مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان

جدیدترین روش لیزیک چشم ها ( PRK)

جدیدترین روش لیزیک چشم ها ( PRK)

جدیدترین روش لیزیک چشم ها ( PRK)

شیوه جدید لیزیک چشم ها( فوتوريفرکتيو کراتکتومي) ياPRK

 

 

 فوتوريفرکتيو کراتکتومي (پی آر کی) چيست؟

فوتوريفرکتيو کراتکتومي يا PRK نوعي جراحي ليزري است که براي اصلاح عيوب انکساري در افراد نزديک بين، دوربين و آستيگمات استفاده مي شود. در اين عمل براي شکل دهي قرنيه و اصلاح عيب انکساري، مشابه ليزيک از ليزر اگزايمر استفاده مي شود؛ اما بر خلاف ليزيک نياري به استفاده از  دستگاه ميکروکراتوم و برداشتن لايه اي از قزنيه نيست؛ بلکه براي اصلاح بينايي سطح قرنيه (پس از تراشدن سلولهاي سطحي يا اپيتليوم) مستقيما ليزر مي شود. PRK  در افرادي که قرنيه نازک و يا اختلالات قرنيه اي خاص ديگري دارند، مناسب تر است.
 همچنينPRK از آنجاييکه در اين عمل فلپ (لايه) برداشته نمي شود، عوارض در مربوط به فلپ وجود ندارد. در PRK با برداشتن بافت از مرکز قرنيه،  شيب انحناي آن کمتر شده و نزديک بيني اصلاح مي شود. براي اصلاح دوربيني، با برداشت بافت از قسمت هاي محيطي قرنيه، شيب انحناي مرکزي آن بيشتر شده و دور بيني اصلاح مي شود. براي اصلاح آستيگماتيسم، قرنيه طوري تراش داده مي شود که به شکل کروي درآيد

  تکنيک عمل ليزر PRK

 قسمت اعظم مراحل عمل ليزر PRK شبيه عمل LASIK است؛ اما تفاوت عمده در اين است که در ليزيک پس از برداشتن لايه اي از قرنيه (فلپ)، با ليزر مقداري بافت از قسمت مياني ضخامت قرنيه تراشيده مي شود ولي در ليزر PRK ، انرژي ليزر بر سطح قرنيه اعمال مي شود.

 
 تفاوت عمل لیزیک و فوتوریفرکتیو کراتکتومی یا PRK

 

قبل از عمل، معاينه کامل پزشکي و چشمي انجام مي شود. انکسار سنجي دقيقي براي تعيين نمره چشم انجام مي شود. براي اندازه گيري دقيقتر از قطره هاي چشمي نيز استفاده مي شود.  نقشه اپتيکي خاصي بنام "توپوگرافي" يا "ارب اسکن" نيز جهت ارزيابي وضعيت اپتيکي قرنيه بايد تهيه شود. ضخامت قرنيه نيز با روشي بنام "پاکي متري" اندازه گيري مي شود.

 

 در هنگام عمل جراحي، با ماده ضد عفوني کننده (بتادين)  پلکها و دور چشم ها ضد عفوني مي شوند. تکنسين اتاق عمل چند بار در چشمتان قطره هاي بي حسي و آنتي بيوتيک مي ريزد طوري که در حين عمل احساس درد و ناراحتي نخواهيد داشت. سپس روي تخت عمل دراز مي کشيد و ميکروسکوپ عمل روبروي صورتتان قرار مي گيرد . 
آيا فوتوریفرکتیو کراتکتومی یا PRK با بيهوشي عمومي انجام مي شود يا بي حسي موضعي؟
ليزيك تحت تاثير قطره بيحسي موضعي كه سطح چشم (ملتحمه و قرنيه) را بيحس مي كند انجام ميگيرد.

 

 

مزاياي عمل PRK

  براي نزديک بيني، دور بيني و آستيگماتيسم کم تا متوسط مناسب تر است.
 طول زمان عمل نسبت به ليزيك كوتاه تر  است.
 عوارض مربوط به ايجاد فلاپ، نظير:  بروز التهاب هاي عمقي قرنيه (DLK) ، چين و چروک فلپ، جدا شدن کامل فلپ، برش ناقص فلپ و ... وجود ندارد. 
 به ميكروكراتوم و تكنولوژي مربوطه نياز ندارد.

