مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
بستن لودینگ

سینوزیت و درد چشم

سینوزیت و درد چشم

سینوزیت و درد چشم

سینوزیت و درد چشم 

 در این مقاله برآنیم تا شما را با عوارض و مشکلات خطرناک عفونتهای سینوزیتی برای  چشم آشنا کنیم . 

کلینیک چشم پزشکی صدرا در اصفهان ارائه دهنده کلیه خدمات چشم

اغلب گسترش عفونت سینوزیت موجب عفونتهای کاسه چشم می شود. در صورت پیشرفت عفونت، حرکات چشم دردناک خواهد بود و کره چشم به سمت جلو بر آمده می شود که با ادامه این روال ممکن است چشم کاملا بی حرکت شود. در قسمت زیر بیماری سینوزیت و عوارض چشمی آن را قرار داده ایم.

سینوزیت و عوارض چشمی

هفتادوپنج درصد عفونتهای کاسه چشم در اثر گسترش عفونت از سینوزیت سینوس های پارانازال به خصوص سینوس های اتمویید به وجود می آیند . عوارض داخل اربیت شایعترین عوارض سینوزیت هستند. بروز عوارض اربیتال مرحله به مرحله بوده و در مراحل اولیه ممکن است با گزش حشرات اشتباه شود اما با شرح حال دقیق این اشتباه برطرف میشود. علت شیوع عوارض اربیتال مجاورت بسیار نزدیک سینوسها به اربیت و نیز فاصله بسیار ناچیز با ضخامت بسیار کم استخوان محافظ ( لامینا پاپی راسه ) و ارتباطات عروقی است.

ادم التهابی : این بیماران با تورم بافت نرم پلک فوقانی یا تحتانی مراجعه می نمایند . در این بیماران محدودیت حرکات چشم ، کاهش حدت بینایی و کموزیس وجود ندارد . درمان تجویز آنتی بیوتیک مناسب جهت درمان سینوزیت می باشد . این بیماران را می توان به صورت سرپایی پیگیری نمود . نکته بسیار مهم عدم وجود کموزیس و عدم اختلال بینائی و حرکات چشمی است.

سلولیت اربیت : گسترش عفونت از سینوس اتمویید ممکن است موجب سلولیت منتشر بافت اربیتال شود . بطور تیپیک تهاجم اولیه با یک حمله لرز همراه است . درجه حرارت افزایش می یابد و درد مبهمی در عمق چشم حس می شود . از علایم زودرس بیمار، التهاب و ادم پلک ها در ناحیه کانتوس داخلی است .

برای خواندن مقالات بیشتر درباره چشم در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا کلیک کنید

 

ارتباط سینوزیت و عوارض چشمی

با پیشرفت عفونت کره چشم به طرف جلو برآمده می شود . حرکات چشم دردناک است ، اما تا وقتی که التهاب بسیار پیشرفته و پروپتوز شدید نداشته باشد ، چشم قادر به حرکت است . در مراحل بعدی ملتحمه قرمز ، ادماتو و ضخیم می شود ( کموزیس ) و بیمار بطور ناگهانی بدحال می شود . با ادامه عفونت ممکن است چشم کاملا“ بی حرکت گردد . همچنین پلک ها متورم و قرمز می شوند و ملتحمه به قدری متورم گردد که پلک ها بسته نشود . این بیماران باید در بیمارستان بستری شوند و تحت درمان با آنتی بیوتیک های داخل وریدی نظیر پنی سیلین مقاوم به پنی سیلیاز و یا سفالوسپورین قرار گیرند .

معمولا“ ترکیبی از ۲ یا چند آنتی بیوتیک به کار می رود .

آبسه ساب پریوستئال : هنگامی که عفونت از طریق صفحه خارجی اتمویید گسترش یابد ، ولی وارد بافت پری اربیت نگردد ، چرک بین استخوان و بافت پری اربیت و بخصوص زیر پریوست تجمع می یابد و آبسه پری اربیت پدید می آید . علایم به شدت سلولیت اربیت نمی باشد ، البته بیماران غالبا“ توکسیک به نظر می رسند . در این بیماران تب، درد در حرکات چشم و ادم کانتوس داخلی وجود دارد . چشم ممکن است به آرامی ، به میزان اندکی به سمت بیرون و پایین رانده شود . البته ممکن است پروپتوز و محدودیت حرکات چشم شدید باشد . کموزیس یا وجود ندارد و یا اندک است .

مشکلات ناشی از سینوزیت و عوارض چشمی

فشار بر کانتوس داخلی موجب درد می شود . آبسه ممکن است پاره شده ، موجب سلولیت اربیت گردد . تشخیص آبسه ساب پریوستئال عموما“ بر اساس شرح حال و معاینه فیزیکی است و توسط تصویر کلاسیک در سی تی اسکن تایید می شود . آبسه های پری اربیتال را باید جهت جلوگیری از انتشارشان به چشم یا سخت شامه تخلیه نمود . با دادن برش در کانتوس داخلی و جداسازی پریوست از دیواره اتمویید تخلیه انجام می شود . با انجام تخلیه ( چه از راه داخل بینی و چه از راه خارجی ) و استفاده از آنتی بیوتیک های داخل وریدی ، تقریبا“ بهبودی قطعی است .

آیا با خدمات درمانی کلینیک چشم پزشکی صدرا در اصفهان آشنا هستید ؟

همزمان باید اتموئیدکتومی قدامی نیز انجام داد.

آبسه اربیت : بیمارانی که بعلت پارگی آبسه ساب پریوستال دچار تجمع چرک در کاسه چشم می شوند ، علایم پروپتوز شدید ، کموزیس ، افتالموپلژی و کاهش بینایی را نشان می دهند . در صورت عدم درمان یا درمان ناکافی اغلب بینایی از دست می رود

. ترومبوز سینوس کاورنو : هنگامی که عفونت از طریق مسیرهای وریدی ( معمولا“ ورید آنگولار ) به سینوس کاورنو برسد ، ترومبوز سپتیک آن رخ می دهد . بیماری بطور ناگهانی آغاز می شود و علایم شدید هستند . بروز حملات لرز و افزایش زیاد درجه حرارت یک قاعده است . دردی عمقی در پشت چشم ها حس می شود . بیمار سریعا“ حالت توکسیک پیدا می کند و ممکن است به حالت نیمه کما برود . علائم بیمار در چشم دو طرفه است.

عوارض خطرناک سینوزیت

اعصاب جمجمه ای سوم ، چهارم و ششم ارتباط نزدیکی با سینوس کاورنو دارند و در ترومبوز این سینوس درگیر می شوند . در ابتدا فلج انتخابی اعصاب چشمی ایجاد می شود بعبارت دیگر علائم فلج قدم به قدم و یا فقط در موارد خاصی رخ میدهد. این امر به افتراق ترومبوز سینوس کاورنو از سلولیت اربیت که در آن ایجاد افتالموپلژی کامل یک قاعده است کمک می کند . در نهایت هر دو چشم دچار بی حرکتی کامل ، ادم پلک و کموزیس می شوند . در صورت عدم تشخیص ، بیمار ممکن است در عرض ۴۸ تا ۷۲ ساعت بمیرد . علیرغم درمان کافی بیش از ۲۵ درصد بیماران می میرند .

درمان تجویز آنتی بیوتیک های داخل وریدی است . تجویز هپارین و استروئید ممکن است سبب بهتر شدن پیش آگهی شود . هموفیلوس آنفلوآنزا شایعترین ارگانیسم کشت داده شده در عوارض چشمی سینوزیت است . زیرا اکثر این عوارض در کودکان رخ می دهد . استافیلوکوک آرئوس و استرپتوکوک ها در آبسه بطور شایع یافت می شوند . تقریباً یک سوم تا یک دوم کشت های بعمل آمده در عوارض کاسه چشمی به علت مصرف آنتی بیوتیک ها و یا حضور بی هوازیها منفی گزارش می شوند .


انتشار:

برچسب ها:

مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
کلینیک صدرا

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی و لیزیک صدرای اصفهان در سال 1382بدست پدر چشم پزشکی نویم ایران جناب آقای دکتر علی اصغر خدادوست در خیابان بلوار دانشگاه اصفهان افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود. مرکز چشم صدرا مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های چشم پزشکی روز دنیا و درحال حاضر در منطقه مرکزی کشور با پذیرش بیماران از استانهای همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس نقش محوری و بسزائی را دراعمال جراحی آب مروارید ،پیوند قرنیه ،گذاشتن لنز داخل چشمی ، ویتره و رتین (شبکیه)، استرابیسم(انحراف چشم)،آب سیاه(گلوکوم) ،بلفاروپلاستی و اعمال سرپایی دارد. ضمناً این مرکز با دستگاه های OCT و آنژیوگرافی ،اوربسکن،پنتاکم وتامی از چشم بیماران عکسبرداری و با دستگاه های لیزر اقدام به عمل لیزر شبکیه چشم می نماید. مرکز چشم پزشکی صدرا با مدیریت آقای دکتر حسن رزمجو فلوشیپ قرنیه و رتین و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی و تعداد 50 نفر چشم پزشک متخصص و فلوشیپ قرنیه و شبکیه خدمات درمانی خود را ارائه می دهد و با کلیه بیمه های پایه (تامین – خدمات – نیروهای مسلح) و بیمه های تکمیلی و بانکها و سازمان ها قرارداد و همکاری دارد.

نظرات
لطفا نظر خود را بنویسید