مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان

ویترکتومی عمیق

ویترکتومی عمیق

ویترکتومی عمیق


 ويتركتومي (Vitrectomy)  

ويتركتومي نوعي از جراحي چشمي است كه براي درمان برخي از اختلالات شبكيه و زجاجيه به كار مي رود. شبكيه بافت حساس به نور در قسمت عقب كره چشم است. زجاجيه ماده شفاف و ژله اي است كه بخش مياني چشم را پر مي كند. در طي اين جراحي، زجاجيه تخليه شده و معمولا با يك محلول BSS جايگزين مي شود.

 

 چه زماني نياز به ويتركتومي وجود دارد؟

چشم پزشك ممكن است براي درمان اختلالات زير ويتركتومي را به شما توصيه كند:
رتينوپاتي ديابتي: اگر خونريزي و كشيدگي بر روي شبكيه وجود داشته باشد
برخي از موارد جداشدگي شبكيه
عفونت بخش هاي داخلي كره چشم
جراحت شديد چشم
چروك شدگي ماكولا (ناحيه مركزي شبكيه)
سوراخ ماكولا
به دنبال بروز برخي اختلالات بعد از جراحي كاتاراكت


 ويتركتومي چگونه بينايي را بهبود مي بخشد؟

جراحي ويتركتومي اغلب باعث بهبود بينايي يا تثبيت آن مي شود. خون يا باقيمانده هاي ناشي از عفونت يا التهاب كه ممكن است باعث انسداد يا محو شدن تصوير براي تمركز بر روي شبكيه شود، توسط جراحي خارج مي شود.
بافت آسيب ديده اي كه ممكن است باعث جابجايي، چروك خوردگي يا از هم گسيختگي شبكيه شود، با جراحي ويتركتومي خارج مي شود. در صورتي كه شبكيه در محل اصلي خود نباشد، بينايي كاهش مي يابد.
با اين روش، همچنين مي توان جسم خارجي را كه به دنبال ضربه در داخل چشم گير افتاده است، خارج نمود. در صورتي كه اين اجسام خارج نشوند، بينايي در اغلب موارد دچار آسيب مي شود.

 در جراحي ويتركتومي چه اتفاقاتي مي افتد؟

قبل از جراحي

چشم پزشك شما در مورد انتخاب روش ارجح بيهوشي (موضعي يا عمومي) تصميم خواهد گرفت. ممكن است به مدت يك شب در بيمارستان بمانيد. قبل از جراحي، ممكن است براي آگاهي پزشك از خطرات خاص پزشكي نياز به معاينه باليني وجود داشته باشد.

 جراحي ويتركتومي

مدت عمل جراحي بسته به شرايط شما از يك تا چند ساعت متغير است. در برخي شرايط ممكن است چشم پزشك روش هاي ديگري را نيز به صورت همزمان انجام دهد كه شامل ترميم جداشدگي شبكيه يا خارج كردن عدسي كدر (كاتاراكت) مي باشند.
جراحي در حين مشاهده چشم توسط ميكروسكوپ انجام مي شود. وسايل ظريف جراحي با ايجاد برش كوچك در صلبيه (بخش سفيد رنگ چشم) در داخل چشم قرار مي گيرند.
به منظور دستيابي به بهترين ميزان بينايي ممكن براي شما، چشم پزشك يك يا چند مورد از موارد زير را انجام خواهد داد:

خارج كردن تمام زجاجيه كدر شده

خارج كردن بافت آسيب ديده موجود و تلاش براي برگرداندن شبكيه به محل اصلي خود
خارج كردن جسم خارجي كه ممكن است در چشم باشد.
درمان با ليزر براي كاهش احتمال خونريزي در آينده يا ثابت كردن از هم گسيختگي شبكيه
جايگزين كردن گاز يا هوا در چشم براي كمك به باقيماندن شبكيه در محل مناسب (حباب به آهستگي از محل خود ناپديد خواهد شد)
جايگزين كردن روغن سيليكون در چشم كه معمولا نياز به جراحي بعدي دارد.

 بعد از جراحي

احتمال وقوع درد يا ناراحتي بعد از جراحي قابل انتظار است. استفاده از محافظ چشمي براي مدت كوتاهي بعد از عمل توصيه مي شود. چشم پزشك در مورد استفاده از قطره چشمي و زمان از سر گرفتن فعاليت هاي معمول با شما صحبت خواهد كرد.
به توصيه هاي چشم پزشك در مورد نحوه قرارگيري سر در وضعيت خاص توجه نماييد، زيرا عدم توجه به اين موضوع مي تواند موجب شكست درمان شود.
تا زمان خروج حباب هاي گاز، پرواز با هواپيما يا مسافرت به ارتفاعات ممنوع است، زيرا افزايش سريع ارتفاع مي تواند منجر به افزايش خطرناك فشار چشم شود.
در مواردي كه از روغن سيليكون استفاده مي شود، لازم است به طور منظم و در فواصل معين بيمار را تحت نظر قرار داد، زيرا ممكن است در طول زمان روغن سيليكون موجب بروز مشكلاتي شود و نياز به خروج روغن در اسرع وقت وجود داشته باشد.

 خطرات و عوارض جراحي ويتركتومي كدامند؟

تمامي جراحي ها داراي خطراتي هستند، اما در جراحي ويتركتومي ميزان عوارض نسبت به مزاياي عمل بسيار كمتر مي باشد.

 بينايي شما به چه ميزان بهبود خواهد يافت؟

قدرت بينايي شما بعد از جراحي به چندين متغير وابسته است، بخصوص در مواردي كه قبل از انجام ويتركتومي بيماري چشمي باعث آسيب دائمي به شبكيه شده باشد. چشم پزشك با توجه به شرايط شما راجع به ميزان احتمال بهبود بينايي توضيح خواهد داد.

  

انتشار:

برچسب ها:

مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
کلینیک صدرا

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی و لیزیک صدرای اصفهان در سال 1382بدست پدر چشم پزشکی نویم ایران جناب آقای دکتر علی اصغر خدادوست در خیابان بلوار دانشگاه اصفهان افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود. مرکز چشم صدرا مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های چشم پزشکی روز دنیا و درحال حاضر در منطقه مرکزی کشور با پذیرش بیماران از استانهای همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس نقش محوری و بسزائی را دراعمال جراحی آب مروارید ،پیوند قرنیه ،گذاشتن لنز داخل چشمی ، ویتره و رتین (شبکیه)، استرابیسم(انحراف چشم)،آب سیاه(گلوکوم) ،بلفاروپلاستی و اعمال سرپایی دارد. ضمناً این مرکز با دستگاه های OCT و آنژیوگرافی ،اوربسکن،پنتاکم وتامی از چشم بیماران عکسبرداری و با دستگاه های لیزر اقدام به عمل لیزر شبکیه چشم می نماید. مرکز چشم پزشکی صدرا با مدیریت آقای دکتر حسن رزمجو فلوشیپ قرنیه و رتین و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی و تعداد 50 نفر چشم پزشک متخصص و فلوشیپ قرنیه و شبکیه خدمات درمانی خود را ارائه می دهد و با کلیه بیمه های پایه (تامین – خدمات – نیروهای مسلح) و بیمه های تکمیلی و بانکها و سازمان ها قرارداد و همکاری دارد.

نظرات
  • ناشناس ناشناس
    ساعت : 10:03:00 تاریخ : شنبه 3 / دی / 1401

    با سلام در کلینیک شما ویترکتومی انجام می شود؟

    پاسخ دادن
لطفا نظر خود را بنویسید