ویترکتومی عمیق

 

 ويتركتومي (Vitrectomy)  

 

ويتركتومي نوعي از جراحي چشمي است كه براي درمان برخي از اختلالات شبكيه و زجاجيه به كار مي رود. شبكيه بافت حساس به نور در قسمت عقب كره چشم است. زجاجيه ماده شفاف و ژله اي است كه بخش مياني چشم را پر مي كند. در طي اين جراحي، زجاجيه تخليه شده و معمولا با يك محلول BSS جايگزين مي شود.

 چه زماني نياز به ويتركتومي وجود دارد؟

چشم پزشك ممكن است براي درمان اختلالات زير ويتركتومي را به شما توصيه كند:

 • رتينوپاتي ديابتي: اگر خونريزي و كشيدگي بر روي شبكيه وجود داشته باشد
 • برخي از موارد جداشدگي شبكيه
 • عفونت بخش هاي داخلي كره چشم
 • جراحت شديد چشم
 • چروك شدگي ماكولا (ناحيه مركزي شبكيه)
 • سوراخ ماكولا
 • به دنبال بروز برخي اختلالات بعد از جراحي كاتاراكت

   ويتركتومي چگونه بينايي را بهبود مي بخشد؟

  جراحي ويتركتومي اغلب باعث بهبود بينايي يا تثبيت آن مي شود. خون يا باقيمانده هاي ناشي از عفونت يا التهاب كه ممكن است باعث انسداد يا محو شدن تصوير براي تمركز بر روي شبكيه شود، توسط جراحي خارج مي شود.

  بافت آسيب ديده اي كه ممكن است باعث جابجايي، چروك خوردگي يا از هم گسيختگي شبكيه شود، با جراحي ويتركتومي خارج مي شود. در صورتي كه شبكيه در محل اصلي خود نباشد، بينايي كاهش مي يابد.

  با اين روش، همچنين مي توان جسم خارجي را كه به دنبال ضربه در داخل چشم گير افتاده است، خارج نمود. در صورتي كه اين اجسام خارج نشوند، بينايي در اغلب موارد دچار آسيب مي شود.

   در جراحي ويتركتومي چه اتفاقاتي مي افتد؟

  قبل از جراحي

  چشم پزشك شما در مورد انتخاب روش ارجح بيهوشي (موضعي يا عمومي) تصميم خواهد گرفت. ممكن است به مدت يك شب در بيمارستان بمانيد. قبل از جراحي، ممكن است براي آگاهي پزشك از خطرات خاص پزشكي نياز به معاينه باليني وجود داشته باشد.

   جراحي ويتركتومي

  مدت عمل جراحي بسته به شرايط شما از يك تا چند ساعت متغير است. در برخي شرايط ممكن است چشم پزشك روش هاي ديگري را نيز به صورت همزمان انجام دهد كه شامل ترميم جداشدگي شبكيه يا خارج كردن عدسي كدر (كاتاراكت) مي باشند.

  جراحي در حين مشاهده چشم توسط ميكروسكوپ انجام مي شود. وسايل ظريف جراحي با ايجاد برش كوچك در صلبيه (بخش سفيد رنگ چشم) در داخل چشم قرار مي گيرند.

  به منظور دستيابي به بهترين ميزان بينايي ممكن براي شما، چشم پزشك يك يا چند مورد از موارد زير را انجام خواهد داد:

 • خارج كردن تمام زجاجيه كدر شده
 • خارج كردن بافت آسيب ديده موجود و تلاش براي برگرداندن شبكيه به محل اصلي خود
 • خارج كردن جسم خارجي كه ممكن است در چشم باشد.
 • درمان با ليزر براي كاهش احتمال خونريزي در آينده يا ثابت كردن از هم گسيختگي شبكيه
 • جايگزين كردن گاز يا هوا در چشم براي كمك به باقيماندن شبكيه در محل مناسب (حباب به آهستگي از محل خود ناپديد خواهد شد)
 • جايگزين كردن روغن سيليكون در چشم كه معمولا نياز به جراحي بعدي دارد.

 بعد از جراحي

احتمال وقوع درد يا ناراحتي بعد از جراحي قابل انتظار است. استفاده از محافظ چشمي براي مدت كوتاهي بعد از عمل توصيه مي شود. چشم پزشك در مورد استفاده از قطره چشمي و زمان از سر گرفتن فعاليت هاي معمول با شما صحبت خواهد كرد.

به توصيه هاي چشم پزشك در مورد نحوه قرارگيري سر در وضعيت خاص توجه نماييد، زيرا عدم توجه به اين موضوع مي تواند موجب شكست درمان شود.

تا زمان خروج حباب هاي گاز، پرواز با هواپيما يا مسافرت به ارتفاعات ممنوع است، زيرا افزايش سريع ارتفاع مي تواند منجر به افزايش خطرناك فشار چشم شود.

در مواردي كه از روغن سيليكون استفاده مي شود، لازم است به طور منظم و در فواصل معين بيمار را تحت نظر قرار داد، زيرا ممكن است در طول زمان روغن سيليكون موجب بروز مشكلاتي شود و نياز به خروج روغن در اسرع وقت وجود داشته باشد.

 خطرات و عوارض جراحي ويتركتومي كدامند؟

تمامي جراحي ها داراي خطراتي هستند، اما در جراحي ويتركتومي ميزان عوارض نسبت به مزاياي عمل بسيار كمتر مي باشد.

 بينايي شما به چه ميزان بهبود خواهد يافت؟

قدرت بينايي شما بعد از جراحي به چندين متغير وابسته است، بخصوص در مواردي كه قبل از انجام ويتركتومي بيماري چشمي باعث آسيب دائمي به شبكيه شده باشد. چشم پزشك با توجه به شرايط شما راجع به ميزان احتمال بهبود بينايي توضيح خواهد داد.

  

تگ سايت:

 

انتشار مطلب:

اخبار و مقالات

Our Blog post image goes here

اگر فردی احساس می کند بینایی اش ضعیف شده و مانند سابق نمی تواند دور یا نزدیک را ببیند، باید بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کند. چشم پزشک می تواند با معاینه دقیق چشم ها، عینکی با شماره مناسب که فاصله کانونی خوبی هم داشته

Our Blog post image goes here

چشم حساسترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . مواظبت از چشم جهت جلوگیری از بیماری ، کاری بسیار آسانتر و کم هزینه تر از درمان بیماری است چرا که بیماری بجز هزینه ممکن است

Our Blog post image goes here

آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به بینایی یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید

Our Blog post image goes here

لنزها وسایل طبی‌ای هستند که با انگیزه‌های گوناگون جایگزین عینک‌های طبی یا سایر روش‌های اصلاح بینایی (لیزر، پی‌آر‌کی و…) می‌شوند. استفاده از لنز فقط برای اصلاح عیوب انکساری چشمی ‌نیست و مصرف دیگری هم دارد