توصیه ها و اقدامات قبل از عمل:

 چند روز قبل و بعد از عمل از مواد آرایشی در اطراف چشمها استفاده نشود
در صورت داشتن لنز تماسی نباید قبل از جراحی استفاده شود (لنز نرم یک هفته و لنز سخت سه هفته)
در صورت استفاده از هر دارویی یا بارداری و شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید
 از به کاربردن عطر و ادکلن در هنگام عمل خودداری کنید زیرا روی دستگاه اثر میگذارد
افزایش همکاری شما حین عمل موجب افزایش شانس موفقیت عمل میشود
در صورت نیاز میتوانید یک قرص mg5 دیازپام را حدود نیم ساعت قبل از شروع جراحی استفاده کنید تا از اضطراب شما کاسته شود

توصیه های حین عمل:

این عمل تحت بی حسی موضعی با قطره انجام میشود.
از پلک زدن و حرکت دادن سر خودداری کنید.
به نور قرمز چشمک زن نگاه کنید و چشم خود را تکان ندهید

 مراقبتهای بعد از عمل:

مدتی پس از عمل توسط پزشک معاینه خواهید شد و لنز پانسمان برداشته میشود. حتی ممکن است تا چند روز پس از عمل سوزش، اشک ریزش، درد و دید تار داشته باشید که این طبیعی است و به مرور دید شما باز خواهد گشت. استراحت بسیار خوب است. تا یک ماه از مالش چشمها خودداری کنید. مواد آرایشی چشمها را به مدت دو هفته استفاده نکنید. تا روز پس از عمل به صورت خود آب نزنید و تا 4 هفته شنا نکنید. استفاده از عینک آفتابی در روزهای پس از عمل توصیه میشود تغییرات دید پس از عمل (تار شدن و واضح شدن) طبیعی است و به تدریج از بین میرود.

 

                                       

لیزیک چشم 

عمل PRK

کلینیک چشم پزشکی صدرا

انتشار:
مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
کلینیک صدرا

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی و لیزیک صدرای اصفهان در سال 1382بدست پدر چشم پزشکی نویم ایران جناب آقای دکتر علی اصغر خدادوست در خیابان بلوار دانشگاه اصفهان افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود. مرکز چشم صدرا مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های چشم پزشکی روز دنیا و درحال حاضر در منطقه مرکزی کشور با پذیرش بیماران از استانهای همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس نقش محوری و بسزائی را دراعمال جراحی آب مروارید ،پیوند قرنیه ،گذاشتن لنز داخل چشمی ، ویتره و رتین (شبکیه)، استرابیسم(انحراف چشم)،آب سیاه(گلوکوم) ،بلفاروپلاستی و اعمال سرپایی دارد. ضمناً این مرکز با دستگاه های OCT و آنژیوگرافی ،اوربسکن،پنتاکم وتامی از چشم بیماران عکسبرداری و با دستگاه های لیزر اقدام به عمل لیزر شبکیه چشم می نماید. مرکز چشم پزشکی صدرا با مدیریت آقای دکتر حسن رزمجو فلوشیپ قرنیه و رتین و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی و تعداد 50 نفر چشم پزشک متخصص و فلوشیپ قرنیه و شبکیه خدمات درمانی خود را ارائه می دهد و با کلیه بیمه های پایه (تامین – خدمات – نیروهای مسلح) و بیمه های تکمیلی و بانکها و سازمان ها قرارداد و همکاری دارد.

نظرات
 • زینب افروشه
  ساعت : 14:48:21 تاریخ : جمعه 20 / تیر / 1399

  سلام وقتتون بخیر.هزینه عمل رو میخواستم بپرسم ؟؟!!! چشم های من بخاطر مطالعه زیاد و استفاده زیاد از گوشی نزدیک بین شده و یک سوال دیگه و اونم اینکهبعد عمل چشمم ب نور حساس نمیشه مثل لیزیک؟؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید مرسی

  پاسخ دادن
 • اسماعیل رویین
  ساعت : 18:45:31 تاریخ : شنبه 18 / مرداد / 1399

  هزینه عملprkچقدر است و تا چه مدت نزدیک بینی ودوربینی چشم را نداریم یعنی تا پایان عمر چشم ما مشکل دوربین و نزدیک بین نخواهیم داشت دفترچه تامین درمانی وبیمه تکمیلی حافظ دارم ممنون اگر جواب را درواتساپ برایم ارسال کنید بعداز عمل کی میتوانیم رانندگی کنیم

  پاسخ دادن
لطفا نظر خود را بنویسید