اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

اثرات ویروس کرونا بر چشم

شایع‌ترین علائم بیماری کرونا تب، سرفه و مشکلات تنفسی است. به‌ندرت نیز می‌تواند باعث عفونت چشم (التهاب ملتحمه) شود. براساس داده‌های در دسترس، پزشکان بر این باورند که ۱ تا ۳ درصد از مبتلایان به کووید ۱۹ دچار التهاب ملتحمه یا قرمزی چشم می‌شوند. این اتفاق زمانی می‌افتد که ویروس بافتی به نام ملتحمه را که قسمت سفید چشم یا قسمت داخلی پلک شما را پوشانده است، آلوده می‌کند.
علائم ملتحمه عبارتند از:
قرمزی
تورم
خارش
اگر مبتلا به التهاب ملتحمه هستید، لزوماً به معنای اثرات کووید ۱۹ بر چشم شما نیست. علل رایج‌تری نیز وجود دارد، مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها، مواد شیمیایی و مواد حساسیت‌زا که می‌توانند چشم شما را تحریک کنند. بسیاری از انواع التهاب ملتحمه در حدود ۱ تا ۲ هفته با درمانِ بدون نسخه از بین می‌روند. اما اگر شما علاوه بر التهاب ملتحمه تب، سرفه یا تنگی نفس نیز دارید، از پزشک خود بپرسید که چه کاری باید انجام دهید.
ویروس کرونای جدید، با نام SARS-CoV-۲ شناخته می‌شود. این ویروس در درجه اول از طریق قطرات سرفه یا عطسه منتقل می‌شود. این ذرات بیشتر از طریق بینی یا دهان و همچنین چشم شما وارد بدن می‌شوند. در صورت لمس کردن سطوح آلوده نیز، احتمال ابتلا به ویروس وجود دارد. اما به نظر نمی‌رسد که این اصلی‌ترین شیوه انتشار ویروس باشد. اگر مبتلا به التهاب ملتحمه در اثر بیماری کووید ۱۹ هستید، در صورت لمس کردن چشمان خود ممکن است دیگران را به SARS-CoV-۲ آلوده کرده و در نهایت بدون شستن یا ضدعفونی کردن دستان خود، افراد یا سطوح را لمس کنید.
از دست زدن به صورت، به‌خصوص غشاهای مخاطی در دهان، بینی و چشم خودداری کنید.
بسیاری از پزشکان، از جمله چشم‌ پزشکان و دیگر متخصصان چشم ، در طول همه‌گیری این بیماری فقط ویزیت‌های اورژانسی و فوری را انجام می‌دهند. این امر برای محافظت از شما و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی است. در صورت مشاهده علائم چشمی، به خصوص اگر به بیماری‌های زیر مبتلا هستید:
دژنراسیون ماکولا
رتینوپاتی دیابتی
از دست دادن بینایی یا تغییرات در بینایی مانند دیدن نقاط خالی یا چشمک زدن (به اصطلاح شب‌پره یا جرقه زدن)
دردناک یا قرمز شدن چشم، سردرد، حالت تهوع و استفراغ
و اگر علائم کووید ۱۹ را دارید یا با شخصی که به این بیماری مبتلا بوده است در تماس بوده‌اید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

چگونه از چشمان خود محافظت کنیم
مانند همه، حتماً دستان خود را بشویید و هر وقت ممکن بود در خانه بمانید. اگر تصمیم دارید از خانه خارج شوید فاصله مناسب را با دیگران رعایت کنید.
همچنین ممکن است ایده خوبی باشد که عینک بزنید. اگر از لنزهای چشمی استفاده می‌کنید، از این به بعد از عینک استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که چشمان شما از تماس دستتان در امان باشد و احتمال لمس چشم توسط دست کمتر شود. همچنین عینک به محافظت از چشمان شما در برابر قطرات تنفسی نیز کمک می‌کند.
اگر عینک ندارید، عینک آفتابی را امتحان کنید، و اگر مراقب یک بیمار هستید، از عینک ایمنی استفاده کنید.
چشمان خود را نمالید. از بین بردن این عادت سخت است. قطره‌های مرطوب‌کننده چشم ممکن است به رفع خارش کمک کنند.
قبل و بعد از ریختن قطره در چشم ، دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه بشویید. اگر نیاز است که چشمان خود را لمس کنید، به جای استفاده از انگشتان از دستمال استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن