسری یا حتی عفونی جلوگیری کند.
دقت
در آزمایش بررسی دقت اسکنر عنبیه از سوی سازمان ملی فناوری و استانداردهای آمریکا، مشخص شد که دقت این اسکنرها بین ۹۰ تا ۹۹ درصد متغیر است. در این آزمایش ۹۲ الگوریتم مختلف شناسایی عنبیه مورد ارزیابی قرار گرفت و تصویر اسکن‌شده از عنبیه‌ی افراد با الگوهای موجود در پایگاه داده‌ای که دربردازنده‌ی الگوهای عنبیه ۲٫۲ میلیون نفر بود، مطابقت داده شد. درضمن همان‌طور که گفتیم میزان خطای این اسکنرها بسیار کم و کمتر از دو درصد (۱٫۸ درصد) است؛ حتی استفاده از عینک و لنز هم هیچ خللی در عملکرد آن‌ها ایجاد نمی‌کند.
حجم زیاد ویژگی‌های عنبیه که بر هر فرد کاملا اختصاصی است و اسکنر با اسکن عنبیه به آن‌ها دست می‌بابد، نیز باعث شده این اسکنرها دقت بسیار بیشتری نسبت به سایر فناوری‌های تشخیص هویت داشته باشد.
امکان استفاده اسکنر در مقیاس گسترده
اسکنر‌ عنبیه مانند سایر روش‌‌های زیست‌‌سنجشی احراز هویت می‌تواند به‌صورت گسترده استفاده شود. پروژه‌ی Aadhaar، شناسایی هویت ۱۰۰ هزار مهاجر سوری در اردن و ۱٫۴ میلیون مهاجر در اوگاندا، تنها یک نمونه از استفاده‌ی گسترده از اسکنر عنبیه محسوب می‌شود.
سرعت
برخی از اسکنرهای عنبیه قادر هستند تنها در مدت ۳۰ میلی ثانیه تصویر عنبیه را تحلیل و رمزگشایی کنند. سرعت بالای رمزگشایی و تطابق الگوهای اسکن‌شده و ثبت‌شده با یکدیگر موجب شده است این روش ۱۵ تا ۲۰ برابر سریع‌تر از سایر فناوری‌های زیست‌سنجشی برای تشخیص هویت شود. کل فرایند تشخیصعنبیه بین یک تا سه ثانیه طول می‌کشد.
قابل‌استفاده برای افراد مبتلا به بیماری‌های چشمی مختلف
افراد مبتلا بیماری‌های چشمی نظیر آماس قرنیه (رمد) و افرادی که عنبیه‌ی آن‌ها سوراخ شده یا افرادی که ملتحمه (لایه‌ی شفاف و مرطوبی که سطح خارجی پلک را می‌پوشاند) آن‌ها سوراخ شده است، نیز می‌توانند از اسکنر عنبیه برای تشخیص هویت استفاده کنند؛ البته چنانچه خود عنبیه ملتهب شود، اسکنر خطا می‌دهد.
سهولت استفاده
قطعا هیچ روش تشخیص هویتی ساده‌تر از یک نگاه بسیار کوتاه به یک دوربین نیست؛ درضمن اسکنرهای عنبیه می‌توانند در هر اندازه تولید و در هر مکانی نصب شوند. سرعت، دقت و امنیت بالای این اسکنرها نیز در افزایش سهولت استفاده از آن‌ها نقش مهمی دارد.


معایب

هک شدن اسکنر عنبیه
اگرچه هک اسکنر عنبیه کار دشواری است؛ اما اسکنر عنبیه‌ی گوشی‌های گلکسی سامسونک سامسونگ را به‌راحتی می‌توان هک کرد و فریب داد! فردی پس از عرضه‌ی گوشی گلکسی اس ۸ موفق شد با استفاده از یک دوربین دیجیتالی، یک چاپگر و یک لنز، اسکنر عنبیه‌ی این گوشی را فریب دهد و به تمام اطلاعات گوشی دست پیدا کند.
قیمت بالا
قیمت اسکنرهای عنبیه تقریبا پنج برابر اسکنرهای اثر انگشت است و تهیه‌ی آن برای عموم مردم چندان مقرون‌به‌صرفه نیست. گوشی‌های مجهز به اسکنرهای عنبیه هم گوشی‌های گران‌قیمتی هستند و بیشتر کاربران قادر به خرید آن‌ها نیستند؛ البته قیمت این اسکنرها خارج از توان دولت‌ها نیست.
فاصله‌‌ی محدود برای اسکن عنبیه
همان‌طور که گفتیم حداکثر فاصله‌ی ممکن کاربر با اسکنر ۳۵ تا ۴۵ سانتی‌متر است و امکان اسکن عنبیه در فاصله‌ای بیش از این میزان امکان‌‌پذیر نیست.
ثابت‌ماندن
یکی از شرایط لازم برای اسکن موفقیت‌آمیز عنبیه، ثابت‌ماندن مقابل دوربین برای چند ثانیه است؛ اگرچه این موضوع چندان مهم به نظر نمی‌رسد، اما ممکن است بدن و سر برخی از افراد به دلیل اضطراب یا ابتلا به بیماری‌های خاص بلرزد.
بازتاب نور و ایجاد مشکلات طبیعی دیگر در چشم
 ممکن است در هنگام تابش نور به عنبیه در هنگام اسکن، مژه‌ها، لنزها و هر چیز دیگری مقداری   از نور را بازتاب کنند و اسکنر خطا دهد. این مشکل یکی از مشکلات رایج تشخیص هویت با عنبیه است و گاهی اوقات اسکن عنبیه را بسیار دشوار می‌کند. درضمن پوشیده شدن بخشی از عنبیه با مژه‌ها، لنزها ، پلک‌ها (هنگامی که فرد مدام پلک می‌زند) و تغییر شکل عنبیه به دلیل تغییر اندازه‌ی مردمک به خاطر استفاده از دارو یا شرایط دیگر نیز باعث دشوارشدن اسکم عنبیه می‌شود.
آسیب‌دیدن عنبیه و چشم به دلیل استفاده از نور مادون قرمز
اگرچه نور مادون قرمز مورداستفاده در اسکنر عنبیه اصلا به‌ اندازه‌ای نیست که به چشم آسیب بزند (قرار گرفتن چشم در تجمع میزان زیادی از نور و جذب آن در چشم، می‌تواند آسیب جبران‌ناپذیری به چشم‌ها وارد کند) و استفاده از این اسکنر برای چشم‌ها مضر نیست؛ اما استفاده‌ی مداوم از اسکنر عنبیه می‌تواند به چشم صدمه بزند.استفاده از این اسکنر در گوشی‌ها هم آسیبی به چشم نمی‌زد؛ اما اگر در هنگام استفاده از آن‌ها احساس ناراحتی می‌کنید؛ دیگر از آن استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است چشم‌های شما به میزان کم نور مادون قرمز هم حساسیت داشته باشند.
استفاده‌ی مداوم از اسکنر عنبیه می‌تواند به چشم‌ها آسیب بزند
البته به‌طور قطع نمی‌توان گفت اسکنر عنبیه گوشی هیچ آسیبی به چشم نمی‌زد ؛ زیرا ممکن است ویروسی در گوشی وجود داشته است که نور مادون قرمز این اسکنرها روشن کند و تماس مداوم این نور با چشم‌ها هنگام کار با گوشی، باعث آسیب‌دیدن چشم‌ها شود.درضمن تماس مداوم عدسی با نور مادون قرمز قوی می‌تواند باعث آسیب‌دیدن عدسی شود؛ زیرا نور مادون قرمز باعث افزایش دمای پروتئین موجود در عدسی، تارشدن آن و در نهایت ابتلای فرد به بیماری آب مروارید یا حتی از دست‌رفتن بینایی او می‌شود. همچنین نور مادون قرمز برای نوزادان و افراد مبتلا به بیماری صرع نیز می‌تواند به‌شدت خطرناک باشد.
لزوم استفاده از حافظه‌ای با ظرفیت زیاد
ذخیره‌سازی اطلاعات مربوط به ویژگی‌های عنبیه‌ی هر فرد و الگوهای دیجیتالی آن نیازمند حافظه‌ی زیادی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن