مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
بستن لودینگ

محافظت از چشمها در برابر اشعه یووی

محافظت از چشمها در برابر اشعه یووی

محافظت از چشمها در برابر اشعه یووی

چگونه میتوانیم از چشمهای خود در برابر اشعه یووی خورشید محافظت کنیم .

در این مقاله میخواهیم شما را با راههای محافظت چشمانتان در برابر نور خورشید اشنا کنیم .

تعداد بیشماری  از مردم به خوبی از مضرات اشعه‌های فرابنفش خورشید (UV) آگاه هستند اما شمار اندکی از آنها می‌داند که حتی در روزهای ابری و بارانی هم باید چشم‌های خود را در برابر این تابش‌های خطرناک محافظت کنند.

جالب است بدانید که تقریبا ۴۰ درصد از جذب شدن UV زمانی رخ می‌دهد که فرد زیر نور مستقیم خورشید قرار ندارد. بنابراین، بدون محافظ مناسب برای چشم‌های خود، تابش‌های فرابنفش همیشه در کمین آسیب رساندن به چشمان شما هستند و سلامت بینایی‌تان را تهدید می‌کنند.

۲۷ درصد از بزرگسالان به‌ندرت از عینک آفتابی استفاده می‌کنند و تقریبا ۳۶ درصد از آن نمی‌دانند که چشم نیز همانند پوست دچار آفتاب‌سوختگی می‌شود.

دراین مقاله به معرفی ترفندهایی پرداختیم که با رعایت آنها می‌توانید چشمان خود را در برابر نورهای مضر خورشید محافظت کنید..

برای مشاهده مقالات بیشتر در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا اینجا کنید

 

راههای محافظت چشم 

۱- از چشم در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت کنید

اشعه‌های فرابنفش به سه دسته مجزا تقسیم می‌شوند:
UVA
UVB
UVC

از آنجا که UVC به‌طور کامل توسط لایه اوزن جذب می‌شود، شما فقط باید نگران خطرات ناشی از دو تابش دیگر باشید. هر دو اشعه فرابنفش نوع A و B برای پوست و چشم انسان مضر هستند. UVA و UVB می‌توانند به سرطان یا تغییر شکل قرنیه چشم منتهی شوند.

به‌همین خاطر بسیار مهم  است که از عدسی‌های عینک که دارای قابلیت محافظت در برابر اشعه UV هستند استفاده کنید تا سلامت چشمتان حفظ شود.

۲- بلندی فریم عینک را چک کنید

بلندی فریم و عدسی عینک برای این اهمیت دارد که علاوه بر مردمک چشم، پلک‌ها و پوست اطراف چشم را به‌طور کامل پوشش دهد. ارتفاع عدسی باید حداقل ۳۰ میلی‌متر باشد تا یک عینک آفتابی را بتوان «خوب» دانست.

۳- مراقب پوشش عینک‌ها باشید

پوشش‌های ضد خراش و ضد انعکاس نور بعلاوه پوشش ضد UV از واجبات یک عینک آفتابی مناسب بشمار می‌روند. با این سه گزینه عینک می‌تواند تا حد زیادی از ورود اشعه‌های مضر فرابنفش به چشم پیشگیری کند.

۴- عینک آفتابی برای کودکان واجب است

همیشه این را در نظر داشته باشید که قرار داشتن در معرض نور خورشید و تابش‌های خطرناک آفتاب برای کودکانی که بیشتر وقت خود را در پارک و کوچه و خیابان سپری می‌کنند، می‌تواند خطرزا باشد. به‌منظور پیشگیری از آسیب دیدنچشم کودکان، برای آنها عینک‌هایی با قدرت محافظت ۱۰۰ درصدی در برابر UVA و UVB خریداری کنید.

اگر فرزند شما عینکی است حتما سعی کنید یک عینک آفتابی طبی برای وی تهیه کنید تا زیر نور خورشید همیشه عینک دودی به چشم داشته باشد و در عین حال، مشکل بینایی هم نداشته باشد.

برای خواندن مقاله بیماریهای رایج چشم کودکان در کلینیک چشم پزشکی صدرا اینجا کلیک کنید

چطور می‌توان به طور کامل از چشم در برابر اشعه‌های  یووی محافظت کرد؟

ایده‌آل‌ترین روش برای محافظت از چشم در برابر تابش‌های فرابنفش خورشید این است که اگر لنز در چشم دارید حتما از عینک آفتابی هم استفاده کنید. البته لنزهایی که قدرت محافظت در برابر یووی دارند نیز در بازار موجود است.

دریافت نوبت اینترنتی کلینیک چشم پزشکی صدرا در اصفهان

انتشار:

برچسب ها:

مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
کلینیک صدرا

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی و لیزیک صدرای اصفهان در سال 1382بدست پدر چشم پزشکی نویم ایران جناب آقای دکتر علی اصغر خدادوست در خیابان بلوار دانشگاه اصفهان افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود. مرکز چشم صدرا مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های چشم پزشکی روز دنیا و درحال حاضر در منطقه مرکزی کشور با پذیرش بیماران از استانهای همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس نقش محوری و بسزائی را دراعمال جراحی آب مروارید ،پیوند قرنیه ،گذاشتن لنز داخل چشمی ، ویتره و رتین (شبکیه)، استرابیسم(انحراف چشم)،آب سیاه(گلوکوم) ،بلفاروپلاستی و اعمال سرپایی دارد. ضمناً این مرکز با دستگاه های OCT و آنژیوگرافی ،اوربسکن،پنتاکم وتامی از چشم بیماران عکسبرداری و با دستگاه های لیزر اقدام به عمل لیزر شبکیه چشم می نماید. مرکز چشم پزشکی صدرا با مدیریت آقای دکتر حسن رزمجو فلوشیپ قرنیه و رتین و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی و تعداد 50 نفر چشم پزشک متخصص و فلوشیپ قرنیه و شبکیه خدمات درمانی خود را ارائه می دهد و با کلیه بیمه های پایه (تامین – خدمات – نیروهای مسلح) و بیمه های تکمیلی و بانکها و سازمان ها قرارداد و همکاری دارد.

نظرات
لطفا نظر خود را بنویسید