اصفهان، بلوار دانشگاه

مــرکز ایران

031-4636

شنبه تا پنج شنبه

نوبت دهی اینترنتی

زمان مناسب برای انجام عمل جراحی آب مروارید

بیماری آب مروارید یکی از مهم‌ترین و شایعترین علل ناتوانی در دوران کهولت می باشد و جراحی آن یکی از شایعترین عمل های جراحی می باشد. بسیاری از افراد زمانی که پدر یا مادرشان با این عاضه روبرو می شوند سریعا نگران شده و سوالاتی را در زمینه این بیماری با چشم پزشکان در این مورد مطرح می سازند. یکی از این سوالات، بهترین زمان انجام عمل آب مروارید است.

آب مروارید چیست؟
آب مروارید عارضه ای است که در طی آن عدسی شفاف چشم با افزایش سن دچار کدورت می‌شود و افرادمبتلا با مشکلاتی همچون تاری دید و یا عدم وضوع در هنگام بینایی دقیق روبرو خواهند بود.آب مروارید ها انواع مختلفی که دارد که در افراد مختلف روی می دهد.
مهم ترین روش درمان آب مروارید جراحی چشم ها است که تا حد زیادی در بهبودی وضعیت بینایی افراد اثر گذار است. از این رو افرادی که آب مروارید می گیرند برای روند درمان اقدام می کنند.اما مهم ترین نکته ای که وجود دارد این است که جراحی در اولین مراحل آب مروارید انجام نمی شود بلکه باید در مناسب ترین زمان جراحی انجام شود.

علل زمینه ای آب مروارید:
آب مرواريد ناشي از افزايش سن : آب مرواريد ناشي از افزايش سن شايعترين نوع آب مرواريد است درصد زيادي از افراد به آن مبتلا مي شوند و با افزايش سن شيوع آن افزايش مي يابد.

آب مرواريد ناشي از ساير بيماريها: اين نوع آب مرواريد در افرادي كه بيماريهاي مشخص ديگري از جمله ديابت (بيماري قند) دارند ديده مي شود. گاهي بروز آب مرواريد در رابطه با مصرف طولاني مدت بعضي از داروها مثل پرونيزولون مي باشد.

آب مرواريد ناشي از ضربه: گاهي بلافاصله پس از صدمات چشمي و گاهي سالها بعد از آن ديده مي شود.

آب مرواريد مادر زادي: بعضي از بچه ها با آب مرواريد به دنيا مي آيند يا اينكه در كودكي به آن مبتلا مي شوند كه معمولا در هر دو چشم است.

بسیاری از افراد در این زمینه نگران و دغدغه مند هستند و می پرسند که بهترین زمان جراحی آب مروارید چه زمانی است؟.

بهترین زمان انجام عمل آب مروارید چه زمانی است؟
واقعیت این است که بسیاری از افرادی که تحت معاینات پزشکی قرار می گیرند میزان شدت بیماری آب مروارید تعیین می شود. بر طی پیشرفتی که بیماری داشته است و نیز بر طبق اینکه فرد تا چه اندازه به بینایی نیاز دارد صلایحت یا عدم صلاحیت افراد برای جراحی تعیین می شود.

در واقع افراد مختلف نیازهای بینایی متفاوتی دارند از این رو زمانی که برای جراحی چشم و آب مروارید نزد پزشکان مراجعه می کنند پزشکان تمامی شرایط ان ها را مورد بررسی قرار می دهند تا تصمیمی درست در زمینه جراحی اتخاذ کنند.مثالی که در زمینه تفاوت نیاز به بینایی در افراد متفاوت وجود دارد می توان به فردی اشاره کرد که راننده تاکسی است و فردی که در منزل است و به اقدامات ساده روزمره مشغول است. قطعا مورد اول برای جراحی بینایی در اولویت قرار دارد.

در گذشته اعتقاد در زمینه زمان مناسب برای جراحی آب مروارید متفاوت بود و گفته می شد که آب مروارید باید پیشرفت زیادی داشته باشد یا به اصطلاح آب مروارید رسیده شود. اما این روزها با رشد و گسترشی که در دانش پزشکی رخ داده است این اعتقاد کنار گذاشته شده و معیار پزشکان برای تعیین زمان جراحی این است که این بیماری تا چه میزان اختلال بینایی و تاری دید ایجاد کرده است.

در پایان:

مهم ترین نکته ای که باید یادآور شویم این است که جراحی آب مروارید حتما باید به دست پزشکانی انجام شود که در این زمینه تجربه و مهارت های تشخیصی و عملی قابل توجهی دارند. از این رو حتما باید در هنگام گزینش چشم پزشک نهایت دقت و وسواس را داشته باشید تا نتیجه جراحی با بالاترین موفقیت انجام شود. خوش بختانه در سطح کشور شاهد فعالیت های گسترده از سوی پزشکان موفقی هستیم که می توانند بخش عمده ای از نگرانی های ما را برطرف کنند و بهترین برنامه درمانی را برای آب مروارید چشم ها داشته باشند. در صورتی که متوجه شدید که تاری دید دارید و این تاری در کارهای روزمره یتان اختلال ایجاد کرده، بدانید که بهترین زمان برای انجام عمل آب مروارید فرا رسیده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن