اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

آبریزش چشم در کودکان

چشمان آبکی و خیس در کودکان مسئله نگران کننده ای نیست و به چند دلیل اتفاق می افتد. در بیشتر موارد، خیس چشمی در کودکان مشکلی به وجود نمی آورد و تنها موارد کمی هستند که باید با دارو درمان شوند.

دلیل آبریزش چشم کودکان چیست؟
دلایل زیر به شما می گویند که چرا چشمان کودک شما خیس می شوند:
۱. سرماخوردگی معمولی
نوزادان و کودکان بیشتر از بزرگسالان، در طول سال سرما می خورند. یک سرماخوردگی ساده دلیل مهم برای آبکی شدن چشم هاست. در دوران سرماخوردگی معمولی، گلبول های سفید با عفونت مبارزه کرده و موادی را تولید می کنند که در اثر آن مخاط بینی زیاد می شود.گلبول های سفید همچنین رگ های خونی بینی را گشاد می کند و به همین دلیل، مخاط در بینی جمع و بینی دچار آبریزش می شود.شرایط مشابه ای نیز در در مجرای اشک اتفاق می افتد که اشک ها را از چشم به سمت بینی می آورد. این مسئله باعث می شود که مجرای اشک بسته و تمام اشک ها در چشم انباشته شوند.
۲. عفونت چشم
یکی از اولین نشانه های عفونت چشم ترشح بیش از حد اشک از چشم هاست. عفونت های پی در پی چشم، باعث بروز مشکل خیس چشمی در کودکان می شود. یکی از این مشکلات، ورم چشم است که به آن چشم صورتی هم گفته می شود؛ این عفونت هم باعث خیس چشمی می شود.معمولاً کودکی که چشم هایش ورم می کند، نشانه های دیگری مانند: قرمزی چشم و التهاب همیشگی نیز در چشم هایش دارد.نوعی دیگر از عفونت که باعث خیس چشمی در کودکان می شود،گل مژه است که به خاطر عفونت، غده چربی یا عرق روی پلک ها ظاهر می شود. گل مژه نقطه های متورم قرمز دردناکی را روی پلک ایجاد می کند.
۳. آلرژی ها
اگر کودک شما آلرژی دارد، احتمالاً یکی از نشانه های آن خیس چشمی است. کودکان ممکن است به هر چیزی آلرژي داشته باشند؛ از گرده داخل هوا گرفته تا خز حیوانات خانگی تان. خیس چشمی با آلرژی های دیگری که علائمی مانند: کهیر و ورم صورت ایجاد می کنند، شدیدتر می شود. التهاب چشم و تب خشک از جمله آلرژي های معمولی هستند که منجر به آبریزش چشم کودکان می شوند. در هر کدام از این شرایط باید از دارو استفاده کنید.
۴. مسدود شدن غدد اشک
اشک توسط غده هایی آبکی ترشح می شود که در بالای چشم قرار گرفته اند. زمانی که اشک در چشم راه می افتد، به سوراخ های کوچک کنار چشم سرازیر می شود. هر سوراخ به یک مجرا می رسد. این دو مجرا به یک مجرای بزرگتر وصل می شوند که مجرای اصلی اشک است؛ بنابراین، مجرای اشک مسئول سرازیر شدن اشک از چشم به داخل سوراخ بینی است.
مسدود شدن مجرای اشک مانع از ورود آن به داخل سوراخ بینی می شود و تجمع اشک در چشم ها آنها را آبکی می کند. حدود ۲۰ درصد نوزادان در زمان تولد، مجرای چشم هایشان بسته است؛ اما چهار تا شش ماه بعد از تولد این مشکل برطرف می شود.
عفونت چشم، مشکلات و بیماری های چشم و جراحت صورت از دلایل بسته بودن مجرای اشک هستند. عفونت مجرای اشک معمولاً به دلیل مسدود بودن مجراهای اشکی است و یکی از دلایل خیس چشمی به شمار می رود.

در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا بیستر بخوانید : انسداد مجاری اشکی
۵. عفونت بینی و دستگاه تنفس
خیس چشمی در کنار آبریزش بینی از نشانه های عفونت دستگاه تنفس و سرماخوردگی است. عفونت های دیگر که بر دستگاه تنفس تأثیر می گذارند، به ویژه سوراخ بینی، باعث بروز این مشکل در کودکان می شود.
۶. ناهنجاری و مشکلات داخل و خارج از بینی
پلیپ بینی و تومورهای اطراف، مجرای اشک را مسدود می کنند و باعث آبریزش چشم می شوند. جراحت های صورت به ویژه استخوان اطراف چشم ها و بینی، می تواند به بافت آنها آسیب بزند. ممکن است چشم ها به خاطر این مسائل پر از اشک شوند. از طرفی دیگر، آسیب های بیرونی نیز می توانند باعث آبکی شدن چشم ها شوند.

درمان آبریزش چشم کودکان
در صورتی که این علائم زیر را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید:
قرمزی و التهاب بافت چشم؛
مواد خشک و زرد رنگ بیرون چشم؛
چسبناک شدن شدید چشم ها؛
ورم پلک ها؛
ورم بینی، گلو یا یک بخش از صورت؛
التهاب و دردی که در هنگام خوردن و خوابیدن کودک را اذیت می کنند؛
علائم مرتبطی مانند: تب، بی اشتهایی و کاهش فعالیت.

درمان این مشکل بستگی به علت آن دارد. توصیه های زیر بهترین روش ها برای درمان خیس چشمی در کودکان به شمار می روند:

– قطره های چشم آنتی بیوتیک که باکتری های چشم را که علت التهاب هستند، از بین می برد.
– قطره چشم برای کنترل اشک و جلوگیری از شکل گیری اشک زیاد در چشم ها؛
– مصرف آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت های دستگاه تنفسی؛
– آنتی هیستامین ها با تنظیم کردن دستگاه ایمنی، از آلرژي و بروز علائمی مانند: خیس چشمی جلوگیری می کند.
– ماساژ مناسب چشم باعث می شود که مجراهای بسته اشک باز شوند. والدین باید روش های مناسب ماساژ دادن چشم را یاد بگیرند.
پلیپ ها و تومورهای بینی تنوع زیادی دارد و درمان شان بستگی به نوع آنها دارد. در مورد سرماخوردگی ویروسی، شما باید صبر کنید که دستگاه ایمنی کودک، عامل بیماری زا را از درون پاک سازی کند و از بین ببرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن