مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
بستن لودینگ

چشم و تشخیص آلزایمر

چشم و تشخیص آلزایمر

چشم و تشخیص آلزایمر

چشم و تشخیص آلزایمر 

پژوهشگران مرکز چشم دوک در ایالات متحده دریافته‌اند که تفاوت قابل‌توجهی بین رگ‌های خونی شبکیه بیماران مبتلا به آلزایمر و سایر افراد وجود دارد. پژوهش جدید نشان می‌دهد که معاینه چشم می‌تواند مزایایی بیش از ارتقاء نسخه عینک داشته باشد.پژوهشگران امیدوارند در آینده با معاینه ساده چشم، تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر قبل از ظهور علائم آن امکان‌پذیر شود.
روش تصویربرداری که پژوهشگران از آن بهره بردند، «آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری (OCTA)» نام دارد که به پزشکان امکان بررسی جریان خون در مویرگ‌های ریز پشت شبکیه چشم را می‌دهد. در این پژوهش از چشم ۲۰۰ شرکت‌کننده با دستگاه‌ جدید OCTA تصویربرداری شد. جدا از ۱۳۳ نفری که در گروه کنترل شده قرار داشتند و افرادی سالم را شامل می‌شدند، ۳۹ فرد مبتلا به آلزایمر و ۳۷ نفر دیگر که به اختلال شناختی خفیف (MCI) مبتلا بودند در پژوهش جدید حضور داشتند.
در افرادی که دارای مغزی سالم هستند، رگ‌های خونی میکروسکوپی، تار متراکمی را پشت شبکیه آن‌ها تشکیل می‌دهد که در ۱۳۳ نفر گروه کنترل دیدیم. اما برای ۳۹ شرکت‌کننده‌ای که مبتلا به آلزایمر بودند، این تار تراکم کمتری داشت و حتی در برخی نواحی بسیار نازک بود.شارون فِکرت، متخصص چشم و جراح شبکیه در مرکز چشم دوک و پژوهشگر اصلی پژوهش جدید، در بیانیه‌ای گفت: «ما عروق خونی را اندازه‌گیری می‌کنیم که در معاینه‌های عادی منظم چشم دیده نمی‌شوند، این کار را با تکنولوژی غیرتهاجمی جدیدی انجام می‌دهیم که ظرف چند دقیقه تصاویر کیفیت بالایی از عروق خونی بسیار کوچکِ پشت شبکیه چشم ثبت می‌کند.ممکن است این تغییر تراکم رگ‌های خونی شبکیه چشم؛ بازتابی از رگ‌های خونی کوچک مغز باشند، آن هم قبل از اینکه هرگونه تغییری در عملکرد شناختی بیمار را تشخیص دهیم.

در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا بیشتر بخوانید :ساختمان چشم انسان 

در حال حاضر پزشکان می‌توانند بیماری‌های زوال عقل را ازطریق آزمایش‌های تصویربرداری مغز مانند MRIیا سی‌تی اسکن، آزمایش‌های عصب‌شناختی و سایر روش‌ها تشخیص دهند.اما یافته‌های پژوهشگران می‌تواند به معنای توسعه روش ساده‌تر، مقرون به‌صرفه‌تر و مؤثرتری برای تشخیص آلزایمر باشد.
درنهایت، هدف این است که از این تکنولوژی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر، یعنی قبل از اینکه علائم از دست دادن حافظه آشکار شوند استفاده کنیم. پژوهشگران دیگری قبلا پیشنهاد استفاده از این نوع اسکن چشم برای تشخیص زودهنگام بیماری پارکینسون را داده‌اند. به‌هر حال، این پژوهش هنوز در مراحل ابتدایی خود است و قبل از اینکه بتوان از این روش به‌طور گسترده‌ای بهره برد، به پژوهش‌های بیشتری نیاز خواهد بود. اما، کاربردهای بالقوه روش جدید، فوق‌العاده هیجان‌انگیز است. معاینه ساده چشم می‌تواند افرادی را که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های شناختی قرار دارند، در همان مراحل ابتدایی بیماری شناسایی کند و به پزشکان امکان به کار بردن درمان‌های پیشگیرانه‌ی متعددی را بدهد.

بیشتر بدانید :محدوده قدرت دید انسان

انتشار:

برچسب ها:

مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
کلینیک صدرا

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی و لیزیک صدرای اصفهان در سال 1382بدست پدر چشم پزشکی نویم ایران جناب آقای دکتر علی اصغر خدادوست در خیابان بلوار دانشگاه اصفهان افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود. مرکز چشم صدرا مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های چشم پزشکی روز دنیا و درحال حاضر در منطقه مرکزی کشور با پذیرش بیماران از استانهای همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس نقش محوری و بسزائی را دراعمال جراحی آب مروارید ،پیوند قرنیه ،گذاشتن لنز داخل چشمی ، ویتره و رتین (شبکیه)، استرابیسم(انحراف چشم)،آب سیاه(گلوکوم) ،بلفاروپلاستی و اعمال سرپایی دارد. ضمناً این مرکز با دستگاه های OCT و آنژیوگرافی ،اوربسکن،پنتاکم وتامی از چشم بیماران عکسبرداری و با دستگاه های لیزر اقدام به عمل لیزر شبکیه چشم می نماید. مرکز چشم پزشکی صدرا با مدیریت آقای دکتر حسن رزمجو فلوشیپ قرنیه و رتین و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی و تعداد 50 نفر چشم پزشک متخصص و فلوشیپ قرنیه و شبکیه خدمات درمانی خود را ارائه می دهد و با کلیه بیمه های پایه (تامین – خدمات – نیروهای مسلح) و بیمه های تکمیلی و بانکها و سازمان ها قرارداد و همکاری دارد.

نظرات
لطفا نظر خود را بنویسید