مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان

لنز های داخل چشمی

لنز های داخل چشمی

لنز های داخل چشمی

 

لنزهاي داخل چشمي اصلاح کننده عيوب انکسار

(آرتیزان؛ آرتیفلکس؛ وریسایس؛وریفلکس و لنزهای فیکیک اتاق خلفی)
(Artisan, Artiflex, Verisyse, Veriflex & Phakic PC IOLs)

 

 کاشت لنزهای داخل چشمی بدون عمل آب مروارید ( Phakic IOL Implantion )

کاشت لنز های داخل چشمی بدون عمل آب مروارید( که در اصطلاح علمی بنام لنز های phakic موسومند ودر ادامه بحث به همین نام اطلاق خواهند شد )  راه دیگری بجای لیزیک و لازک در جهت اصلاح عیوب ریفرکتیو بیماران است که در بعضی موارد حتی به نتایج بهتر وبا قابلیت پیش بینی بالاتر نیز می انجامد .
لنزهای فیکیک لنزهای شفافی هستند که بدون برداشتن عدسی خود بیمار  در جریان جراحی  در جایی  در حد فاصل قرنیه و عدسی و روی عنبیه (لنزهای اتاق قدامی )   ویا در فضایی که   پشت عنبیه وجود دارد(لنزهای اتاق خلفی)  قرار داده میشوند . بدیهی است نقش این لنز ها فوکوس کردن مناسب نور روی شبکیه و تشکیل تصویر بدون کمک عینک است .
نقش این لنز ها در اصلاح شماره چشم تا حدودی شبیه کنتاکت لنز است  با این تفاوت که اثرانکساری انها بجای کنتاکت لنز که از بیرون چشم شروع میشود نقش اصلاحی انها از درون چشم اغاز میگردد . علاوه بر این کارکرد  لنز های مزبور در واقع تا زمانی است که لنز خود بیمار مثلا در جریان عمل آب مروارید که ممکن است در سالهای بعدی عمر انجام شود برداشته میشود .بالطبع بعد از عمل آب مروارید و برداشتن لنز کدر بیمار و این لنز ها بطور همزمان  با قرار دادن لنز دیگری که بطور معمول در عمل اب مروارید گذاشته میشود خلاصی بیمار از عینک استمرار خواهد یافت .
بر خلاف کنتاکت لنز شما هـیچگاه این لنز ها را در داخل چشم خود احساس نخواهید کرد و به جز معاینات معمول سالیانه به مراقبت های اضافه ای نیاز پیدا نخواهید کرد .
 در بيماراني که دوربيني و يا نزديک بيني شديد دارند ويا ضخامت قرنيه براي اصلاح با ليزر کافی نباشد، مي توان بدون خارج کردن لنز طبيعي چشم، با کار گذاشتن لنز داخل چشمي مخصوصي در داخل چشم عيب انکسار را اصلاح کرد. با اين عمل چون عدسي طبيعي چشم دست نخورده باقي مي ماند، قدرت تطابق چشم حفظ شده و افرادي که به سن پيرچشمي نرسيده باشند، علاوه بر ديد خوب دور، ديد نزديک خوبي نيز خواهند داشت. در اين عمل از طريق ايجاد برش بسيار کوچکي در محيط قرنيه، لنز ظريفي در جلوي لنز طبيعي چشم کار گذاشته مي شود تا نزديک بيني و يا دوربيني را اصلاح کند.
اين لنزها انواع مختلف دارند. عده اي از آن ها در اتاق قدامي چشم (پشت قرنيه و جلوي عنبيه قسمت رنگي چشم) قرار مي گيرند و عده اي از آن ها در اتاق خلفي چشم (بر روي عدسي بيمار و در پشت عنبيه).

 

          

                        لنز اتاق قدامي (آرتيزان)                            لنز اتاق خلفي يا لنزهاي کولامر

اين لنزها به صورت دائمي داخل چشم قرار داده مي شوند ولي در هر زماني مي توان با عمل جراحي آنها را برداشت. هر كدام از اين انواع معايب و مزاياي خاص خود را دارند.  رايج ترين آنها Verisyse و Artisan  است. لنزهاي Verisyse ، لنزهاي نازک ولي غير قابل انعطافي هستند که تأييديه انجمن دارو و غذاي آمريکا (FDA ) را نيز دريافت کرده اند و تدريجا در بين چشم پزشکان مقبوليت پيدا مي کنند. لنز ديکري که احتمالا بهتر است، نوع تاشو  يا انعطاف پذير اين لنزهاست(Artiflex & Veriflex) که براي اصلاح دوربيني و يا نزديک بيني شديد استفاده مي شود. مزيت اين لنز ،اين است که در حالت تا شده وارد چشم مي شود و سپس در داخل چشم باز شده و کار گذاشته مي شود؛ لذا مي توان از برش کوچکتري آنرا کار گذاشت و در نتيجه آستيگماتيسم ناشي از برش عمل کمتر است.


لنز آرتيزان به سطح قدامي عنبيه قلاب مي شود

 
محل قرارگيري لنز آرتيزان در چشم پس از عمل

اين لنزها براي کساني پيشنهاد مي شود که شماره چشمشان بيشتر از محدوده قابل اصلاح با جراحي هاي ليزري قرنيه ( ليزيک، لازک و ....)
است و يا ضخامت قرنيه کمي دارند. از انجاييکه اين عمل توأم با ريسک بالاتري است، در افرادي که نزديک بيني و دوربيني بالاتري دارند بکار مي رود.

 

فوتوريفرکتيو کراتکتومي (پی آر کی) چيست؟

                   

انتشار:
مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
کلینیک صدرا

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی و لیزیک صدرای اصفهان در سال 1382بدست پدر چشم پزشکی نویم ایران جناب آقای دکتر علی اصغر خدادوست در خیابان بلوار دانشگاه اصفهان افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود. مرکز چشم صدرا مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های چشم پزشکی روز دنیا و درحال حاضر در منطقه مرکزی کشور با پذیرش بیماران از استانهای همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس نقش محوری و بسزائی را دراعمال جراحی آب مروارید ،پیوند قرنیه ،گذاشتن لنز داخل چشمی ، ویتره و رتین (شبکیه)، استرابیسم(انحراف چشم)،آب سیاه(گلوکوم) ،بلفاروپلاستی و اعمال سرپایی دارد. ضمناً این مرکز با دستگاه های OCT و آنژیوگرافی ،اوربسکن،پنتاکم وتامی از چشم بیماران عکسبرداری و با دستگاه های لیزر اقدام به عمل لیزر شبکیه چشم می نماید. مرکز چشم پزشکی صدرا با مدیریت آقای دکتر حسن رزمجو فلوشیپ قرنیه و رتین و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی و تعداد 50 نفر چشم پزشک متخصص و فلوشیپ قرنیه و شبکیه خدمات درمانی خود را ارائه می دهد و با کلیه بیمه های پایه (تامین – خدمات – نیروهای مسلح) و بیمه های تکمیلی و بانکها و سازمان ها قرارداد و همکاری دارد.

نظرات
لطفا نظر خود را بنویسید