مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
بستن لودینگ

رنگ چشم؛ منحصر به فرد همچون اثر انگشت

رنگ چشم؛ منحصر به فرد همچون اثر انگشت

رنگ چشم؛ منحصر به فرد همچون اثر انگشت

رنگ چشم؛ منحصر به فرد همچون اثر انگشت

آیا می دانستید که هیچ کس دیگری در دنیا رنگ چشمی دقیقا مشابه با شما ندارد؟ ممکن است که رنگ چشم تان به خواهر یا برادرتان شبیه باشد، پس چگونه این رنگ چشم منحصر به فرد در نظر گرفته می شود. رنگ چشم انسان به چندین ژن وابسته است. محققان به فهم خوبی از این ژن ها دست پیدا کرده اند.این ژن ها رنگ های چشم رایج را تعیین می کنند: قهوه ای، آبی، سبز.

البته تحقیقات در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه سایر رنگ چشم ها همچون میشی، خاکستری رو به آبی و سایر رنگ های ترکیبی به وجود می آیند. برخلاف عقیده عموم، رنگ چشم تان در نتیجه ترکیبی از رنگ چشم پدر و مادر ایجاد نمی شود. ژن های بسیاری از هر دو والدین به فرزند به ارث می رسند در نتیجه این که چشم تان چه رنگی دارد تا حدی بستگی به شانس دارد.

برای خواندن مقالات بیشتر در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا کلیک نمایید.

در گذشته، افراد اعتقاد داشتند که می توان بر اساس رنگ چشم والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ های فرد، رنگ چشم او را پیش بینی کرد. این افراد طبق این فرضیه که رنگ چشم قهوه ای “غالب” است و رنگ چشم آبی “مغلوب” است، احتمال داشتن رنگ چشم فرد را پیش بینی می کردند. اما الان مطمئنا می دانیم که پیش بینی رنگ چشم واقعا کار خیلی ساده ای نیست.
انتقال خصوصیات ژنتیکی مبحث پیچیده ای است، برای مثال امکان دارد که دو والدین با چشم های آبی یک فرزند چشم قهوه ای داشته باشند. رنگ چشم به میزان و توزیع رنگدانه قهوه ای رنگ به نام ملانین بستگی دارد که در عنبیه چشم وجود دارد. به طور ساده، برای مثال افرادی که چشم قهوه ای دارند رنگدانه بیشتری از افراد چشم آبی دارند.به علاوه در این میان، سایه های رنگ چشم زیادی نیز در چشم وجود دارد. با این که ممکن است شما و خانواده تان رنگ چشم یکسانی داشته باشید، اما میزان ملانین در عنبیه و توزیع آن برای هر فرد منحصر به فرد است. خیلی از نوزادان با چشم آبی متولد می شوند اما اگر ملانین رشد پیدا کند، چشم هایشان در طول سه سال اول زندگی تیره تر می شود.
اگر هر دو والدین چشم قهوه ای دارند، احتمال این که فرزندشان چشم قهوه ای باشد خیلی بالاست. اغلب رنگ های تیره غالب هستند در نتیجه معمولا رنگ چشم قهوه ای بر رنگ چشم سبز و رنگ چشم سبز معمولا بر آبی غالب است. اما این همیشه به این معنا نیست که فرزند والدینی که یکی از آن چشم قهوه ای است و دیگری چشم آبی، همیشه چشم قهوه ای خواهد بود.

برای دریافت نوبت اینترنتی در سایت کلینیک چشم پزشکی صدرا کلیک نمایید .

در این جا به یک سری حقایق درباره رنگ چشم اشاره خواهیم کرد:
چشم قهوه ای:
چشم قهوه ای رایج ترین رنگ چشم در جهان است و نیمی از تمام افراد رنگ چشم شان قهوه ای است. گاهی چشم قهوه ای، سیاه به نظر می رسد.
چشم سبز:
چشم سبز نادرترین رنگ چشم است. تنها ۲% از جمعیت جهان رنگ چشم سبز دارند. چشم سبز تنها به علت ملانین در چشم نیست بلکه پراکندگی نور در چشم نیز می تواند از دلایل این رنگ چشم محسوب شود. تاثیر پراکندگی نور در ملانین این چشم ها سبب می شود که سبز رنگ شوند.

بیشتر بخوانید : بیماریهای که باعث تغییر رنگ چشم میشود  

 


انتشار:

برچسب ها:

مرکز فوق تخصص چشم پزشکی و لیزیک صدرا - چشم پزشکی در اصفهان
کلینیک صدرا

مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی و لیزیک صدرای اصفهان در سال 1382بدست پدر چشم پزشکی نویم ایران جناب آقای دکتر علی اصغر خدادوست در خیابان بلوار دانشگاه اصفهان افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود. مرکز چشم صدرا مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های چشم پزشکی روز دنیا و درحال حاضر در منطقه مرکزی کشور با پذیرش بیماران از استانهای همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس نقش محوری و بسزائی را دراعمال جراحی آب مروارید ،پیوند قرنیه ،گذاشتن لنز داخل چشمی ، ویتره و رتین (شبکیه)، استرابیسم(انحراف چشم)،آب سیاه(گلوکوم) ،بلفاروپلاستی و اعمال سرپایی دارد. ضمناً این مرکز با دستگاه های OCT و آنژیوگرافی ،اوربسکن،پنتاکم وتامی از چشم بیماران عکسبرداری و با دستگاه های لیزر اقدام به عمل لیزر شبکیه چشم می نماید. مرکز چشم پزشکی صدرا با مدیریت آقای دکتر حسن رزمجو فلوشیپ قرنیه و رتین و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی و تعداد 50 نفر چشم پزشک متخصص و فلوشیپ قرنیه و شبکیه خدمات درمانی خود را ارائه می دهد و با کلیه بیمه های پایه (تامین – خدمات – نیروهای مسلح) و بیمه های تکمیلی و بانکها و سازمان ها قرارداد و همکاری دارد.

نظرات
لطفا نظر خود را بنویسید